Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2014/2015

25
# 18.09.2014, 22:03

Ahojte všetci, viem ze je to troška priskoro, ale zaujal ma dnes tento článok, ktorý hovorí o zime. Moc tomu neverim, po minulorocnych skusenostiach tak len že nakoľko dôveryhodné sú podľa vás tie zdroje, ktoré tam majú? :)
http://www.to...h-uz-coskoro-

Tak sa nechajme prekvapiť, ale určite by som rad prijal väčšiu zimu ako posledný rok, ktorá bola tak slabá :-/

aka bude podla vas zima tento rok
Slabšia ako minulý rok
19 (6 %)
Podobne slabá ako minuly rok
56 (19 %)
Priemerná
88 (30 %)
Nadpriemerne silná
100 (34 %)
Veľmi silná
31 (11 %)
Celkem hlasů: 294 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
33
# 18.09.2014, 22:32

tak připadá mi že skoro uplně stejný článek je i na TN.cz jen je tam přidaných trochu odborných názvů aby to nevypadalo tak lacině. To si to rovnou přečtěte na stránkách novi a máte na stejno. Pokud to neuslyším třeba od Michala Žáka tak tomu nevěřím.
Nechal bych to vše času a nedával bych sem takové přehnané a skoro nepotvrzené "prognózy".
A jinak hlasoval sem bezohledu na nějaké sránky pro 4 možnost, tedy nadprůměrná zima protože u nás to vždy fungovalo na střídačku silná slabá silná atd.. a taky si myslím že když byla ta minulá tak velice slabá tak doufam že letos zase bude pořádná česká zima jak má být. To vše bezohledu na modely.
A (Doufám že mě za to "teplomilové" neukamenují :D:-) )

86
# 18.09.2014, 22:32

dako1
Tomu na Topky.sk snad nikdo ani věřit nemůže a je jasné, že je to nesmysl. Nikdo zatím neví, jaká bude zima, takže o tom jde jen do nekonečna diskutovat bez výsledku :) Slyšel jste teď třeba, že když je v lese hodně hub, tak bude tuhá zima, protože příroda předzásobila zvěř. :D

818
# 18.09.2014, 23:30

Diskuze na toto téma v tuto době skutečně nemá cenu, čekal jsem, kdy letos padne toto téma, kdy někdo přiloží obdobný článek některého z bulvárních serverů s "velkou předpovědí" a je to tady, snad ještě dříve než loni.

Mimochodem obdobné články se zhruba v tuto dobu objevovaly i loni, znamená to asi tedy stejný scénář jako loni? Každý rok píší tyto servery prakticky to samé, rafinovaný způsob, jednou jim to vyjít musí, jen by to vycházelo častěji spíše v případě, kdyby bylo poukazováno na opak.

Teď jen můžeme diskutovat, zda inspirovaly topky tn.cz nebo naopak. :D

25
# 19.09.2014, 00:31

Hej, ale máme o čom :D
Inak minulorocna zima mala byt tuším najstudensia za posledných neviem koľko aj 100 rokov :D
Takže sám zvedavý ako to tento rok cele dopadne :D

13
# 19.09.2014, 09:01

Články tohto typu tu máme každý rok a všetci vieme ako to vždy dopadne, plus o tom aká bude zima môžme začať polemizovať koncom novembra ;-)

FGh
Avatar
13
# 19.09.2014, 15:10

Klimatický model CFS očekává teplotně nadprůměrnou zimu a srážkově spíše nadprůměrnou. Zejména prosince má být ve střední Evropě teplý. Takže asi tak :)

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/...

Odchylka teplot v prosinci 2014
293
# 19.09.2014, 16:17

Chtěl jsem toto téma založit až na první podzimní den, ale zase mě někdo předběhl. Já čekám zimu průměrnou. Vloni jsme taky slyšeli o nadúrodě hub, jeřabin, slupek od cibule a jak to dopadlo víme sami. Stejně taková zima, jako třeba 1969/1970, kdy byl sníh od listopadu až do března i v Praze už nebude. Jedno je téměř jisté- bude opačná proti té americké. A to, že v Americe napadl někde sníh už nyní, tak zrovna Evropě nenahrává. Záleží taky na El Niño, zda se opravdu ukáže. Naposledy když byl, tak to znamenalo pro zimu 2009/2010 přívaly mrazu a sněhu na téměř 2 měsíce v kuse. Zkrátka je toho tolik, co to ovlivňuje, že asi pranostiky nepomůžou. Navíc kolik už bylo v září bouřek. Kdyby to platilo, tak nás v zimě zavalí sníh metr vysoko. :-). CFS taky tomu moc nadějí nedává, ale ten se mění kažký den.

