Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Tropické teploty od 16.7.2015

86
# 12.07.2015, 10:48

V polovině července v příštím týdnu to vypadá na návrat tropických teplot. V pátek by mohlo být až 35 °C, v sobotu na východě klidně i 38 °C. Ještě tepleji má být na Slovensku. Jaká bude myslíte maximální teplota dosažena na stanicích ČHMÚ?

Maximální teplota v příštím týdnu?
do 32 °C
1 (4 %)
32 °C až 35 °C
3 (13 %)
35 °C až 38 °C
16 (70 %)
nad 38 °C
3 (13 %)
Celkem hlasů: 23 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
# 12.07.2015, 14:28

Podle toho jak to dopadlo minule bych to viděl na 36 37 možná max k 38 stupňům někde na jihu Moravy

818
# 12.07.2015, 17:51

Modely zatím slibují, že tato vlna tropického vzduchu bude dosti krátká a brzo ji ukončí přechod studené fronty. Ale nárazově je těch 36-38°C reálných, takže dávám možnost č. 3.

# 12.07.2015, 17:51

Víkend do Česka přinesl návrat letního počasí. Na jižní Moravě teplota dokonce lehce překročila tropických 30 °C (v Sudoměřicích bylo až 31,8 °C). V noci na zítřek přes naše území přejde od severozápadu studená fronta.... Více >>

2191
# 13.07.2015, 10:45

Je dost těžké odhadovat, kolik stupňů bude v pátek či o víkendu, když ještě v sobotu odpoledne uváděli meteorologové, že se třicítky v červenci už nevrátí.http://www.no...-nevrati.html . Ale počasí je "živý organismus", takže uvidíme. ;-)

# 13.07.2015, 11:40

Pája1
Nic takového meteorologové rozhodně neuváděli. Tuhle informaci si uvedl jen bulvár tím, že nechápe význam průměrné teploty. Důrazně doporučuji tyhle články nečíst, neboť interpretují předpověď zcela nesprávně.

2191
# 13.07.2015, 13:51

In-počasí
No...já se nedohaduji o tom, co kde píše bulvár, ale že se oni ohánějí meteorology z ČHMÚ. A rozhodně jsem tím nemyslel, že by zrovna v Novinkách měli pravdu. Ovšem na druhou stranu je fakt, že dneska je pondělí a do pátku se může co se počasí týká leccos změnit. Nebylo by to poprvé a ani naposledy, kdy se "sekl" jak bulvár, ale i meteorologové.

182
# 13.07.2015, 16:18

Ach jo ... zase kvůli jednomu výkyvu tady musí být založeno nový téma. :D Lidi neblbněte, je léto!


Spíš mě mrzí že tento místní numerický model ukazuje hodně nadhodnoceně. :) Kdyby bylo skutečně tolik srážek, tak není vůbec žádný sucho!

http://www.in...&y=15.499&z=9

55
# 14.07.2015, 12:41

Stranik
No tak momentálně to vypadá, že to nebude jen jeden výkyv, ale že se vedra na počátku dalšího týden vrátí. Což je samozřejmě šíleně daleko a může se to změnit. ;-)

818
# 14.07.2015, 12:50

Pája1
Podepisuji vyjádření admina. Těmito tvrzeními "uvádějí meteorologové, předpovídají meteorologové" atd. právě prezentuje bulvár skutečné meteorology ve špatném světle. Jádro informace je patrně vždy převzato z webu ČHMÚ či Infometu, ale je upraveno do bulvární podoby a s tím meteorologové nemají skutečně nic společného.

V minulém týdnu jsem se s těmito dotazy také setkal, poté vznikají pochyby typu "hlavně, že meteorologové předpovídali včera to a to a dnes zas toto". Vzniká to právě těmito upravenými informacemi, které si daný jedinec přečte na nějakém nevěrohodném serveru a druhý den zabrousí například na portál ČHMÚ, kde je něco jiného. Tam jsou ale stále věrohodné informace, chyba je v prvním zdroji.

Předpovídat na déle než 7 dní je blbost, ale vlnu veder v pátek a v sobotu lze nyní již možné brát vážně, modely ji potvrzují už minimálně dva dny.

2191
# 14.07.2015, 18:24

tom-791
Jak jsem se už zmínil, v žádném případě se neztotožňuji s tím, co píší /například/ Novinky nebo snad nedej Bože bulvár ve stylu TN.CZ. Kdyby to tak bylo, tak nejsem ani zde na In-Počasí a nenavštěvuji portál ČHMÚ. Je mně jasné, že práce meteorologa je mnohem složitější, než "spekulovat" nad tím, jaké informace poskytnou /nebo lépe řečeno bez jejich vědomí poskytnou/ médiím k šíření lidem. Jenže mnoho lidí si vytváří názor právě podle těch Novinek a podobně, proto jsem to uvedl jako takový příklad. A ČHMÚ tam byl uvedený, byť necitovali žádného konkrétního meteorologa.
A je na každém jedinci, jak s těmi informacemi naloží a dokáže sám pro sebe zpracovat - mám tím na mysli informace z médií v kombinaci s odbornými weby, jakým třeba ČHMÚ je.
Ano...vlna veder o víkendu je víc než pravděpodobná, neřku-li přímo jistá. Ovšem předpověď zůstane vždycky jen předpovědí a je v konečné fázi - pro laickou veřejnost - celkem lhostejné, získá ji-li ze seriózního meteowebu, nebo třeba z těch stále přetřásaných Novinek. Nikdy se ale nikomu nepodaří zavděčit každému, takový už je úděl nejen meteorologů.

