Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřky 5.7. až 12.7.2017

8
# 06.07.2017, 16:01

Jojo. Včera večer kolem desáté nám nad hlavou plula krásná mračna z rozpadlých bouřek. Podívání pěkný, ovšem to sucho, co je, už méně. :-(
Vlastně si ani nepamatuju, že by u nás byla bouřka z něčeho, co jde od SZ. Pokaždé nás to obejde - spodem nebo horem. Nebo to úplně zmizí a zas to nabere sílu až někde za Židlochovicemi.
To od JV, to bejvá jinačí mela, ale to je tak jednou za x let.
Co myslíte, naprší nám aspoň trochu? Ten dešťový stín tady u nás je mi pořád záhadou, proč vzniká.

65
# 06.07.2017, 16:45

V Německu se nyní vyskytují silné bouřky a jdou směrem k východu, takže by mohly zasáhnout nějakou část našeho území :D

# 06.07.2017, 16:49

Bouřkové pásmo se nyní vytvořilo na západě Německa a poslední výstupy numerických modelů se shodují na tom, že v noci dorazí tyto bouřky i na západ Čech. V noci tedy minimálně v západní polovině Čech pozor na bouřky. Další u nás hrozí zítra během dne. Ojediněle budou silné.

# 06.07.2017, 17:34

Předpověď ESTOFEXu na zítra a mohou se vyskytnout tornáda! :tornado:

ESTOFEX na zítra 7.7.2017 a noc na 8.7.2017 Zdroj: Estofex.org
# 06.07.2017, 17:45

In-počasí
Ano ty bouřky v Německu pravděpodobně v noci na západ Čech dojdou. Především je bude hnát dopředu střih větru který bude v Německu až 20 m/s u nás ráno dokonce 26 m/s. Střih větru je hlavně pro organizování bouřek a dlouhou životností bouřek.
Vzpomeňte si na bouřky před 14 dny vytvořily se na severu Německa a došly až do Čech a přitom tam bylo CAPE 0, ale střih větru okolo 24 m/s.

Ustecak_Bourak
Přesně jak jsem psal, že ESTOFEX vydá 2. stupeň a ČHMÚ oranžovou výstrahu. Ten 2. stupeň je hlavně kvůli supercelám, které se budou tvořit. Očekávám, že těch bouřkových vln bude víc. Máme se na co těšit.

65
# 06.07.2017, 17:48

Takhle rozsáhlou dvojku od ESTOFEXu u nás jsem už dlouho neviděl.

# 06.07.2017, 19:00

Predators
Podmínky budou dobré, ale jak píší na ESTOFEXu, s příchodem fronty se budou spíše zhoršovat (střih větru i helicita, které by tvorbě supercel napomohly, se budou snižovat, helicita dokonce bude na frontě téměř nulová). Bouřky však silné pravděpodobně budou.

209
# 06.07.2017, 20:45

Nevíte jestli přijde něco dneska večer do ústeckého kraje :)

# 06.07.2017, 21:35

Jeremicz
To nevím,ale dneska určitě ne.Ty bouřky co byly v Německu se rozpadly:).

116
# 06.07.2017, 21:43

V Brně byla poslední noc velmi zajímavá. Dole na Znojemsku a Břeclavsku se už večer tvořily četné bouřky, z nichž občas vykoukl vrchol nějakého z cumulonimbů, ale blýskavice viditelná nebyla kvůli bližší oblačnosti a svitu Měsíce. Po půlnoci se ovšem vyjasnilo, takže další dvě bouřky, které procházely pro změnu severem Jihomoravského kraje, jsme už pomocí blýskavic zaznamenali. První z nich byla blíže, jeden blesk uhodil jen 13 km od nás, ale byla to výjimka a slyšitelností hromu si nejsem jistý, takže bouřku nemám. U druhé z bouřek už zůstaly všechny blesky přes 30 km daleko od nás. Viz reporty: URL a URL

