Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí V noci začne mrznout, vytvoří se náledí

# 23.02.2016, 11:55

Značná část února je sice již za námi, ale díky nadprůměrně vysokým teplotám se u nás teploty pod bodem mrazu vyskytovaly jen zřídka. Například v Praze teplota pod -1 °C v únoru klesla pouze v jediném dni.... Více >>

818
# 24.02.2016, 16:34

aura333
Co by podle Vás mělo ve 2 metrech namrzat, aby bylo opodstatněné nějaké zvláštní upozornění? Parapet v 1. či 2. patře domu? Přízemní minimum kleslo na celém území k nule (minimálně) v Praze-Libuši to bylo dokonce -2.3°C a to je rozhodující. (btw. logicky)

Nerelevantní je i argument, že v jedné pražské ulici vyschla část chodníku, která byla ještě večer vystavena větší cirkulaci či případnému slunečnímu svitu. (druhá podmínka nebyla však ve vztahu k včerejšku možná)

Před kritikou dané prognózy či přímo oficiální výstrahy by nebylo od věci zjistit si fakta v širším okruhu, tedy jak to skutečně bylo ve vztahu k naplnění kritérií. Nevylučuji možnost spekulace o tom, že mohla znít na nižší stupeň nebezpečí. K tomu by byla ale zapotřebí podrobnější analýza.

# 24.02.2016, 16:59

aura333
já bych nebyl smutný, že náledí v Praze vůbec nebylo. Třeba to vyjde příště a nějaká ta nehoda popř. zlomená noha přijde. Nebo budou padat kroupy a něco rozbijí popř. nějaký hezký vichr z hor utrhne někde v Praze střechu.........:cool:

818
# 24.02.2016, 18:48

aura333
Ať je to jak chce vyplývá to z toho celého tvrzení, že se to k tomu vztahuje. Je těžké t posuzovat, když v jednom odstavci bez jakéhokoli oddělení konstatujete že ochlazení bylo výrazné, že ještě v březnu je šance na sníh, poté že výstraha na náledí nebyla na místě a ještě dodáváte informaci k teplotě ve 2m.

55
# 24.02.2016, 22:10

aura333
Jo to bylo někdy začátkem ledna. V Praze bylo náledí jako blázen, málem jsem tahdy sklouzl i pod auto, to bylo hodně nebezpečné. A výstraha tehdy opravdu nebyla. Ta včerejší mi taky naopak přišla přehnaná, jel jsem brzy ráno přes půl Prahy a všude bylo sucho. Neochladilo se asi tak rychle, jak si mysleli.

818
# 24.02.2016, 22:21

Ondris
Lepší vydat výstrahu i přes nakonec méně četné náledí než ji vůbec nevydat jen proto, že se v centru náledí nevyskytne. Pro výstrahu na náledí je polovina Prahy málo, vydává se při výskytu na 20% území okresu (Praha jako jeden okres) a v okrajových částech města či lépe řečeno v méně zastavěných částech se náledí vyskytlo.

55
# 25.02.2016, 05:07

tom-791
Četné náledí - při výskytu >70% území. Já jel ze Zličína na Žižkov a cestou bylo sucho, ale souhlas zase je lepší vydat, i když z toho nakonec nic nebude, než nevydat nic a pak masakr jako v lednu.

# 25.02.2016, 07:14

To že není náledí zrovna u vás, neznanemá, že není jinde :-) Já jsem včera při ranní cestě zažil na kilometrovém úseku jak suchou silnici, tak i náledí - o to je to možná zrádnější, že se objeví pouze místy.

818
# 25.02.2016, 11:26

Ondris
Neřešil jsem četné náledí, tam se musí uznat že to bylo pro Prahu (nejen?) moc. Pokud jsem to výše nepsal, tak doplňuji. ;-)

Forelli
Je to tak, ale řešila se tu Praha jako samotný celek. Zkuste si dát do popisu místo pozorování, ať víme kde se alespoň ta suchá silnice přibližně nachází.

86
# 25.02.2016, 11:46

V tomto případě byla výstraha zcela v pořádku, náledí se tvořilo, četné sice nebylo, takže stačila možná výstraha s nižším stupněm, ale předpověď nikdy není 100 %. Takové, že u vás na chodníku bylo sucho, jsou opravdu hlouposti.

55
# 25.02.2016, 11:59

Petr12
Pro Prahu byla vydána výstraha na četné náledí a náledí se v Praze ve většině případů nevyskytlo. Stačila tedy pouze preventivní výstraha s nízkým stupněm. Když se v Praze četné náledí opravdu vyskytlo v lednu, nebyla vydána žádná výstraha. Vámi nedávno kritizovaná výstraha na silné sněžení byla btw. mnohem víc na místě, než ta středeční, ale to už je na diskusi do tématu o SIVS.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.