Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Sledování srážek na radaru

# 06.08.2014, 15:06

Díky moderním aplikacím v mobilních telefonech a rozšíření internetu je sledování srážek pomocí meteorologických radarů velmi oblíbená činnost všech, kterým výskyt srážek může zkomplikovat jejich aktivity.... Více >>

22
# 06.08.2014, 16:58

Dobře sepsané, vysvětluje to ten trichtýřový tvar v řezech co mi do té doby nebyl jasný a také to proč, když jsme venku na focením bouřek se před námi začne vytvářet bouřkový mrak a na radaru je viditelný až při určité výšce.
Ještě by mě zajímalo k těm průřezům, když je bílá odrazivost znamená to kroupy, ale to padaj i v případě že to jádro je v 7500m nebo padání krup je ovlivněno výškou v jaké jádro je?
Díky za článek a odpověď.

28
# 06.08.2014, 17:28

JirkaK
Záleží na síle vzestupných proudů, které kroupy udržují ve spodní části oblaku. Čím jsou vzestupné pohyby silnější, tím je větší pravděpodobnost velkých krup. V tu chvíli také bouřkový oblak dorůstá do velmi velkých výšek, mnohdy i do 12-15 km. Na podzim či na jaře se objevují situace, kdy kroupy padají, ale na radaru je pouze oranžová nebo slabě červená. Malé kroupy, které obsahuje snad každá vyvinutější přeháňka, vlivem nižších teplot u Zemského povrchu netají a bez potíží dopadávají k zemi. Když si to shrneme, bílá barva na radaru tedy upozorňuje jak na možný výskyt krup, tak i na mohutnou vertikální výšku oblaku a přívalové srážky.

827
# 07.08.2014, 08:58

Již několikrát se mi stalo, že na radaru přes nás měla přecházet intenzivní přeháňka a ikdyž již měla být nad námi, tak bylo stále modré nebe nad hlavou a nic nepřišlo. Vždycky to bylo za studenou frontou a v chladnější polovině roku. Nedokážu si to vysvětlit, jestli nějaká větší nepřesnost radaru nebo jaká by mohla být příčina? Opravdu si nevymýšlím. Ta přeháňka pak normálně pokračovala dál.

74
# 07.08.2014, 16:58

Mam dotaz jaká je přesnost dat z radaru na mapě?

86
# 07.08.2014, 21:38

Samik
Horizontální rozlišení dat je 1 km/pixel. Přesnost je tedy celkem vysoká v tomto ohledu, ale stejně to nemusí odpovídat skutečná situaci při zemi - je to snímáno ve 2 km.

# 18.08.2014, 18:43

Ještě jedna věc, když je signál rušen nějakým mobilním vysílačem, jak je v článku popisováno... no, jde o hooodně velkou oblast, takže když v ní jde nějaká silná bouřka, tak máme smůlu jo?

FGh
Avatar
13
# 20.08.2014, 10:20

ArminVanBuuren
Tak to rušení je většinou slabých hodnot dBZ, takže to silná bouřka překoná a je na radaru vidět.

27
# 06.01.2015, 20:58

Na srážkovém radaru ČHMU se objevily jakési falešné cíle. Je mi jasné, že jde o nějakou chybu, ale zajímalo by mě co je příčinou.

9
# 06.01.2015, 21:14

A co nejdřív mrknout na stránky provozovatele radaru? FCB stránky ČHMÚ tam vysvětlení mají a příčinu by ti také vysvětlili.

# 06.01.2015, 22:02

Je to proto..ze nas radar je starsi jak tenhle svet :)

27
# 06.01.2015, 23:01

Na FCB stránky kohokoliv se nepodívám neb FB nemám a nepoužívám. Tak kdyby někdo dal odkaz ze kterýho by to šlo bez FB, byl bych rád

28
# 07.01.2015, 01:17

wert
Cituji:
Radarové informace jsou rušeny chybou na "českém" radaru, tedy radaru Brdy. Tady je originální text informace z radarového oddělení:
"Radi bychom upozornili uzivatele radarovych dat na zhorsenou kvalitu produkovanych dat radaru Brdy. Jedna se o zhorseni koherence, zacina se projevovat ve vetsich vzdalenostech (Krkonose, Sumava a Krusne hory...). Radar v techto oblastech bude precenovat. Na detekci meteorologickych cilu tato zavada nema vliv.
Zavada bude odstranena behem nasledujiciho tydne."
Za problémy se, samozřejmě, omlouváme, závadu ale není možné odstranit dříve. [MN]

Zdroj ZDE

27
# 07.01.2015, 09:46

fero díky

0
# 25.07.2015, 01:10

teď bych řekl že po letních bouřkách tohoto roku se často na radaru vyskytuje chyba ve tvaru trojúhelníku nebo šipky směrem k radarům

0
# 29.07.2019, 15:54

Zjišťuji, že zdejší radar , letošní léto střídavě funguje a z větší části ukazuje chybně.Dost mi to vadí, hlavně jeho prognozy jsou takřka nepoužitelné.V minulých letech tomu tak nebývalo, v současnosti je zde kupa IT odborníků, i ve volených funkcích napříč spektrem ČR, tak by to snad neměl být problém sjednat nápravu.Nebo jsou ve funkcích jen pro politiku a z ní vyplývající nehorázné platy????

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.