Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky 12.9. až 16.9.2014

116
# 11.09.2014, 11:54

Kromě trvalých a vydatných srážek by se v dalších dnech měly vyskytovat i bouřky. Zítra budou bouřky pravděpodobně jenom ojedinělou záležitostí, zatímco od soboty do pondělí by se měly vyskytovat místy. V úterý už bude jejich výskyt opět pouze výjimečný. O bouřkách v období od zítřka až do úterka můžete diskutovat v tomto tématu. :blesk:

# 11.09.2014, 13:48

A to už jsem si myslel, že je konec sezóny. Jsem rád, že ještě nějaké bouřky budou :)

# 11.09.2014, 20:40

Tak ESTOFEX vydal pro Moravu a Slezsko varování 1. stupně především pro silné srážky a možnost výskytu izolovaného tornáda. Střih větru se bude pohybovat okolo 15-20 m/s, Cape okolo 1000 j/kg. Zítřek bude velice zajímavý a mohl by přinést i komplikace :blesk::blesk:

# 11.09.2014, 21:17

matous160
Nevěřím, dnes ráno mělo SV zasáhnout silné pásmo a šlo to celé bokem --západně od nás a bylo po všem. A Aladin Ostravsko úplně zazdil a na srážkových mapách pro následující dny vykukujem jak "Ferda z trenek", asi se nás ta TN nebude vůbec týkat.

FGh
Avatar
13
# 11.09.2014, 22:30

Já bych tornáda nečekal, to je vzácnost, kterou nelze předpovědět. Problémy vidím spíše v konvektivních srážkách - ty mohou být v oblasti Krkonoš nebo Jeseníků při bouřkách velmi vydatné a zatopit sklepy. Nasycení půdy je tam vysoké.

86
# 16.09.2014, 13:27

Pavell
Pěkné shrnutí, ono při tomhle nasycení uplynulých trvalých deštích se není čemu divit. Kdyby těch bouřek bylo víc, škody budou obrovské. Naštěstí po chvíli zeslábla a na jižní Moravě se rozpadla úplně.

# 16.09.2014, 17:57

Takové zde v Brně-střed bylo poklidné baboletní polojasno až oblačno, že by mě vůbec nenapadlo podívat se na radar - a najednou slyším turbo lijavec :prsi: a teď i hřmí...
Na snímku v 17:50 krásná čára, mokrou nohou z Brna až do Hradce.

1292
# 16.09.2014, 18:02

U nás se včera vyskytla jedna bouřka i se Shelf Cloudem. Dnes u nás byla také bouřka.:blesk:

116
# 16.09.2014, 19:33

Tak tady v Brně se vyskytla bouřka v nejméně očekávaný den, tedy dnes. Často to tak bývá, že spoléhám na to, že se nějaká bouřka v daný den vyskytne a ono nic. No a pak přijde jiný den, kdy zase bouřku vůbec neočekávám a ona naopak přijde. To se stalo dnes. :)

Až do 17:00 bylo polojasno, pak začal tmavnout východní obzor a od 17:20 se začínaly ozývat i hromy. V 17:45 začalo pršet a objevila se i duha. Déšť postupně sílil a chvílemi byl i silný, výjimečně se dostal až k přívalové intenzitě. Hřmění skončilo v 18:15. Celkově bylo slyšet 11 hromů. Déšť ale střídavou intenzitou pokračoval až asi do 18:40, pak pršelo už pouze slabě a v 19:00 přestalo pršet úplně. Nakonec napršelo 8,0 mm srážek podle analogového srážkoměru, respektive 8,1 mm dle meteostanice. Dnes už nic na cestě není, proto můžu tento den z bouřkového hlediska brát jako úspěšný s jednou nečekanou, přímou bouřkou. :) :blesk:

6
# 16.09.2014, 20:56

Já tedy bydlím na druhé straně republiky, ale bouřku v Brně jsem dnes čekal a čekám ji i zítra ;-) .

Mimo to, tady se zase opět a ne jinak začíná prášit od huby, o nějakém vyrovnání deficitu deštěmi posledních dní, si tu můžeme nechat jen zdát. Natož pak si užít pravděpodobně poslední letošní bouřky, které řádí opět na stejných místech, jako lije již celé léto.

# 17.09.2014, 11:30

Včera se kolem Nového Hrozenkova vyskytly dvě vzdálené bůřky z té první která vznikla po poledni na SZ od Nového Hrozenkova a šla směrem ke Vsetínu párkrát zahřimělo a spadlo i pár kapek a z té druhé bylo slyšet pár slabých hromů na severu a SV nějak kolem 17 hodiny ta byla beze srážek. Kolem byla po většinu včerejšího odpoledne bohatá kupovitá občas i bouřková oblačnost.