86
# 14.07.2015, 18:45

Pája1
V článku je sice ČHMÚ uvedený, ale on nikdy takovou informaci nevydal a ani v žádné předpovědi na webu nenapsal. Novinky.cz si jednoduše danou věc vymysleli a podepsali ji někým jiným. Lžou! To bych tady mohl teď napsat, že podle ČHMÚ bude o víkendu 90 °C. To je co všem vadí. Ale samozřejmě, když se to špatně vysvětluje tobě, který jsi celkem znalý a o meteorologii se zajímáš, tak je samozřejmě česká veřejnost ztracená a myslí si, že nic meteorologové neumí. V Německu takhle prolhaný a špatný média snad ani neexistují a meteorologie tam má samozřejmě mnohem vyšší úctu u veřejnosti. Mě bulvár vůbec nevadí, ale to co dělají Novinky není bulvár, to je prostě vymýšlení a lhaní (ostatně na uvedeném článku ani nic bulvárního není).

Jinak v sobotu to vidím tak na 37 °C na jižní Moravě. Bude docela foukat vítr, takže se to na nějakých 39 °C neprohřeje.

2191
# 14.07.2015, 19:31

Petr12
:D No...trošku jsem váhal, jak mám naložit s informací, že se mně špatně vysvětluje rozdíl mezi Novinkami a seriózními meteoweby, ale házím to za hlavu...
Ale když už jsme u té práce meteorologů. V žádném případě ji nebagatelizuji ani nepodceňuji, ale...mám tu "smůlu", že žiji na jižní Moravě /byť Bíteš z důvodů ne zcela jasných spadá pod Vysočinu/ a mám-li být upřímný, hodně často porovnávám naše /"nebulvární" zdůrazňuji/ předpovědi s rakouskými. A bohužel ty naše z toho po pravdě zrovna ideálně nevychází. Netvrdím, že je to nějaké pravidlo, ale stává se to stále častěji. Upozorňuji, že tohle není zdaleka jen můj názor a ti radikálnější dokonce tvrdí, že skutečně seriózní předpověď se dělá jen pro Prahu a okolí. Ale co tím chci říct...prostě to, že je pak skutečně obtížné někomu vysvětlovat, co vlastně pojem objektivita v meteorologii znamená a podle čeho se má vlastně řídit. A to pochopitelně platí i v tom, že jsou pak pochybnosti o tom, kdo a kde vlastně lže...

0
# 15.07.2015, 15:34

No každopádně to jsou šílené hodnoty. Kdyby raději bylo nějakých 25-30°C a občas zapršelo.

142
# 15.07.2015, 18:18

Pája1

Já jsem přímo z jižní Moravy a ve většině se ty předpovědi shodují jak ze slovenským meteo, tak rakouským. A k té předpovědi, několikrát mi připadalo, že se dělá seriozní předpověď pro Prahu - ano, tu dělají stanice NOVA, paní co je vystudovaná zemědělka a tak ano, ale CHMI vydává předpovědi nejen pro Prahu - nakonec, co by dělali pracovníci na pobočkách v krajských městech - pro jednotlivé předpovědi pochází právě od nich, né z Prahy...

2191
# 15.07.2015, 19:47

igor127
Tak já bych už především té pseudodiskuse o ničem zanechal, nechť si každý vytvoří názor na předpovědi sám a pak to porovná s realitou. Co si pamatuji, tak se na předpověď počasí nadávalo vždycky, ať je vytvořil ten či onen a jinak to nebude ani v budoucnu.
Hlavně přežijme ta vedra v následujících dnech ve zdraví, ať se pak můžeme "dohadovat" třeba o tom, proč je venku taková hrozná zima...:)

2
# 16.07.2015, 11:34

Pája1
přesně tak ;-);-)

55
# 16.07.2015, 13:40

Aladin silně zkrouhnul teploty pro Čechy, ale zdá se, že opět až moc, protože už dnes mu to dost nevychází.

# 16.07.2015, 18:38

Tvl aladin prehani ne? Stredni morava 39? U nas 38...no ty pi...

33
# 16.07.2015, 19:19

Že by útok na rekord? :D Ale něco mi říká že aladin nadhodnocuje, ikdyž podmínky pro velmi vysoké teploty budou velmi ideální ;-).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.