Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2017

116
# 28.03.2017, 21:03

Toto téma slouží k obecné diskuzi týkající se průběhu letošní bouřkové sezóny.

47
# 21.07.2017, 09:51

U nás ani jedna bouřka ještě toto léto. Neuvěřitelný.
Něco nám aladin maluje ze soboty na neděli tak snad.

# 29.07.2017, 15:21

Petr11
Tak neuvěřitelné je spíše to, jak můžeš tvrdit, že u vás v severní části Klatovska ještě nebyla v tomto létě ani jedna bouřka. Přitom podle mapky bouřkových dnů, máte za červenec 2017 minimálně 7 bouřkových dní do 15 km od nejbližšího výboje a to nezmiňuju červen.
Chápu, že možná nepočítáš vzdálené bouřky nebo bouřky beze srážek, ale i tak máte za letošní červen a červenec podle té tabulky statistik 5 bouřek do zhruba 3 kilometrů. (obr. č. 1.)
Uznávám, mnoho to skutečně není, ale troufat si tvrdit, že toto léto (k dnešnímu dni) je u vás zatím bez bouřek je teda hodně odvážné a nepřesné.

Červenec 2017 je také na bouřky nejchudší právě z západních a částečně severozápadních Čechách. Třeba na severu Domažlicka mají k dnešku pouze 1 bouřkový den od začátku měsíce. (obr. č. 2.)

Připomíná mi to u nás červenec 2013 kdy jsme u nás opravdu měli snad jen jedinou bouřku za celý červenec. A ten rok byl na bouřky vůbec velice chudý.

Když se podíváme na mapku bouřkových dnů v roku 2017, tak doposud má letos nejméně bouřek oblast severně od Plzně, okres Plzeň-sever a pomezí okresů Plzeň-sever a Rakovník a též SZ část Domažlicka u německých hranic.
A naopak nejvíc bouřek je na Mladoboleslavsku a vůbec v severovýchodních a východních Čechách mají letos hodně bouřek přes 30 bouřkových dní a částečně také na Bruntálsku a Českokrumlovsku. (obr. č. 3.)

Statistika počtu bouřkových dní červen a červenec 2017 (k 29.7.) - Křížovice (Plánice) okres Klatovy Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
Mapa bouřkových dní - červenec 2017 (k 29.7.) Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
Mapa bouřkových dní - rok 2017 (k 29.7.) Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
# 29.07.2017, 15:34

Ondráš*
Tyto mapky to docela vystihují.

U nás už bylo 27 bouřek. Sice polovina z nich se jednalo o slabé bouřky, ale i tak je to super.
Minulý rok jich u nás bylo okolo 30. Letos to vypadá že jich bude až 40. A přešly přes nás i 2 supercely.

# 29.07.2017, 15:47

Tak zde letošní bouřková sezona válí, máme již 21 přímých bouřek. Nejsilnějším bouřkám vévodí 3. bouřka dne 30.5.2017, která přinesla přívalový déšť a krupobití do 2 cm. Dle radaru intenzita 395 mm/h. Pozadu nestojí ani MCS z 22.6.2017, díky obří bleskové aktivitě. Letos jsme i ve výrazném srážkovém nadprůměru, zatím 347 mm. Nejvyšší srážky dne 29.6.2017 a to 97 mm.

6
# 29.07.2017, 15:53

Tak ta druhá mapka je naprosto úžasná, díky za ní ;-) .

Můžete si tipnout, kde bydlíme. Zde vnímám letošní bouřkovou sezónu jako naprosto katastrofální, což druhá mapka potvrzuje nejnižším počtem bouřek z celé ČR. Mám tu zaznamenané letošní léto tuším 4 přímé bouřky (ale největší srážkový úhrn pouhé 4 mm = bouřka jak prase :) ) . A bouřkových dní, tedy i bouřek blízkých, ty už nepočítám, upřímně mě moc nezajímá, kolik bouřek jde kolem, pro mě tedy poslední mapka je nic neříkající údaj, ale chápu že to má někdo jak svatyni.

