Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Radiační ochlazování přináší silné noční mrazy

# 04.02.2014, 13:04

Letošní zima je z hlediska teplot zatím nadprůměrná a podle prozatímních předpovědí se tento stav příliš měnit nebude. K tomu, aby se teplota vzduchu dostala pod bod mrazu, je zapotřebí více faktorů, z nichž se v tomto článku zaměříme na radiační ochlazování.... Více >>

293
# 04.02.2014, 15:41

Dnešní ráno mě opravdu překvapilo. Čekal jsem, že bude nějaký mráz, jelikož bylo celou noc jasno a ještě ráno se klubalo sluníčko, ovšem začalo se po 8:00 zatahovat nízkou oblačností. Ještě ráno v 6:00 byla teplota kolem -5°C, ale když už bylo světlo asi v 7:30, tak najednou během 30 minut spadla až na -7°C. I to jsem nějak pochopil, ale pak jsem jel dopoledne do Ústí nad Labem, tak jsem byl zvědavý, jak je jinde (hlavně proto, že v nedaleké Roudnici bylo jen -1,5°C). Skutečně čím více jsem se blížil k Roudnici, tak bylo tepleji. Už v sousední obci bylo o 3 stupně tepleji než zde a u Roudnice a Doksan dokonce jen těsně pod nulou. Byla to tedy pravda, že o kousek od nás byl rozdíl 6°C. Zajímavé, že v okolí nikde takové chladno jako zde dnes nebylo. I proto zde stále je sníh a o 10 km dále už nebyl. I v poledne při návratu zase naopak bylo jinde kolem 3°C a až pár km před naší obcí teplota klesala o 2 dolů. Mám už vyzkoušeno, že zde bývá nejchladněji v okolí. Asi se to netýká přímo toho radiačního ochlazení, ale vysvětluji si ten dnešek tím, že asi jinde o kus dál bylo více oblačnosti. Ale proč najednou ráno po rozednění klesla prudce teplota, to nevím můj ranní příspěvek jako důkaz

86
# 04.02.2014, 15:59

Milan
V tyto dny stačí slabý vítr a teplotní rozdíly jsou obrovské. Někde to prochladlý vzduch odfoukne pryč, jinde zůstane a ještě více se prochlazuje (díky radiačnímu ochlazování). Vždyť kousek ve výšce je +8 °C i ráno.

622
# 04.02.2014, 21:47

Díval jsem se na stanice ČHMÚ,a v Karviné bylo dnes minimum -6,5°,a odpoledne vítr nafénoval až 12,5°.:slunce: Za jasného počasí už velký teplotní rozdíl.
A v pěti centimetrech jsou přízemní rozdíly ještě větší: -10°ráno/20° odpoledne :!!:
U nás také je už dva dny radiační počasí :slunce:,ale takové rozdíly tady nejsou.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.