Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřky 30.7. a 31.7.2016

33
# 31.07.2016, 20:46

No tady to taky není zas až takové terno odpolko to bylo lepší... nás to asi jen tak škrtne to nejlepší jde na pohraničí. :);-)

157
# 31.07.2016, 21:43

Dřevnice - Zlín v 16 hod. 19cm/0.3m3, v 18 hod. 111cm/30m3, teď 136cm/44m3. Průtok za 2 hod. 100x
Staré Hutě (UH) 83mm, Přerov 70mm, Hošťálková 64mm, Chlum u Tř. 62mm, Vsetín 61mm...

# 31.07.2016, 22:11

Tak dneska u nás bouřka 0 aspoň trochu poprchava za celý den 8 mm.

33
# 31.07.2016, 22:18

Tak teď již jen vydatný déšt s vydatností přes 10mm/hod vypadá to že za tímto pásmem deště nás čeká ještě jedno co je teď nad Vídní.

107
# 31.07.2016, 22:19

Tak a je to. Šou v podobě bouřek už skončila, sem tam sice nějaký hrom, ale už to končí no ale ten déšť stále trvá a za chvíli bude přestávka a další kolo zřejmě přijde z Rakouska.

Ještě tu mám screen nejsilnější Sqall Line v tomto roce která se už momentálně nachází na Slovensku a táhne se od Chorvatska až na jih Polska.

Bouřková Squall Line Zdroj: Blitzortung.org
74
# 31.07.2016, 22:27

Tak dnes nás ty nejsilnější bouřky těsně minuly naštěstí. Takže u nás beze škod. Za celý den napršelo zatím krásných 20 mm.

# 31.07.2016, 22:28

Fstorm
Se mi zdá, že 29 července 2016 kolem 15 hod. v Polsku byla ta Squall Line větší, ale vůbec si nejsem jistý. Tam to vedlo přes celé Polsko od severu k jihu a nevím či to nevedlo i dál.
Tam to bylo také pěkný. :)

107
# 31.07.2016, 22:44

No co tomu říkáte nemají to ti Slováci zase o něco lepší? :D Já jsem ale s dneškem nad míru spokojený. :)

Radar SHMÚ Zdroj: © Slovenský hydrometeorologický ústav
54
# 31.07.2016, 22:47

Fstorm
No já si nestěžuju i přes nás něco podobného přešlo. Nemluvě o tom že teď trvale a vydatné prší a občas ještě i zahřmí.

# 31.07.2016, 22:51

No tak u nás zatím 25 mm. Naštěstí ne tolik jako ve Zlínském kraji kde budou následovat i 2 a možná k ránu někde i 3 SPA.

# 31.07.2016, 22:52

No..Nám už chybi opravdu kousek aby se vylil potok k nam do zahrady.

# 31.07.2016, 23:01

Na některých místech padá 80 mm za den a my tady máme nějakých zhruba 40 mm za celý červenec to je k pláči.

48
# 31.07.2016, 23:04

Tak v Havířově si není na co stěžovat. I ted blesky litaji :blesk:

54
# 31.07.2016, 23:18

No já myslím, že poslední červencový den (31.7.) je pro nás vrcholem bouřkové sezóny. V srpnu už tolik bouřek jako v červnu a v červenci obyčejně nebývá.

# 01.08.2016, 09:35

Českem se včera prohnaly na zvlněné studené frontě bouřky. Nejsilnější byly na východě území, kde se nejvíce prohřál vzduch (na jihu Moravy teploty přesáhly i tropických 30 °C).... Více >>

182
# 01.08.2016, 14:11

Fstorm
Solidní .... a pěkně od severu na jih, to se málokdy vidí. :D

107
# 01.08.2016, 20:43

Nejsilnější bouře na Zlínsku za posledních 10 let. To teď říkali ve zprávách na ČT1.
Včera jsem po první vlně bouřek ze srážkoměru vyléval 76 mm napršených za 1,5 hodiny. Dalších 36 mm spadlo u nás do rána takže dohromady 112 milimetrů od 16:00 do 06:00 hodin. Ovšem ale vydatně pršet přestalo po půlnoci. Na ČT1 říkali že za 24 hodin spadlo na Zlínsku 106 mm, tak asi nemám dost přesný srážkoměr.

Všechny ty přívaly vod stihly v pohodě odtéct jen místní potok se konečně po dlouhé době trochu rozvodnil a pročistil.

Takže u nás spadlo za 1,5 hod. skoro 80 mm srážek.
Tak trochu mi to připomnělo rok 2009 kdy se obcemi Zubří, Zašová, Val. Mez. na Vsetínsku a Hodslavice na Novojičínsku prohnaly bleskové povodně a tenkrát jsem na Novinkách četl a celé jsem to sledoval že spadlo drastické množství srážek za 2 hodiny 80 mm, ale tehdy nebylo takové sucho a oblastmi prošly trvalé deště a proto ty další silné srážky s bouřkami udělali takovou paseku.

