Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Zítra nastane polostínové zatmění Měsíce

# 15.09.2016, 14:18

Úplněk, který nás čeká na začátku nadcházejícího víkendu, bude zajímavý hned ze dvou důvodů: Půjde o tzv. sklizňový měsíc a navíc při něm nastane polostínové zatmění Měsíce.... Více >>

116
# 16.09.2016, 22:20

Zatmění z Brna bylo pozorovatelné, ale jen v určitých částech úkazu. Měsíc jsem pozoroval zhruba od 20. hodiny přes vysokou oblačnost, potmavnutí v té době bylo patrné na jeho levém okraji. Ve 20:20 naneštěstí přišla i oblačnost nižších pater a na hodinu se úplně zatáhlo, pak se ovšem téměř kompletně vyjasnilo - zmizela i vysoká oblačnost, takže jsem se na zatmění opět podíval, "začouzený" byl už spíše vrchní okraj Měsíce. Zatmění bylo pozorovatelné do 22. hodiny, v další fázi úkazu jsem již polostín nedokázal očima rozlišit. Sice škoda, že nebyla viditelná zrovna maximální fáze, ale právě polostínové zatmění jsem dodnes neviděl, takže jsem rád alespoň za tohle. :)

54
# 17.09.2016, 13:38

Tak polostínové zatmění bylo viditelné pouhým okem hezký zážitek, ale foťákem bohužel nepostřehnutelné.

54
# 17.09.2016, 15:52

Pavell
Jo jasné, ale já to fotil pouze foťákem na mobilu Huawei p8. A na těch fotkách není vidět, že by vrch byl tmavší.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.