Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Počasí na začátku nového roku 2013

# 24.12.2012, 14:18

Tak jak to bude? Jak to vidíte vy, podle GFS? ;-)

117
# 24.12.2012, 14:40

Zatím to vypadá,že ze soboty na neděli příjde teplotní skok.Kolem +8°C sobotního odpoledne se teplota srazí na teplotu lehce pod 0 ráno nedělní.Bude proudit studený vzduch od severu.Takže Silvestr i na Nový rok by mělo být zimněji.Ranní teplota -2 až -6,denní od -1 do +3!

# 24.12.2012, 17:44

uvidíme,jen doufám že vyjde zimní počasí,pač 2.1. jedem na hory:)

818
# 24.12.2012, 19:44

Je to moc daleko. Zatím to vypadá na teploty kolem nuly a to i na horách, jen přechodně pod nulou. Takže stále počasí ani zimní, ani příliš teplé. Při případných srážkách hrozba náledí či ledovky. Ale srážky modely zatím nemohou odhadnout vůbec. ;-)

# 25.12.2012, 09:44

Vypadá to, že mrazy zatím nepřijdou. Takže spíše nad nulou a déšť, na horách sníh.

271
# 26.12.2012, 20:57

Uz je na to taky tema :.) No vypada to ze porad bude teplo, min. dalsich 10 dni

# 26.12.2012, 21:23

zatím jsou ale ve hře všechny možnosti ne ? Podle GFS by mělo být jasno tak v sobotu nebo se pletu ?

# 28.12.2012, 13:47

Tak. Máme po Vánocích, které byly co se počasí týče letos velmi zajímavé. Proměnlivost místo od místa a teploty v širokém rozmezí-to byl asi ten rozmazaný hřbet kachny. Teď už budou věštby pro příště jasnější, když se toto objeví :D


Současný stav: neuspokojivý

Protahující se pásy vysokého tlaku vzduchu od Azor přes celé Středomoří nejsou pro zimní počasí ideální. TN nad Atlantikem je dost a díky TV na jih jsou nuceny TN jít severní drahou a mnohdy ani do počasí u nás moc nezasáhnou. I teploty jsou potom stále nadnulové (+2 až +8°C).
Snad se to změní, ale není jásné, kdy. Sněhu moc není ani na horách a naděje na zlepšení není velká, a o nížinách ani nemluvě.
Toto mi připomíná leden, únor 2008, kdy se jenom čekalo, čekalo až přišlo jaro.

# 01.01.2013, 11:22

Podle předpovědi by mělo v noci na Moravě a ve Slezsku sněžit nad 300m, v Čechách nad 700m. Přes den ve středu by pak mohlo sněžit nad 500m. Samozřejmě se bude jednat jen o slabé přeháňky. Nicméně konečně už začínaj nějaké sněhové náznaky.

117
# 01.01.2013, 11:52

I přes sz proudění-stejně příjde oteplení.Po sobotě(5.1)i severní proudění,stejně nic moc ochlazení!Pak bude teplotní inverze!(teplé proudění ve vyšších hladinách)
Jak přišel oceán,mrazy vytlačil přes Ural :D Pokud nedojde,aby pěkné mrazy šli zpět,letošní zimou(2012/13) můžem rozloučit hned. :D

# 01.01.2013, 19:06

Sice ve čtvrtek přejde o něco výraznější fronta, ale po ní zase teplo. Jen jsem proletěl GFS a vyšší tlak roztahaný od Azor, Španělsko přes skoro celou střední a západní Evropu je na dvě věci.
Díky tomu se bude nejen u nás rozvalovat teplý a suchý vzduch, takže letní azuro "überall", pokud se v nížinách nevytvoří inverze.
Není celkem co diskutovat a ani se není na co těšit-výhledy jsou dost monotónní.

182
# 02.01.2013, 01:28

Tak to jsem na to azuro teda zvědav.

# 02.01.2013, 12:56

Okolo 9. až 11.1. je nádej na ochladenie a druhá polovica januára by mohla byť studená s tvorbou stredomorských níží. Rusko je prechladené a je asi len otázkou času, kedy sa kontinent nasunie aj do strednej Európy

# 02.01.2013, 13:11

Pedro Salazar
Ty jsi asi ještě pod vlivem ze silvestra ne??? Modely nepředpokládají žádné ochlazení ba naopak, bude zde tlaková výše a pokud nepříjde inverze tak by to mohlo hodit i 10stupňů. Slunce již postupně začíná nabírat na síle.

# 02.01.2013, 13:20

Pedro Salazar
nesouhlasím, domnívám se, že ta doměnka vychází z modelu GFS, ale je to pouze úvaha, která se bude měnit. Atlantik je silný a kontinent velmi zeslábl, ta výše na SV, který by tu otravovala je pryč. Možná přijde jedna, nebo dvě křeče zimy, ale ten hlavní nápor máme za sebou - prosinec byl na můj vkus celkem drsný :-).
Nezapomínejme, že slunce je na vrcholu cyklu a den se krůček po krůčku prodlužuje. Ano je leden a bude únor, ale den za dnem se blíží jaro a to je fakt, který je zcela jasný.

818
# 02.01.2013, 13:32

Pokud ochlazení, tak po 15. lednu a spíše asi nevýrazné a krátké. Ale ani tam to nevidím dobře, protože je to hodně daleko a nejisté. ;-)
Klimatologická předpověď na leden naznačuje, že pravá zima ve střední Evropě s největší pravděpodobností vládnout nebude.

# 02.01.2013, 13:44

tom-791
Souhlasím. Včera jsem byl u kamaráda - myslivce (pro kousek divočáka na gulášek :-)) a říkal mi, že jeho zkušený strýc dle chování zvířat již velkou zimu neočekává ....... .

PS: Tome, kdy budete mít na stránkách rozbor klimatologické předpovědi ? :-). Apropo, té klimatologické předpovědi to zatím vychází velmi dobře, kachna trochu zklamala :-)

# 02.01.2013, 14:07

Ja by som zimu ešte neodpisoval a nepodceňoval. Ešte môže byť veselo. V Čechách možno nie, ale na Morave a Slovensku ešte áno. Čechy, najmä západná časť, budú asi naďalej blokované oceánom, ale východná polovica strednej Európy má stále šancu na slušnú zimu. Samozrejme, totálne víťazstvo Atlantiku nie je vylúčené. Je to stále silák

818
# 02.01.2013, 15:23

Flanker
Mnoho lidí se mě smálo, když jsem říkal, že to na studenou zimu nevypadá letos. Určitě přiznávám, že příroda umí překvapit, ale letos to vypadá už jen na mírné zimní vpády.

Ad předpověď: Právě jsem rozbor dodělal, asi myslíte toto: Klimatologický výhled dle CFS.

# 02.01.2013, 16:53

tom-791
Souhlasím. A jen se zpětně jukněte kdo se Vám smál :-) také jsem si myslel, že zima přijde brzy a nebude mít dlouhého trvání. A skutečně, přišla brzy .... a ...... Ano, příroda umí překvapit. Sice zimu opravdu nemusím, ale domnívám se, že předpovídat počasí je dnes nadlidský výkon, zvláš´t pokud se lidé začínají vrtat v počasí a nerozumí tomu co mohou způsobit a nemyslím tím jenom HAARP :-)

jj. super, už jsem se díval .... díky. jen se musím ještě zaregistrovat, nestíhám to :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.