Na závěr pár fotek které jsem pořídil během řádění bouřek.

Shelf Cloud při odchodu. Když přicházel byla tma jako by bylo 21 hodin večer
Přívalový déšť s bouřkou. Po dlažbě už teče hlína s vodou a po cestě už tečou potůčky
228
# 01.08.2016, 20:57

Fstorm
Bylo to tak jak píšeš už jsem to dluho nezažil takovou bouři. :blesk:

Bylo to uchvatné krasné přispěvky jsi tu dal, vše jsem to taky tak viděl. :)

116
# 01.08.2016, 21:05

Tak i v Brně jsem se včerejškem maximálně spokojen.
Na úvod, abych krátce zmínil i oba další dny, jichž se téma týká, tak sdělím, že se v nich u nás bouřky nevyskytly. V sobotu jsme akorát ráno zaznamenali mírnou až středně silnou přeháňku, jež nám dala 1,6 mm vody a dnes ještě krátce po půlnoci lehce pokapávalo, ale měřitelný úhrn srážek z toho nebyl. A teď ke včerejšku.
Dopoledne bylo většinou polojasné, první bouřka byla squall line, která nás obcházela severozápadně, takže jsem slyšel jen 5 hromů z dálky v čase 13:30 až 14:10. U nás tato linie bouřek počasí téměř vůbec neovlivnila. Report zde: URL
Mnohem zajímavější a hlavně přímá byla druhá bouřka, respektive MCS. V 15:50 začalo tiše hřmít z jihu až jihozápadu, ale bouřka se blížila velmi rychle a o 10 minut později už byly hromy velice hlasité. V 16:15 začalo lehce pršet, déšť poté postupně sílil. Pršet přestalo až o celých 5 hodin později, během nich se zde vystřídaly prakticky všechny intenzity srážek kromě extrémní. Přívalový déšť nás zasáhl dvakrát, jeho druhá vlna byla silnější, když během 5 minut napršelo přibližně 8 mm srážek (to byla maximální intenzita - zhruba 96 mm/h). Zde napršelo 28,8 mm, ale některé jiné městské části zaznamenaly až několikrát tak více srážek než my (nejvíce asi Líšeň, kde spadlo přes 90 mm vody). Déšť vyplavil drobné kamení a štěrk z lesa a v našem okolí také pár zahrad. Ještě nebezpečnějším jevem byla elektrická aktivita, ovšem díky masivní převaze CC blesků o žádných bleskem způsobených škodách nevím. Nejbližší blesk uhodil přibližně 700 metrů od nás, ten byl ale shodou okolností typu CG, takže se po jeho úderu lehce zatřásla okna. Nejvíce blesků se vyskytovalo v době, kdy u nás bouřka teprve začínala, to jsem zaznamenal asi půl hodiny trvající nepřetržité hřmění (byly chvíle, kdy uhodilo i několikrát do sekundy!!!). Většinou jsem ale zpozoroval jen světlý záblesk, viditelných CG a CC blesků bylo pouze v řádu jednotek. Po 17. hodině už frekvence blesků slábla, ale hřmělo až do 19:45. Vítr během bouřky foukal jen slabý a kroupy jsem nezpozoroval, i když vzhledem k bílým jádrům nad Brnem se téměř jistě někde vyskytly. Zde je report: URL
Doplním, že po zbytek včerejšího dne už bylo jen zataženo beze srážek a bez bouřek jakýchkoliv typů či blýskavic.
Na závěr ještě dodám, že druhá včerejší bouřka se samozřejmě stala nejsilnější bouřkou roku 2016 u nás. Po celém, bouřkově velice vydařeném týdnu, je to taková sladká tečka za ním a i za celým červencem, který nám bouřkově vyšel z letošního roku nejlépe a myslím, že ani srpen s tím už nic neudělá. Silná, přímá bouřka byla taky takovou částečnou satisfakcí, protože ač to zní zcela neuvěřitelně, z celkem 13 bouřek, které jsem v minulém týdnu zaznamenal, byla teprve druhou přímou. Tohle je to, po čem jsem toužil, silná bouřka a škody víceméně minimální. I kdyby letošní bouřková sezóna skončila už teď, budu ji brát minimálně jako průměrnou, ne-li lehce nadprůměrnou. A co se srážek týče, sdělím, že nakonec tu skončil červenec výrazně nadprůměrně se zhruba 120 mm. Takže i z tohoto hlediska vládne spokojenost. :) :blesk: :prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.