Na dnešek vydal Estofex pro severovýchodní Moravu a Slezsko 15% šanci, že se může objevit ojedinělá bouřka nebo přeháňky, ale jinak se v předpovědích na dnešní den nic o bouřkách nezmiňuje. Co na to říkáte, myslíte si, že se i dnes vyskytnou nějaké bouřky? :blesk:
Zde je ten Estofex.

ESTOFEX na 17. září 2014 zdroj: Estofex.org
33
# 17.09.2014, 20:13

tak ČHMU vydal velmi nečekaně výstrahu na velmi silné bouřky s přívalovými srážkamy pro okres vsetín a to oprávněně pršelo tu přívalově téměr přes 1hodinu a půl. A za tu dobu muselo spadnout klidně i kolem 80mm za 2hod.
Když se podíváte pozorně tak v tom červeném odrazu uvidíte i malou bílou tečku. Takže to byla síla. Ale bylo to velice lokální.
Dokonce v naší obci houkaly i sirény tak nevím.
A nrslyšel jsem ani jeden hrom zdá se mi že ani na detekci žádný nejde vydět.

FGh
Avatar
13
# 17.09.2014, 20:17

Klasický train effect, neustále se to generovalo na jednom místě.

V oblasti obce Huslenky (okr. Vsetín) mohlo v bouřce, která se zde udržuje bez postupu, spadnout podle radarových odhadů ojediněle až 50 mm srážek v předcházejících 3 hodinách. Intenzita srážek bude slábnout a v následující hodině může ještě spadnout nejvýše kolem 20 mm. (ČHMÚ)

28
# 17.09.2014, 22:14

FGh
V bouřce? Snad v přeháňce, nevidím že by detekce zaznamenávala nějaké výboje. Ta výstraha měla znít "velmi silné přeháňky" Navíc ty jádra nebyly zdaleka tak vertikálně vysoké aby se jednalo o bouřky. Zkrátka dlouhotrvající přeháňky, nic víc.

33
# 17.09.2014, 22:23

Fero
Tak pokud vím, tak žádná taková výstraha neexistuje a pochybuji, že jí budou kvůli pár takových případů vytvářet.
Ale k věci osobně jsem ještě takhle extrémě silné přeháňky bez jediného výboje neviděl, aby během 2 hodin spadlo tak veliké množství srážek. Nevím proč z tak silné přeháňky nevyšel ani jeden výboj.
Opravdu zajímavá situace, nevím čím by to bylo.

28
# 18.09.2014, 00:23

dramyku
Odrazy na radaru udávají sílu srážek, nikoliv to, zda-li se jedná o bouřku nebo ne. To že byly odrazy silné i 50 dBZ nestačí k tomu, aby vznikaly bleskové výboje a tudiž se jednalo o bouřku. Další významnou věcí je ta, že většina z vás, zcela určitě sleduje radarové odrazy, jistých verzí a to na mapových podkladech. Pokud si vezmeme klasickou verzi zde, v horním a pravém rohu ty smrštěné odrazy nejsou pro srandu. Znázorňují jak vysoko vlna signálu dosáhla na srážky. Čili jak vysoký oblak je. Za normálních okolností se blesková aktivita vlivem klasického tření ledových krystalků.... a ble,ble,ble, rozjíždí až dosáhnou tyto odrazy té druhé nepřerušované čáry. Všimněte si pro příklad, dnes, kdy přeháňka ze sebe "vymáčkla těch 8 výbojů ve 14:00 a 14:15 UTC, pravé části radaru. Vertikální pás nám prozrazuje, že oblak na chvíli dosáhl trošku jiné hranice, než ty ostatní. Klasický bouřkový oblak, doprovázen mnohočetnými blesky, často i kompaktně, dosahuje horní hranice tohoto měření nebo i výše, což už ale tato mapka nezobrazí, neboť vertikálnost činí 10 km, zda-li se nepletu. No a co se týče té výstrahy na ty přeháňky, vím že neexistuje, psal jsem to metaforicky. Domnívám se, že by ji ale mohly zavést, neboť, podobné situace se nevyskytují málokdy. Ještě častěji se vyskytují "bouřkové" odrazy na kompaktních vydatných srážkách. Jsou to ojedinělá místa oranžových a červených odrazů na tom obrovském zeleném poli....Taktéž ale ovšem nemívají s bouřkami nic společného, jelikož vrchní nebo boční část nám prozradí, že horní hranice těchto intenzivnějších odrazů, je totožná s těmi zelenými. Zkrátka začněte používat normální radar a nemusíte se divit, proč to neprodukovalo blesky.

33
# 18.09.2014, 06:26

Fero
Já používám normální radar,nebo meteor. Jinak děkuji všem za objasnění isobně sem tu přeháňku vyděl hned od prvního mráčku jek se zvětšuje a nabírá na síle.hned na začátku z toho začaly vypadávat obrovské kapky a potom už klasický přívalák ale nás to nezasáhlo uplně přesňe.
Musel jsem se zeptat protože takový typ přeháňek jsem ještě neviděl.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.