Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Čeká nás vzácný přechod planety Merkur přes Slunce

# 05.05.2016, 14:11

V pondělí 9. května se nám naskytne vzácná příležitost k pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk. K jeho úspěšnému pozorování budeme potřebovat nejen dobré počasí, ale i dalekohled.... Více >>

# 06.05.2016, 14:40

Dobrý den, v kolik hodin bude jev při pozorování nejvíce zřetelný?

# 06.05.2016, 21:20

ArminVanBuuren
Vrcholná fáze úkazu, kdy Merkur bude nejblíže ke středu slunečního kotouče, nastane v 16 hodin 56 minut SELČ.

# 10.05.2016, 03:46

Na Moravě celý odpoledne zatažíno, takže ani ten "malinkej" Merkur nešel vidět.:oblak::oblak::oblak::oblak::oblak::oblak::oblak:

116
# 10.05.2016, 19:19

Úkaz jsem bohužel nespatřil. Domů jsem se dostal až před 16. hodinou SELČ, kdy se takřka úplně zatáhlo a dokonce se vyskytla i jedna slabá přeháňka. K večeru se zase vyjasnilo, ale to už jsem měl Slunce za lesem. Škoda. Tak snad za tři roky, pokud tradičně nezklame listopadové počasí.

273
# 16.05.2016, 16:25

Prechod Merkuru pres Slunce si pamatuju uz jednou cca okolo roku 2003, presny rok uz nevim. Bylo na to priznive pocasi a pomoci dalekohledu a filtru jsem tam i ten Merkur nasel. Narozdil od prechodu Venuse je prechod Merkuru castejsi, ale planeta Merkur je skutecne mala a na slunecnim kotouci je videt jen dalekohledem stejne jako vetsina skvrn. S BEZPECNYM FILTREM. Bezpecny filtr je svarecske sklo sily alespon 13-14 a nebo astronomicka folie (pred obektivem, NE za okularem).

Dalsi planeta co muze prechazet prez Slunce je Venuse (cerven 2004 a 2012, pri pozorovani 2012 velka zima, dalsi prechod uz nikdo z nas neuvidi) a pak samozrejme mesic.

ce nez 1000 exoplanet bylo objeveno tranzitni metodou, kdy planeta zakreje hvezdu a dojde k poklesu jasnosti (0,1-0,000001%). Tak se nejlip objevuji horke velke planety obihajici blizko malych hvezd pomoci saelitu z vesmiru (Kepler, COROT). V pripade prechodu Merkuru a Venuse jsme zadny pokles svitivosti u Slunce nezaznamenali - byl velmi maly. Detekce Merkuru u jine hvezdy by nebyl schopen ani Kepler a v pripade Venuse je to take dost na hrane.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.