Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2017

116
# 02.08.2017, 11:47

V Brně je letošní bouřková sezóna zatím úspěšná, překvapuje mě celkem vysoký počet přímých bouřek. Uvidíme, co její závěr. :)

# 08.08.2017, 20:13

Aldan
Kolik u vás bylo přímých bouřek za celý rok? :D

# 08.08.2017, 20:30

Aldan
U nás tak 4, a nějaké nás jen lízly.
Je zajímavé, že jsme od sebe celkem kousek, a takové rozdíly.

Co sem se díval na detekci sítě Blitzortung, tak 20.7.2017 jsem byl zrovna na dovolené, a bouřky k nám zavítaly, takže sem je propásl.

74
# 20.08.2017, 18:33

Řekl bych že letošní sezóna je dost nadprůměrná jak výskytem bouřek, tak i množstvím škod.

16
# 22.08.2017, 11:56

Pánové, tady je letos jedna z nejhořších bouřkových sezón. To už to snad bylo lepší v roce 2015. O to více je to úsměvné, když sleduji, co se děje v jiných krajích.

36
# 22.08.2017, 12:02

I presto, ze letos primo u nas zadna opravdu silna bourka nebyla (posledni fakt silna se skodama byla hulava v cervenci 2016) a neverim, ze letos nejaka bude (ale kdyz zijete 33let v krateru, kde jsou kolem vas Jizerky, Krkonose a Jestedsky hreben a vse se o to rozbije nebo rovnou obejde, tak si zvyknete:D), ale tim, ze me to fasinuje a hodne to sleduji, tak musim uznat, ze letosni bourkova sezona je na pomery Ceske republiky opravdu plodna...jak na pocet bourek, tak na supercely, derecha apod brutality a s nimi spojene skody...

# 18.09.2017, 17:26

Dnes se u mě vyskytla asi poslední bouřka:)
A tak ukončují bouřkovou sezónu s nadprůměrně vysokým výskytem bouřek:):blesk:

271
# 18.09.2017, 22:28

No je pravda, ze zari je na bourky slabe, hlavne letos. Ale jeste bych to nezvladal. Obcas neco prijde v rijnu a pak zimni bourky v silnem zapadnim vetru.

116
# 01.01.2018, 13:24

Jako vždy na Nový rok zhodnotím uplynulou bouřkovou sezónu, tedy tu z roku 2017. :blesk:

Bouřková sezóna 2017 k nám přinesla celkem 51 bouřek ve 28 bouřkových dnech, takže z tohoto pohledu za mě obrovská spokojenost. Po naprosto suverénním a téměř nepřekonatelném roce 2014 byla tato sezóna nejlepší. Všechny ostatní sezóny totiž zanechala daleko za sebou.

Jen těžko se na bouřkové sezóně 2017 najde něco negativního. Jsem velmi spokojený s její délkou trvání, první bouřka se zde vyskytla už 4. dubna, zatímco ta poslední až 18. září.

Ještě k jednotlivým měsícům. Solidně začal už duben, kdy se vyskytly 4 bouřky ve 4 bouřkových dnech. Velmi povedený byl květen se svými 14 bouřkami v 8 bouřkových dnech, tento měsíc bych z těch loňských zařadil na úplnou špici. Ani červen příliš nezklamal svými 11 bouřkami, ale všechny se vměstnaly do pouhých 4 bouřkových dnů (podrobnosti níže). Červenec přinesl 13 bouřek v 7 bouřkových dnech, což je takový solidní průměr, ale zatímco v jiných letech bývá právě červenec obvykle nejúspěšnější, tentokrát se nechal "porazit" květnem. Bouřkovou sezónu pak zakončily srpen s 8 bouřkami ve 4 bouřkových dnech a září s 1 bouřkou v 1 bouřkovém dnu.

Následuje statistika tří nejsilnějších bouřek roku. Tady to tentokrát není příliš těžké vybírání. První dvě místa obsadily dvě ze tří bouřek z 10. srpna, na prvním je ta třetí, na druhém pak první. V obou případech se jednalo o velmi rozsáhlé MCS s downbursty, nárazovým větrem, velice silnou elektrickou aktivitou, přívalovým deštěm a v případě třetí bouřky toho dne i s malými kroupami. Bouřky přinesly i škody na úrodě a majetku, naštěstí však spíše lehčího charakteru. Třetí nejsilnější bouřkou roku pak byla rovněž MCS, ale tentokrát ta ze 30. května (byla to druhá bouřka toho dne), která přinesla přívalový déšť, silný nárazový vítr i nadměrně vysokou elektrickou aktivitu. I v tomto případě byly zaznamenány drobnější škody na majetku.

Teď ještě nějaké ty zajímavosti. Jak už jsem zmínil výše, musím se ještě jednou vrátit k červnu, a to zejména k 16. dni v měsíci. Ten den se tu totiž vyskytlo neuvěřitelných hned 6 bouřek, což je nejen rekord roku 2017, ale málem i vyrovnání mého osobního rekordu zaznamenaných bouřek v jednom dni vůbec. Ten ale nakonec odolal, jeden červencový den roku 2011 nám přinesl hned 7 bouřek. Zmínit musím i 20. červenec, kdy jsme zaznamenali 2 bouřky, přičemž ta druhá byla MCS, s jejímiž projevy jsme se tu setkávali neskutečných více než 10 hodin. Delší bouřku nepamatuji. Velice zajímavá byla taktéž noc z 22. na 23. června, která nám přinesla hned 4 bouřky, z toho 3 přímé a 1 vzdálenou. Z těchto 4 bouřek navíc byly dvě MCS a jedna supercela, takže jsem měl postaráno o velký nedostatek spánku. :)

A na závěr ještě rozdělení bouřek na přímé, okrajové a vzdálené. Přímých bouřek se tu vyskytlo hned 19, takže nás opustila velká smůla z let 2015 a 2016, kdy nás bouřky spíše míjely a nebo trefovaly pouze okrajem (v roce 2017 se vyskytlo téměř stejné množství přímých bouřek jako za roky 2015 a 2016 dohromady). Doplním, že okrajových bouřek jsme zaznamenali 15 a vzdálených 17.

To je z důležitých věcí asi vše. Hezký rok 2018 a úspěšnou bouřkovou sezónu všem! :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.