U nás je zatím sucho srovnatelné s rokem 2015, opadávají již stromy, hlavně břízy a lípy. Ale těžko tomu někdo věří, letos jsou propastné rozdíly ve srážkách na příč republikou.

# 29.07.2017, 17:00

Ovar
Ano, máte to u vás na Domažlicku letos v létě s bouřkami docela špatné, ale každý rok není posvícení a někdy zase budete na tom lépe. A třeba se u vás ještě ukáže srpen.
K poděkování za ty mapky bouřkových dní nemáte zač. Je samozřejmě super, že je Amatérská meteorologická společnost (AMS-o.s.) ve spolupráci s Blitzortung.org vydává. Mají to tam pěkně rozděleno mapky, tabulky, statistiky, grafy i srážkový radar s bleskovými výboji atd.

Jinak jsem si tipnul kde bydlíte a tak se ptám: vy býváte skutečně v Mrchojedech, jak máte uvedeno na mapce místa pozorování v profilu?
Vím že Psojedy snad ani nejsou na mapě, ale že by existovaly Mrchojedy tak to jsem teda netušil. :!!: :D

65
# 29.07.2017, 17:21

Letos u nás zatím nejlepší bouřková sezóna za poslední léta. Vyskytlo se u nás 14 bouřek v devíti bouřkových dnech. Nejlepším zážitkem bylo pozorování supercel. V našem okolí se letos vyskytly tři, z nichž jedna nás zasáhla přímo (22.6.). Naopak nejhorším zážitkem byl blízký úder blesku CG+ minulý čtvrtek.

Myslím, že srpen ještě příjemně překvapí, obzvlášť následující týden. :D

# 29.07.2017, 18:10

Aldan
Určitě máte letos u vás jen 14 bouřek v devíti bouřkových dnech?
Vždyť tomu sám nemůžeš věřit. V té mapce máte k dnešku (29.7.) minimálně kolem 25 bouřkových dní a v té tabulkové statistice bouřkových dní ještě více.
Devět bouřkových dní od začátku roku by asi ke konci července moc vydařená bouřková sezóna nebyla.

Nespletl ses náhodou a ten počet bouřek a bouřkových dní co jsi uvedl není náhodou jenom za červenec a ne od začátku bouřkové sezóny? Protože to by tak odpovídalo. ;-)

# 29.07.2017, 18:21

Ondráš*
Kde se dají prosím tyto grafy a mapy najít? Rád bych si zjistil jak to dle Blitzortungu vypadá u nás.

65
# 29.07.2017, 18:24

Ondráš*
No tak záleží na tom do jakýho okruhu to mám počítat a jestli do toho na té mapce nezapočítávají aji přeháňky. Tu mapku sestavovali podle radarových odrazů ne?

# 29.07.2017, 18:25

Frantis95
Je to zde: http://blesky.bourky.cz/
Tam vyberete odkaz v odstavci nahoře co vás zajímá.

Aldan
Je to do okruhu 15 km od daného místa pozorování a do 20 km pak pravděpodobnost, že se velice vzdálená bouřka vyskytla.
Všeobecně to tam mají rozděleno: bouřka na stanici (přímá) do 3 km (červený okruh), vzdálená 3 až 5 km (zelený okruh), velmi vzdálená 5 až 15 km (modrý okruh) a pravděpodobná bouřka 15 až 20 km (šedý okruh).
Samotné přeháňky se do toho nepočítají, pouze bleskové výboje ze sítě Blitzortung.
Ne, ty mapky sestavují právě podle výbojů zaznamenaných sítí Blitzortung.

Právě proto je jisté, že 14 bouřek v 9 bouřkových dnech je u vás v Blansku doposud za tuto bouřkovou sezónu 2017 málo a bude to mnohem více. Nejspíše kolem těch 25 bouřkových dnů k dnešku od začátku roku.

