Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Vydatný déšť v říjnu 2015

157
# 08.10.2015, 19:05

Za dnešek 8.10. zatím Staré Hutě v Novohradkách 35mm, Sněžník 34mm, Tisá 30mm, Kamenice n. L. 27mm, Pohorská Ves 26mm.
Za včera 7.10. Strakonice 39mm, Sedlice 37mm, Hojsova Stráž 34mm, Volyně 34mm, Železná Ruda 32mm, Prášily 32mm, Milešovka 31mm, Vyšší Brod 30mm...

293
# 08.10.2015, 19:19

U nás včera 18 mm, dnes 6 mm. Za 36 hodin 24 mm, takže alespoň něco na to sucho. Třeba východ Čech bohužel jen minimum. Překvapil mě směr těch srážek, který téměř nebyl. Tak zvláštně se to roztahovalo a zase smrskávalo. To moc často nebývá. A suma srážek mě překvapila. Nečekal jsem u nás tolik.

818
# 08.10.2015, 22:56

V Praze včera 14.6mm, dnes 9.8mm - tzn za 48h 24.4mm. Srážkové pásmo setrvávalo nad jedním místem a nepatrně se pohybovalo tak, jak se pohybovala fronta, která se nad Čechami rozpadá.

818
# 12.10.2015, 18:22

Další pro hojné srážky přívětivá situace se rýsuje na polovinu října. Od středy 14.10. bude počasí v ČR pod vlivem okraje tlakové níže se středem nad jižní Evropou a přinášet k nám bude poměrně vydatné srážky převážně ovšem již v podobě deště v několika vlnách a to až do víkendu, než se prosadí výběžek tlakové výše od západu.

293
# 12.10.2015, 19:49

No u takovýchto front je až do posledka nejistý vývoj a dráha, kudy půjdou. Srážky by měly přijít v několika vlnách. To ve středu bude určitě, ale jsem zvědavý, jak to bude v pátek a v sobotu, protože nyní modely ukazují stáčení k SZ, což jsou zpravidla nejvydatnější srážky. Modely mají tendenci nadhodnocovat, ale uvidíme. Kdyby toto přišlo v lednu do mrazu, tak by to byla podobná situace, jako v lednu 2010.

818
# 12.10.2015, 21:09

Milan
Synopticky velmi podobná, jen na takovou situaci zatím není období. I když dovolím si připomenout, že (za jiné synoptické situace) došlo k poměrně vydatnému sněžení na východě v říjnu 2009, tj. před šesti lety.

Vydatnější srážky jsou v obrysech (v ČR a okolí, zejména v zemích J/JV od našeho území) jisté. Ten pátek přinese poměrně výraznou vlnu v podobě srážkového přídělu. Kde konkrétně spadne nejvíce je už detailem, jak píšete, to je v režii krátkodobých prognóz.

33
# 14.10.2015, 12:15

No tak Čechy a západní část Moravy už mají docela zalito, teď ale ještě na ten východ kde toho původně mělo být nejvíce, ale počasí je prostě "mrcha" a zase se nám to vše vyhýbá a modely jsou dvěmi slovy pro východ bída a utrpení. Hlavně teda aladin.

radarové odhady srážek za 24h
16262
# 14.10.2015, 16:35

Světlá Hora
Konečně máme zalito, už teď 10 mm.

# 14.10.2015, 16:44

U nas 20mm a stale prsi;-)

16262
# 15.10.2015, 07:54

Dnes už 7 mm.

107
# 15.10.2015, 19:41

To jsem zvědav kde tohle půjde nás to zase mine a odnese to v.čech. netřeba nad tím polemizovat i aladin to tak asi myslí.

818
# 15.10.2015, 23:23

Fstorm
Cituji: "kde mají ten trvalý déšť na východě moravy"
A kde máte Vy předpovězen trvalý déšť na východě Moravy, resp. kde jste to četl/slyšel? Ono je nutné číst prognózu pořádně než se pustíte do podobných kritik, které mohou být ale alespoň slušné neboť jsme na slušné diskuzi.

logitech
Nechcete si nechat podobné pokusy o vtípky do nějakých vláken, které jsou k tomuto účelu určeny a sem dávat jen to, co je pro tuto diskuzi přínosné? Mimochodem asi by toho z Vašich příspěvků pro tuto diskuzi většinou moc nezbylo jak to tak nějaký čas už pozoruji. Nehledě na to, že toto téma rozhodně nezní jako výhled na Vánoce či výhled na zimu.