# 19.09.2014, 19:45

Ak nebude snežiť a príjemne mrznúť, bude dlhá, otravná a zbytočná...

86
# 19.09.2014, 20:36

On už celkový problém vyplývá ze stanovování odchylek od průměrné teploty. Teplotně nadprůměrný prosinec může vypadat třeba tak, že v první polovině měsíce bude kolem 13 °C, ale pak teploty klesnou k -1 °C a bude hustě sněžit s významnými přívaly sněhu i do nížin. Všichni ihned řeknou, že tohle není teplotně nadprůměrné a že je pořádná zima. I když se ve výsledku modely nespletou, tak lidi stejně řeknou, že jsou k ničemu.

# 20.09.2014, 00:32

Jaká bude zima? Pranostiky, zkušenosti starších generací, zahrádkářů, chovatelů zvířat, myslivců - co obor, to jiná laická předpověď. Je to každopádně zajímavý pohled na počasí, nyní tedy na zimu, a tak staletími a generacemi odpozorované přírodní jevy rozhodně stojí za naši pozornost. Zima bude. Jaká? To je i přes dnešní moderní vědu stále otázka, a tak o překvapení jistě nebude nouze. A to je vlastně dobře.

818
# 20.09.2014, 09:30

Odpověď na veškeré bulvární články - Opět předpovědi na zimu v září, nicméně takto uvádět na pravou míru můžeme články na zimu každý rok a to nejen na zimu jako celek, ale poté i během zimy, neboť se objeví články typu "Pozor, napadne sníh už v říjnu" - zajisté je pak v reálu řeč o horách, což není nic výjimečného atd.

827
# 20.09.2014, 11:41

Tu u nás na Vysočině je běžný stav prvního sněžení v druhé polovině října, ale kolikrát už proletovaly vločky v dešti v září. :cool:

# 20.09.2014, 16:46

Nevybureny Atlantik skor hovori pre nadvladu Atlantiku, v podstate modely do marca to naznacuju.

# 20.09.2014, 17:15

Já tipuji, že bude zima průměrná nebo lehce nadprůměrná a to myslím hlavně teplotně.

# 20.09.2014, 23:06

Tak, jako není o překvapení v předpovědích počasí nouze, tak to nebude ani zimě jiné. Přes veškerou techniku, satelity, družice, počítače atd., je vždy jistotou to, že předpověď, je jedna velká proměnná.

116
# 20.09.2014, 23:27

Samozřejmě, že je brzy na nějaké seriózní předpovědi na zimu, to ale není důvod pro to, aby nemohlo být založené tohle téma. Jinak, v anketě jsem hlasoval pro možnost ,,Priemerná" a osobně tipuji, že taková zima by po předloňské chladné a po loňské teplé mohla přijít. Očekávám spíše teplejší prosinec se sněhem téměř výhradně mimo nížiny, tam by se situace mohla zlepšit v lednu a nějaký ten mráz by sem tam mohl být i v první polovině února. Pak už bude sníh opět jenom záležitostí středních poloh, posléze už pouze hor. :) :snih:

To, co jsem teď napsal, ale samozřejmě neberte jako pokus o předpověď, je to jenom můj skromný tip na vývoj zimy 2014/2015. ;-)

86
# 21.09.2014, 10:59

ČHMÚ (Facebook), 21.9.2014:

Existují názory, že je souvislost mezi teplotou vzduchu v zimní sezóně na evropském kontinentu a počtem atlantických hurikánů — čím méně hurikánů, tím teplejší následná zima v Evropě. Loni se to splnilo. Jak to asi bude letos? Na teplou evropskou zimu poukazují také výsledky klimatického předpovědního modelu CFS, který provozuje americká NWS.

Letos je v Atlantiku hurikánů opět málo, ale ne tak extrémně jako loni.

818
# 21.09.2014, 14:21

To mě přijde rozumné, podle toho by se dalo částečně řídit. Přiklonil bych se k teplejší zimě, ale přeci jen s více zimními vpády než loni, něco podobného jako zima 2006/07 a poté následná 2007/08, tj. nic moc, ale nebude patřit k těm nejhorším.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.