Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřky 29.5. až 31.5.2017

47
# 30.05.2017, 23:33

Plzenský kraj totálně ani nekáplo. jakje to jako možné? Myslím že ted tu je největší sucho. a ne žádná morava.

ota
Avatar
2119
# 30.05.2017, 23:58

Tak u nás dnešek povedený. První bouřka dorazila kolem 4 odpoledne a trvala velmi dlouho, prakticky až do 7 hodin. Byla však velmi zvláštní jednalo se o trvalý déšť s velmi nízkou bleskovou aktivitou, blesky byly ze začátku cca 1x za 10 minut, později ještě méně často. Napršelo však slušných 7,8mm. Druhá bouřka dorazila po 11 večer a byla mnohem zajímavější. Vyskytlo se v ní velké množství CG blesků v minimální vzdálenosti (hrom do 1 vteřiny), díky čemuž 2x krátce vypadla elektřina. Déšť byl sice krátký, ale velmi silný spojený s nárazy větru. Z druhé bouřky napršelo rovných 6mm. Nyní opět prší a občas se zableskne,takže je možné, že ještě něco připrší, ale to už bude zítra. Za dnešek tak spadlo 13,8 mm. Což je solidní a máme tak hezky zalito.:)

5
# 31.05.2017, 00:01

Dneska jsem popravdě nic nečekal, ale taky s s vámi podělím, první bouřka přišla okolo páté a přinesla 21,9mm, což mě dosti překvapilo. O dost více mě ale zarazilo, že v půl 10 přišla druhá a taky nás tak krásně trefila, že teď srážkoměr ukazuje 36,7mm ::):)blesk::blesk:

# 31.05.2017, 01:34

U nás :)
Ta intenzita byla šílená :D
Srážek celkově vzato nejvíc za 24h od začátku roku :)
Nejvyšší intenzita srážek 167,0 mm/hod. v 15:48 hod.
Nejvyšší hodinový úhrn srážek 7,8 mm v 16:40 hod.
Celkový denní úhrn srážek 17,4 mm
Zdroj:
http://www.ra...yesterday.php

36
# 31.05.2017, 07:59

Petr12
Ano, Liberecko nakonec zasahla pekna lajna:D Ikdyz to moc nevypadalo, ja celou dobu veril, ze neco prijde...a docela dobry...:D

# 31.05.2017, 08:58

Včera přes střední Evropu přecházela studená fronta. Před ní k nám vrcholil příliv velmi teplého vzduchu. Na jihu Prahy a v Brně teplota vystoupila až na 34 °C. Nejvyšší teplota byla zaznamenána v Průhonicích u Prahy, kde bylo až 34,5 °C.... Více >>

16
# 31.05.2017, 10:55

Já bych tu frontu hodnotil dobře kdyby jaksi nevynechala celou půlku Čech. Doufám že se to v sobotu nebude opakovat :D.

34
# 31.05.2017, 11:27

Dnes uz se utvorila mensi bourka na jihu.

# 31.05.2017, 15:18

Tak rád bych shrnul včerejšek.
Konvekce začala již okolo poledne a na západ od nás se začaly vyskytovat bouřky. Ty dále sílily ale to hlavní šlo přes Slaný. Poté se ale vytváří nová buňka nad Zličínem ale ta nás těsně míjí. Podle radaru nad námi byl oranžový odraz ale pršelo jen na sever od nás. Pouze se zvedl vítr v max.nárazech asi 10 m/s
Okolo páté hodiny se přímo nad námi vytvořila přeháňka doprovázená mírným, v jednu chvíli silným deštěm. Další taková přišla před sedmou hodinou večerní. Nyní byl déšť pouze mírný.
Po těchto přeháňkách bylo obrovské dusno. A tak přišla po půl osmé bouřka doprovázená silným deštěm. Hřmělo téměř v kuse ale to z buňky která byla na jihu Prahy. Nejbližší CG blesk byl ve vzdálenosti cca 1 km. Poté následovalo ještě několik slabých přeháněk. Když i ty odešly tak byla nádherně vidět bouřka nad Odolenou Vodou. Poté byl ještě vidět pěkný shelf na bezesrážkovém oblaku.
Za dnešní den nakonec napršelo 5 mm. Mohlo to být více ale alespoň se zalila tráva. Hlavně bylo pořád co pozorovat a konečně dorazily bouřky odpovídající stupni 1.