107
# 16.10.2015, 00:32

Milý Tom 791 Kde bych to tak asi četl že by ve slabikáři? Tam asi né ale v předpovědi od slavného ČHMU. No samozřejmně že už to tam není. Tady je to stále jako bych se bavil s malým děckem aaach jo.

54
# 16.10.2015, 06:49

tom-791
Ruku do ohně bych zato nedal. Ale mám pocit, že jsem také někde narazil v předpovědi na trvalý déšť, ale jisty si tím nejsem. A je také pravda, že realita je trochu jiná než co malovali modely. Ale také chápu, že tohle se předpovídá hůře.

33
# 16.10.2015, 12:20

tom-791
Taky se musím zastat Fstorma ještě asi před 2 dny, těsně před začátkem těch dešťů psali v předpovědi pro kraj konkrétně ten náš Zlínský: Místy se může vyskytnout i trvalejší déšť a bla bla bla, další řeči.

54
# 16.10.2015, 12:49

dramyku
Jo možná jsem to zahlédl v krajské předpovědi. Však také Moravskoslezský kraj není zas tak daleko od Zlínského kraje.

818
# 16.10.2015, 14:37

Fstorm

Tím "děckem" budete ale patrně Vy, když neumíte bez vytáčivých komentářů odpovědět na normální otázku. Pokud to ještě nevíte, tak na internetu je dnes mnoho článků či celých webů o počasí a ty mohou předpovědi špatně interpretovat ať už záměrně či chybou - proto se ptám když jste v příspěvku neuvedl přesněji, kde jste to četl. Nepočítáte snad s tím, že jsme tu jasnovidci. :D

Pakliže jste to četl před dvěma dny jak píše kolega výše, tak je nutné počítat s tím, že se bude předpověď vyvíjet a to zvláště při této dosti složité situaci (TN ve výšce a nyní zvlněné rozhraní) jak je už uvedeno také v příspěvcích výše. Chtělo by to tedy trochu tolerance a nebrat detailní prognózy tak vážně. Já osobně praktikoval za této situace tvrzení "na SV/V místy i trvalejší a vydatnější déšť". Nevím co stálo přesně v předpovědi ČHMÚ a pokud nemáte nějaký screen, tak se to průkazně ani nedozvíme.

33
# 16.10.2015, 16:58

Hmm, tak další srážkové pásmo jde opět stejnou cestou a to středem republiky. Pak je ještě podle radaru jedno vedlejší srážkové pásmo nad východem republiky. Podle zelené barvy by tu mělo slabě až středně silně pršet, ale realita je úplně jiná. JENOM TU SLABĚ MRHOLÍ. To už je vážně pech. Myslím že to hlavní srážkové pásmo je daleko vydatnšjší, poté je tu ještě sobata a ve výhledech její srážky které mají jít od nás zase moc východně. Takže v sobotní srážky už taky nevěřím.
Jinak za dnešek už máme dokonce necelý 1 mm. Za 24h už skoro 3 :D:(

107
# 16.10.2015, 17:09

Co to zase jde na ty čechy to už snad není možné asi budu vraždit:D:D:D Tady už snad nepříjde žádný intenzivní déšť letos neboco? Pěkně se nám ale i oteplilo fakt pěkný skok z toho by mohly večer možná vzniknout i nějaké bůřečky, ale nevím nevím.

Možná by přijít mohly překavapivou předpověď má ESTOFEX

dramyku není špaté se občas podívat i na slovenský radar a protože srážky postupují z jihu a stáčí se k sz. tak si myslím že z toho sk. by nás to zasáhnout mohlo;-)

33
# 16.10.2015, 17:12

No abych tomu počasí zas tak nekřivdil, tak teď se nad nás dostala na chvíli žlutá barva a začalo trochu silněji poprchat, jinak v tuto chvíli docela závidím Táboru a okolí, mají tam až tmavě oranžovou barvu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.