Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky 11.6. až 20.6.2016

# 13.06.2016, 19:38

Zajímavá squall line se tvoří ve středních Čechách:pozor:

# 13.06.2016, 20:11

Dneska prošla silná bouřka,která vznikla na Litomeřicku a spojila se s bouřkou,která byla v Doksech(zde zřejmě byla tromba: FOTO: přidám později)
Na čele této bouřky byl i MEGA shelf,bohužel byl více JV,proto nevidím ho ze předu,ale lehce v náklonu! Do terénu se opravdu v tu chvíli jít nešlo(CG blesky- blízký údery v polích kolem vesnice) Mnohem výraznější byl u Nového Boru(FOTO: pridám později) Pak se vytvořil ještě jeden,ale ten byl již menší a míň výrazný!

Výrazný Shelf Cloud
Druhý Shelf Cloud
# 13.06.2016, 20:13

LukasStormchaser
nás ta bouřka obešla:(:(

# 13.06.2016, 20:36

Predators
Jo já vím, já měl štěstí, že se to nestočilo rovnou k východu,ale až, když přecházela přes nás tak se stáčela k východu a nakonec se stočila tak, že SHELF šel na Liberec :D

# 14.06.2016, 13:23

po 11 hodině se západně od Ostravy tvořila bouřka s postupem k východu - tedy k nám,.....
Nedošla...
Rozpad bouřky těsně západně od Ostravy...
pokolikáté už za poslední léta.......................

# 14.06.2016, 18:04

LukasStormchaser
pěknej slejvák prošel naší obcí napršelo kolem 15mm během 10minut ;-) dnešní druhá slabší bouřka :blesk:

# 14.06.2016, 18:41

Predators
Jo já mám z něho velmi pěkný větší shelf!! :)
Ale přesně před námi se to rozpadlo a cuklo k severu!

# 14.06.2016, 19:04

LukasStormchaser
zítra se bouřky tvořit asi nebudou mělo by ráno a dopoledne pršet

# 14.06.2016, 19:09

LukasStormchaser
a ještě mě zaujalo ten střih větru od zítra má být na vysokých hodnotách až kolem 30m/s :pozor:

# 14.06.2016, 19:10

Predators
Zítra bude klid a odpočinek,ale ve čtvrtek se zřejmě vrátí velmi bouřlivé počasí, dopoledne/odpoledne zřejmě předfrontální bouřky a později odpoledne k večeru přechod Squall Line od JV Rakousko-Slovensko-Morava-Čechy-Sasko, podle modelů to vypadá ,že nejsilnější bude v Čechách(středočeský kraj)! Střih větru bude velmi vysoký(30m/s), srážky budou také silné uvidíme vše je teprve otevřené!

67
# 14.06.2016, 19:13

Teď jsem chtěl napsat že k pátečním bouřkám je dobrý střih větru, ve Slezsku až 45 m/s a bude i dobrá teplota. kolem 20°C.

67
# 14.06.2016, 19:58

Já napsal pouze 2 "dobré informace" pro vznik silnách bouřek, to je celé, nevím co to tu hned rozebíráte... A je mi jasné že pro vznik bouřek je potřeba více než jen vítr, teplota.

# 14.06.2016, 20:11

aura333
Opravdu nejsem odborník, jsem Amaterský meteorolog a převážně Lovec bouřek, neberu pouze Střih,ale i ostatní parametry(Instabilita,dynamika,srážky,CAPE,TT,Helicitu,teplotu,vítr) :) Pak si udělám jednoduše obrázek jak to může vypadat! Jinak modely trochu braly,ale střed TN bude v Ústeckém kraji, proto zde srážky velmi zpomalí a zdrží se zde a pomalu odejdou do Saska a dále do Německa,kde se spojí s velkým srážkovým polem, který bude postupovat od JV(z Bavorska) dále do Německa! Proto podle poslední výstupu modelů očekávám Velmi silné bouřky uprostřed ČR(Středočeský kraj) a pak pomalé slábnutí! (Však je to pro dnešek teprve zítra to už může být jinak) Počkám si hlavně na půlnoční výstupy modelů!

# 14.06.2016, 20:16

LukasStormchaser
bude to velký ale určitě to budou nejsilnější bouřky tohoto roku :pozor:

# 14.06.2016, 20:19

LukasStormchaser
a ten střih větru kolem 15m/s bude i další dny:pozor:

116
# 14.06.2016, 20:29

Tak tady v Brně byl z posledních dnů zajímavý a za zmínku stojící pouze včerejšek.
To se vyskytla jedna velmi slabá přeháňka už okolo 7. hodiny ranní, ale měřitelný úhrn nenapršel.
Mnohem zajímavější bylo to, co přišlo před polednem. Kolem 11:30 se naprosto bez varování zatáhlo a setmělo a o 5 minut později začalo silně pršet. Déšť si udržoval intenzitu okolo 40 dBZ, chvílemi i více, zhruba 10 minut, poté se změnil v pouhé pokapávání, které ve 12:05 ustalo. Napršelo 4,7 mm srážek. Tím den ale neskončil. V 16:15 vznikla kousek na východ od nás bouřka, která naneštěstí postupovala směrem pryč od nás. Elektrická aktivita byla velmi slabá, slyšet bylo 5 hromů v čase 16:15-17:10. Podrobnosti zde: URL
Pak na nás ještě směřovaly nějaké přeháňky od západu, ale než k nám došly, rozpadly se.
Doufám, že další bouřky přijdou co nevidět, minimálně ten čtvrtek vypadá docela zajímavě. :) :blesk: :prsi:

# 14.06.2016, 20:39

aura333
Supercely se tvořit budou jen na Vysočině,ale to opravdu nevím jestli vůbec! Jinakv Čechách s ebude jednat pouze o silnější bouřky nebo spíše pouze o MCS s pár blesky a silnějšími srážky!

142
# 14.06.2016, 20:45

aura333
No halvně než tu bude ten den, tak se ty všechny parametry změní... To nejsou veličiny, které by se dali nějak předpovídat do předu. Tak měli být týden zpátky na jižní Moravě hodnoty instability okolo 2200 J/kg (3 dny dopředu) a nakonec se to ustálilo na hodnotě 500... Tu zdejší písalci píšou jen vlastní scénářě jak by to pro ně bylo ideální...Předpovídat na základě dnešních výstupů Squall line apod... no super :D
A hlavně ty hodnoty, to by všechno muselo mít učebnicový příklad, aby se vytvořila...někde nejsou ani takové hodnoty, a někdy ani tyhle hodnoty nestačí... Záleží prostě na mnoha okolnostech... Teda co píšete je přehnané, kroupy se vyskytnout můžou, ale tornáda, nebo tolik supercel :D

# 14.06.2016, 20:56

igor127
CAPE- Konvektivní potenciální energie
Opravdu Instabilita není CAPE to berete kde? :!!:
Supercely nebudou, protože ty se tvoří převážně na konvektivních srážkách(přeháňky) a tohle zřejmě bude Squall Line nebo MCS to se zatím nijak určit nedá,ale vypadá to na MCS s pár blesky,ale bohatšími srážky!
(instabilita atmosféry (teplota s výškou výrazně klesá – čím více, tím lépe).)

47
# 14.06.2016, 21:13

Supercely se tvoří i při přechodu fronty....

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.