Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Příčina současného anomálního počasí

# 24.04.2014, 01:17

Proč se v poslední době vyskytují často silné přeháňky, krupobití apod.?

Když je nějaká nestandardní situace, často zde výjde článek, jenž to vysvětluje.

Takovýto ráz počasí ovšem již dlouho nepamatuji, ale nikde není vysvětleno, co je příčinou. Hlavními znaky jsou nadprůměrné teploty, a také 1-2 přeháňky na každém místě za celý den. Pak často v noci trvalé deště. Nenapadá mě, co by za tím mohlo stát.

Co myslíte?

54
# 24.04.2014, 07:17

Často se vyskytující přeháňky? Tak to už jste asi zapomněl například na srážkově podprůměrnou zimu, takže jestli se Vám zda, že je přeháněk strašně moc tak to berte jako vyrovnaní deficitu, což je ostatně dobrá zprava. A když tu píšete 1 až 2 přeháňky denně na každém místě, pak často v noci trvalé deště, tak nevím co je na těch přeháňkách tak neobvyklého, dále je to lokální záležitost, tak kde berete tu jistotu, že se na každém místě objevy 1-2 denně.
A ještě mi napište, jaké trvale deště jste měl na mysli.

55
# 24.04.2014, 07:20

Jsou místa, kde ještě ani nekáplo a vody je celkově stále málo, takže bych to s těmi dešti tolik nepřeháněl. A jinak mi tohle na konci dubna přijde jako zcela normální jarní počasí. ;-)

818
# 24.04.2014, 10:31

ArminVanBuuren
Pokud neznáte dubnové lokální přeháňky či bouřky a celkově proměnlivost počasí i během dne, tak se o tuto problematiku asi nezajímáte dlouho a ani s prominutím nechodíte ven. :D Toto je typické počasí pro duben, při tomto rázu počasí jsou srážky velice lokální - podepisuji též tvrzení uživatele Ondris
. Doporučuji na toto téma můj sestavený článek vydaný zde: Meteoaktuality.cz - Lokálnost přeháněk. ;-)

# 24.04.2014, 23:14

A ví někdo, proč i po 1. 5. jsou předpovídány tak extrémně (pod 15°C) podprůměrné teploty, a taky hodně srážek? Je to díky tlakové níži? Většinou tak dlouho nepůsobí (s výhledem by to byl měsíc v kuse).

Dík

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.