Bouřkový den jsme ale dnes nakonec přeci jen zaznamenali, po 4. hodině ranní procházela další bouřka jen 9 km od nás a z ní už byly slyšet 4 hromy. Report: URL

Ten dnešní bouřkový den je pro mě tak trochu nečekaný, ale vzdálená bouřka samozřejmě současnému problému se suchem nepomůže. Červen byl srážkově podprůměrný a za červenec máme doposud chabých 0,3 mm srážek, takže situace není dobrá. Uvidíme, co zítřek, ale zvědavý jsem hlavně na sobotu a dny poté, kdy budu na dovolené v Tatrách, takže se snad dočkám nějakých zajímavých vysokohorských bouřek. :) :blesk:

74
# 06.07.2017, 21:51

No jsem zvědav na zítra jak to nakonec dopadne. Včera ten střih větru byl silný. Při bouřce jsem pozoroval i silně rotující oblaka a jednu chvíli to i vypadalo jakoby se spustil chobot. Bohužel bouřka už byla daleko, bylo šero a jev byl schován v dešti, takže nevím zda to byl jen mrak nebo tromba.

# 06.07.2017, 22:05

Predators
Tím nízkým střihem větru jsem hodnotil pondělní situaci, jinak ale ten zítřejší také nebude nijak závratně výš než obvykle, i když jde samozřejmě o to, co jsou pro mě a pro vás vysoké hodnoty...mě teda 15 m/s nijak z míry nevyvede, ač už se při těchto hodnotách silné bouřky utvářet mohou.

40
# 06.07.2017, 22:34

Tak tedy takový menší odhad na 7. července 2017 :)

Zdroj: mildapocasi.webnode.cz
# 06.07.2017, 22:45

lukashrn
Jo dobře pro mě taky není 15m/s vysoká hodnota,ale je to lepší než nic.Na S Čech bude střih vštru 20m/s což už je dobrá hodnota.A připomenu že se zítra podmínky na silné bouřky celkem sešly....většinou to bylo vysoký CAPE,ale střih větru 0 a nebo naopak.

# 06.07.2017, 22:46

Mily
Ty vaše odhady jsou opravdu zajímavé. Podle vás snad při každé naději na silnější bouřky je třeba dát rovnou extrémní stupeň nebezpečí skoro pro půlku území. Takhle opravdu předpověď bouřek nefunguje.

Jinak dle ESWD byl dnes v Margny-lès-Compiègne (odhadem tak 50 km SSV od Paříže) naměřen náraz větru až 29 m/s, na pobřeží kanálu La Manche padaly pro změnu až sedmicentimetrové kroupy, tak uvidíme, co zítra u nás. Pravda, ve Francii jsou dnes vyjma střihu větru lepší podmínky, ale silné bouřky se vyloučit nedají.

Predators
CAPE vysoké bude, ale ve Francii je dnes až na třech tisících a to je jiná káva. :)

2
# 06.07.2017, 23:10

Predators
Já bych ještě úplně neházel flintu do žita, z Německa se sem toho žene víc a blesková aktivita je tam stále vysoká, ale zítra mám strach, že to nestihnu ty bouřky, jsem totiž až skoro do 6 v rachotě:(

# 06.07.2017, 23:21

:blesk::blesk:Tady ted kde jsem. Jsou podmínky excelentní především střih větru. Pres 22 m/s. A cape pres 2000 . Počítám ze jsem přijde menší squall line. Nebo pás od jihu Vysočiny, k severu východě Čech. Jako to bylo posedni léta. Myslím , ze to na 90% vyjde.

# 06.07.2017, 23:38

Ted se blíží slabé bouřky pochybuji že dojdou až sem.Už jsou i vidět vzálené blesky.

40
# 07.07.2017, 06:33

lukashrn
Ono spíš ty hranice oné predikce, které dosahují určité úrovně budu muset více a lépe oddělit, musím to doladit ještě :)

27
# 07.07.2017, 07:37

Přešla pěkná ranní bouřka, blesková aktivita slušná, napršelo 12 mm. Tak uvidíme co bude dál.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.