Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Blíží se obleva, zimní počasí skončí

# 21.01.2016, 16:35

Změna v charakteru počasí k nám dorazí o víkendu. Chladný původem arktický vzduch se ze střední Evropy stáhne na východ a začne k nám pronikat teplejší vzduch z Atlantiku. Mrazivé počasí ukončí přechod frontálního systému v sobotu během dne.... Více >>

182
# 21.01.2016, 18:30

A jéje ... zima dlouho nevydržela. :)

# 21.01.2016, 23:25

Stranik
Já myslím, že co bylo, bohatě stačilo...

6
# 22.01.2016, 09:16

Taky to může znamenat vrchol zimy a už taky zima nemusí přijít :)

238
# 22.01.2016, 11:40

Tak nový GFS je trochu příznivější, alespoň pro hory na příští týden. Oteplení tam trochu zmírnil a ubral dost srážek, které měly být v dešťové podobě. Snad to vydrží a užiju si v Krkonoších tejden lyžovačky :D:led:

5
# 22.01.2016, 17:23

Já myslím, že po krátké anomálii, kdy se objevila na chvíli běžná obyčejná zima, protože se sem nahrnul dosti vzácně arktický vzduch (a i tak to stačilo s bídou na lehce podprůměrnou chvilkovou zimu), se další zimní etuda objeví klidně až za rok, dva, nebo i tři... Oceánské proudění je stabilní, vydrží klidně až do jara. Oceán není schopen pojmout množství tepla jako dříve, to se logicky musí někde projevit a projevuje se odchodem teplého vlhkého vzduchu nad pevninu, který sahá díky tomu, že oceán předává daleko větší množství energie, daleko dál než v minulých dobách a rychleji. Jediné, co bych v zimě čekal, bude vyšší míra srážek díky vyššímu výparu.

Co mě však zarazilo, je, že se z -15 až -20 oteplí během pár hodin klidně o 20 stupňů. Setrvačnost podchlazeného vymrzlého povrchu, ledu a sněhové pokrývky to sežere za pár hodin, to je dost síla, ta tepelná setrvačnost jako kdyby nebyla. Je tu nějaký pamětník, který by to porovnal s minulostí? Obráceně se to stalo jednou v roce tuším 71, ale ze zimy do tepla se to děje poslední dobou skoro pořád.

117
# 22.01.2016, 18:01

Sepp
Zajimavé poznatky.Proč z mrazu do tepla jde snáž než obráceně?
Jinak srážky dle mě jsou ještě daleko.Pak záleží jakou rychlostí přejde přes naše území a jestli bude vát vítr.(profuk)
Já si myslím,že kvůli zatažené obloze,vymrzlého povrchu+sníh,tak teplota jen tak nad 0 nevyskočí do té doby jestli se oblačnost nepotrhá.(zítra odpoledne či večer)
Nechme se překvapit jako předtím oblevou. :)

157
# 22.01.2016, 20:10

Myslím že nástup toho tepla nebude tak rychlý v tom našem českým kotlíku, zima je tu nateklá slušně, zem zmrzlá na kost. Minimálně do pondělí..., předtím do nedělního rána slušně nasněží.

182
# 23.01.2016, 01:28

v tom našem českým kotlíku

? Snad d'olíku, ne?

238
# 23.01.2016, 08:48

Teď teda kydá monumentálně a přitom teplota pořád -10,5°C!:snih::led:

# 23.01.2016, 08:55

S tím oteplením to nebude tak rychlé, zem je pořádně promrzlá a tahle sněhová peřina jí ještě pěkně zaizoluje.

86
# 23.01.2016, 10:09

Počkejte až se trošku rozfoukne vítr, hned bude po mrazech :) To vyfoukne ten chladný vzduch hned, na západě už teploty letí nahoru jak při slunečnu.

0
# 23.01.2016, 10:19

Sbohem zimo, tak zase za rok...

GFS kreslí na další období usazení tlakové výše nad jihem, stále jihozápad až západ, dle mě je to nejlepší ze zimy 15/16 za náma. Příležitostní vpády zimy v březnu, případně aj dubnu, jsou už pouze na obtíž.

41
# 23.01.2016, 10:41

Konečně se už oteplí, díky bože, já zimu nesnáším, :)protože jsem zahradní, tak miluji jaro a léto prostě teplo;-)

# 23.01.2016, 11:06

snad to není poslední sníh letošní zimy, ale i tak po předešlých letech, pro děti dobrý ;-)

117
# 23.01.2016, 11:15

Ve Strakonicí vítr nefouká,proto není teplo. :D
Aktuálně -7°C a nový sníh do 4cm.
Řek bych,že předpověd se trochu sekla.V Churánově je pořád pod 0(-4°C dokonce se ochladilo,předtím tam bylo přes -3)
Nechme se překvapit,kdy profuk najde cestu i k nám nižší výšce.

2
# 23.01.2016, 11:23

Je leden,a kdo má rád počasí, tak by sem neměl psát, díky bože, ať je teplo !!
Promiň, to se sem v lednu nehodí!!
Příroda potřebuje sníh a mráz, alespoň v tom lednu;-)

# 23.01.2016, 11:57

Mira
Sněhu a mrazu už bylo letos dost. A 6 nebo 7 stupňů zase až takové teplo není. Pouze dojde k vyrovnání teplotního průměru za leden, který zatím vychází z hlediska teplot podprůměrně. Pokud tedy tady někteří argumentují, že mráz a sníh do naší zeměpisné šířky patří, tak já mám úplně stejný argument, že vzhledem k naší poloze sem patří i pravidelné oblevy. Nejsme v Rusku, kde se zima drží 5 měsíců v kuse. U nás málo kdy vydrží zimní charakter počasí déle, než 1-2 týdny. Myslím, že průběh počasí v lednu je pro naší polohu víceméně typický.

142
# 23.01.2016, 12:08

Blátomil
Sněhu bylo letos dost? a vy bydlíte někde v USA? :D Tím mě bavíte. Sněhu je letos poměrně opět výrazně málo, někde není dokonce vůbec nebo ani ne 1 cm. Obleva sem patří - ale ne celozimní :D, to jistě, ale teploty v lednu "výrazněji" nad bodem mrazu a atakující +10 sem teda moc nepatří. A jinak ani v tom Rusku není zima 5 měsíců v kuse - pokud se teda nepustíme do oblasti za Ural :)

Takže za mě škoda, že se oteplí, ideál tepot okolo 0, trochu sněhu a budeme spokojeni všichni, hlavně příroda...Stejně mám pocit, že když mrzne - většina řve že chce teplo, když je teplo většina řve, nech je zima :D prší - hulákáte, sněží řvete, nesněží vadí vám to, neprší taky to vadí :D

# 23.01.2016, 12:39

Igor 127:
Krásně jsi to vystihl , jak počasí , tak Českou povahu ;-):D
Jinak u nás aktuálně -7 a hustě sněží :snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.