268
# 31.05.2017, 15:49

Včerejšek byl výborný,ale bohužel u nás to končilo a i když byly vlastně 3 bouřky, které byly ve vzdálenosti do 2km od místa pozorování,tak celkem napršelo 10mm,hotovej zázrak,jinak ale opět jsem měl pravdu,že třeba Havlíčkobrodsko mělo někde skoro až ke 40mm,Chrudimsko až k 50mm, ale i Třebíč a Jemnice zahradnických 20mm,pár km na východ a nebylo skoro nic,Dukovany necelých 5mm a nedaleký sever Znojemska kulový.
Dnes zatím naprosto bez jediného náznaku bouřky,vše jde do Rakous,tomu říkám propadák,je tak slunečno a větrno,že půlka ze včerejších srážek je odpařena,snad to víkend dožene,je potřeba aspoň 20-30mm,aspoň že zůstalo celkem teplo.

# 31.05.2017, 18:03

Na Vysočině byly velké bouřky

116
# 31.05.2017, 20:31

Včerejšek byl pro brněnský Jundrov doposud nejúspěšnějším dnem letošní bouřkové sezóny. Vyskytly se 2 bouřky, a to obě přímé. Druhá z nich byla letos zatím nejsilnější. V letošním roce jsme už sice dny se dvěma bouřkami zažili, dva dny dokonce přinesly i 3 bouřky, ale tak silné jako včerejší večerní bouřka jednoznačně nebyly, vlastně ani v jednom případě nebyly všechny přímé.

Včerejšek nám přinesl v podstatě dvě MCS. Z první začalo hřmít kolem 15:30, ale to hlavní přišlo až kolem 17. hodiny. Elektrická aktivita byla středně silná, slyšel jsem většinou tak 4-5 hromů za minutu. Do toho bylo vidět několik desítek oranžových blesků typu CG i CC. Déšť byl většinou mírný, ale chvilku pršelo i silně s maximální intenzitou 16 mm/h. Celkem za tuto bouřku napršelo 3,0 mm srážek a její projevy definitivně skončily okolo 18:00. Nebezpečné doprovodné jevy se nevyskytly. Report zde: URL

Druhá bouřka byla taky přímá, ale celkově skončila ještě o úroveň výše, protože z té "základní" sady nebezpečných doprovodných jevů (přívalový déšť, kroupy, silný nárazový vítr a nadměrná elektrická aktivita) se zde ukázalo vše kromě krup. Blýskavice byla patrná ze západu od 21. hodiny, o půl hodiny později začalo hřmít a o dalších 30 minut později i lehce pršet. Déšť postupně sílil, ale do 23:00 to byla právě elektrická aktivita, která se starala o největší zábavu. To nejsilnější nás ovšem přecházelo až mezi 23. hodinou a půlnocí, kdy jsme zaznamenali hned tři vlny přívalového deště (s nejvyšší intenzitou až 108 mm/h), silný nárazový vítr (přes 10 m/s, ale s ohledem na mé podmínky měření to reálně muselo být mnohem více - vyskytla se húlava) a elektrickou aktivitu takovou, že hřmělo zhruba jednou za 3 sekundy, což znamená téměř nepřetržitě. Blesky osvětlovaly celou oblohu, takže byl vidět i shelf cloud. Projevy bouřky začaly slábnout krátce po půlnoci, hřmění ustalo v 0:30, déšť v 1:15 a blýskavice na východě až v 1:45. Za bouřku napršelo krásných 20,2 mm srážek, z toho 17,7 mm do půlnoci (včerejší úhrn tak činí 20,7 mm a dnešní 2,5 mm srážek). Bouřka ale napáchala i nějaké ty škody, dnes podstatnou část dne nefungovaly telefony, televize ani internet, navíc v noci jsem slyšel hasiče, takže nějaký blesk evidentně způsobil požár... Report o bouřce zde: URL

Nechci, aby to vyznělo nějak krutě, vždy si přeji co nejsilnější bouřky z čistě zájmového a statistického důvodu, samozřejmě pokud možno s co nejmenším množstvím škod. Včerejšek mě velmi potěšil, ta večerní bouřka byla jednou z nejsilnějších, které jsem kdy v květnu zažil. Navíc, letošní bouřková sezóna se zatím odvíjí výborně jako celek. Tak jen tak dál, pokračování příště. :) :blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.