6
# 29.07.2017, 18:38

Ondráš*

Ano Mrchojedy :) . Končí tady i silnice v polích, ale bydlíme normálně v domech a jíme příborem :D .

Sucho je tu až posledních pár let, krom loňska, kdy byl srážkově zcela normální rok. Ale jak přestaly chodit ty noční fronty od JZ, tak nám tu nemá z čeho pršet. Tlakové níže jsou pro naši oblast propadák a lokálním bouřkám se letos nechce, obecně celé Domažlicko, Tachovsko a sousední Strakonicko letos díky Šumavě velká srážková bída, jak na bouřky tak srážky celkově. I když Strakonicko aspoň pár lepších bouřek letos již mělo. Na zlepšení situace stále čekáme. Ale štve mi to, bouřky mám rád a letos jsem se jich nenabažil ještě vůbec.

# 29.07.2017, 20:26

U nás letos ještě bouřka žádná nebyla a když říkám žádná tak myslím žádná ani vzdálená.

# 29.07.2017, 20:48

Lištička
Tak to je opravdu pěkná blbost. 22.6.2017 u vás byla bouřka jako vyšitá a i jiné dny u vás byly pěkné bouřky. Že je u vás méně bouřek než jinde neznamená že u vás nejsou.

Ondráš
Děkuji, našel jsem.

1
# 29.07.2017, 21:37

Já se slovům Lištičky vůbec nedivím. U nás na Domažlicku se nebojím použít stejnou větu. Vzdálené bouřky byly, ale v létě bylo 0 bouřek přímých. Něco přímých bouřek bylo zjara, ale v bouřkách nenapršelo více, než 2 mm. To, co se pro náš vyprahlý okres chystá, bude poslední rána. Stromy usychají vestoje a teplota okolo 22 - 24°C v 850 hPa zaručí teploty atakující 40°C. A to jsem si myslel, že sucho jako v 2015 už snad nejde. Tehdy byla srážková bilance aspoň v zimě a na jaře lepší, zatímco letošní zima = 35mm za čtvrt roku a měsíc před tím, listopad 2016 = 4mm, čili nějaký srážkový základ není.

# 29.07.2017, 21:58

Rade
Nepřešla přes vás náhodou supercela z 19.5.2017? Ta se přeci přehnala přes Domažlicko. To u nás žádná supercela. Je ale pravda že do bouřek jste na tom nejhůře z celé ČR.

1
# 29.07.2017, 22:01

Ano, přešla. Ale 10-15 km západně a musím říct, že naštěstí nás netrefila, neboť na ní byly kroupy velikosti 4-5 cm (Poběžovice). U nás z této fronty, na níž se supercela vytvořila, ani nekáplo! Za to byla prachovo-pylová bouře a byla to skutečně zvláštní podívaná.

# 29.07.2017, 22:20

Lištička
Vaše tvrzení je velmi odvážné, ale budiž. Váš názor vám brát nebudu.
Je zřejmé, že ve vaší oblasti spolu s částí Domažlicka se letos vyskytlo zatím nejméně bouřek z celého Česka i Slovenska, ale zcela bez bouřek určitě nejste.
Za bouřky se samozřejmě počítají i ty bez srážek nebo vzdálené, ačkoliv většina lidí asi bouřky bez vody, vláhy a vzdálené neuznává a nezajímají je, ale jsou to přece jenom také bouřky. A navíc i přímých jste museli mít letos doposud aspoň 8 podle té tabulky a detekce Blitzortung.

Frantis95
Není zač. :) Našel jste ty mapky a statistiky bouřek pro vaši oblast?

Statistika počtu bouřkových dní 2017 (k 29.7.) - Plasy okres Plzeň-sever Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
# 30.07.2017, 00:08

Ondráš*
No, v každém případě je to zde bída a bouřka vzdálená 10-15 km tady, v dost hlubokém údolí, není vidět a ani slyšet i když na radaru je. Příště se radši podívám na radar abych věděla, že byla bouřka.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.