Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2014

# 18.07.2014, 21:35

Marek 2
Teda ale Morava si ty bouřky nějak užívá, tady v Čechách to je zatím nic moc. :zz:

41
# 18.07.2014, 21:36

Marek 2
To je pravda, bouřek je i u nás na Kladensku jak máku celkem taky 38 jako u vás, ale jsou slabé, loni bylo sice jen celkem asi 22 nebo 23 bouřek a to ještě 2 v říjnu, ale některé byly hodně silné, nejsilnější 4.8 s větrem o síle vichřice cca(80-110km/h) a 6.8 opět s větrem o síle vichřice kol(90km/h) letos zatim ne:)

685
# 23.07.2014, 07:55

U nás v Kvasicích je sezóna průměrná a to díky častému rozpadu bouřek těsně před naší vesnicí.

116
# 23.07.2014, 14:18

Ač jsem nyní v Lísku na Vysočině, z Brna dostávám pravidelné hlášení o bouřkách. 1 se tam prý vyskytla v pondělí a 1 taky včera. Výborná bouřková sezóna tedy pokračuje, po včerejšku se v Brně objevilo už 40 bouřek ve 23 bouřkových dnech. K tomu, aby tohle byla nejlepší bouřková sezóna co pamatuji, už chybí opravdu málo. :) :blesk:

41
# 23.07.2014, 14:25

Ted pře chviličkou nás těsně obešla bouřka asi 2 nebo 3 krát zabouřilo jádro se nacházelo jen cca 4km daleko škoda, tady ani kapka :)takže 42 bouřka zatim celkem

116
# 25.07.2014, 21:48

Tak podle nových hlášení se v brněnském Jundrově vyskytlo po jedné bouřce ve středu i dnes, takže stav je nyní 42 bouřek ve 25 bouřkových dnech. Nejlepší bouřková sezóna 2010 měla stejný počet bouřek, ale o jeden bouřkový den více, takže stačí jediná bouřka a máme nejen vyrovnáno, ale i překonáno. :cool: :blesk:

# 26.07.2014, 10:02

Jak já čekám na bouřky a stále jsem žádnou pořádnou neviděla nějak kolem nás pořád prochází :(

74
# 26.07.2014, 10:22

Zdravím mám takový dotaz. Letošní bouřková sezóna se mi zdá taková divná sice bouřek je hodně. Ale vytvářejí se jakoby chaoticky. Z minulých let si pamatuji že šla studená fronta. v západních Čechách se vytvořil pás bouřek. A ten to pás prošel potom skoro celou republikou k východu. Letos si nepamatuji že by tato situace nastala čim to je?

ota
Avatar
2119
# 26.07.2014, 11:32

Samik
Naprosto souhlasím. Ta změna je dost evidentní. Podle mě je toto způsobeno absencí klasického západního/severozápadního proudění, ale je to jen můj laický názor.

41
# 26.07.2014, 12:13

Samik
No už jsem to tady taky psal, máte naprostou pravdu, nechápu to co se letos děje, bouřek je sice jako máku, ale jsou slabé a nejčastěji okrajové, nebo i vzdálené, navíc jdou neustále od jv nebo východu, což je u nás velmi neobvyklé, zkutečně to nepamatuji je to znát i na větru skoro pořád vane od jv nebo prostě východních směrů, hlavně úterý středa a čtvrtek byl i dost silný lámal u nás silnější větve, což je taky neobvyklé aby u nás na Kladensku foukal tak silný vítr východních směrů, snad se to už konečně změní a bouřky budou chodit svojí obvyklou z a jz trasou.

116
# 26.07.2014, 21:24

Díky dnešní slabé vzdálené bouřce, která Brno míjela severovýchodně, se letos dostáváme na počet 43 bouřek ve 26 bouřkových dnech, čímž je už s obrovským předstihem jasné, že letošní bouřková sezóna 2014 se stává tou nejlepší bouřkovou sezónou v historii mého měření. Právě dneškem vyrovnala bouřkovými dny, respektive přeskočila jednou bouřkou, doposud nejlepší bouřkovou sezónu 2010. Je ale teprve 26. července, bouřky se mohou vyskytovat i nadále. Co se aktuálního zhodnocení jednotlivých měsíců týče, tak už teď je jasné, že červenec je prozatím, ale s velkou pravděpodobností už definitivně, nejlepším měsícem letošní bouřkové sezóny. Nad průměrem je i duben. Naopak květen byl slabě podprůměrný a červen byl propadák. Uvidíme, co přinese zbytek července a poté srpen. Možná se bouřka objeví i později, ale tomu moc šancí nedávám. :) :blesk:

41
# 26.07.2014, 22:16

Tak nakonec dnes další bouřka, ani jsem jí dnes nečekal takže celkem 44 bouřka, ale opět od jv koukám, že letos to snad bude pravidlem:)

116
# 27.07.2014, 22:39

Po dnešních dvou vzdálených bouřkách se už dostáváme na 45 bouřek ve 27 bouřkových dnech, takže skvělá bouřková sezóna pokračuje. V těchto dnech se velice těžko hledá den, který by nebyl bouřkový, když pomineme čtvrtek 24. července, tak poslední bezbouřkový den tady v Brně je neděle 20. července. V tomto týdnu tedy bylo 6 ze 7 dnů bouřkových. Bouřek bylo celkem 7, dvě se vyskytly jenom dnes, v ostatních dnech v týdnu to byla vždy jedna. Z těch 7 bouřek byly celkem 4 přímé. Neuvěřitelný to týden. Škoda jen, že jsem zde až od včerejška, a tak o těch přímých bouřkách vím jenom díky telefonu. Určitě tu bylo v průběhu pracovního týdne na co koukat. :) :blesk:

EDIT, 28.7.: Dnes měníme pořadí bouřek na prvních třech místech. V Jundrově se totiž vyskytla téměř jistě nejsilnější bouřka letošního roku. Byla dnes jediná, takže stav bouřek vzrostl na 46 ve 28 bouřkových dnech. Na prvním místě je tedy dnešní bouřka, druhé a třetí místo nyní drží první, respektive třetí bouřka z 11. července. Na závěr ještě podotýkám, že první tři místa by byla jiná, kdybych počítal i bouřku z 21. července na Vysočině, ale právě proto, že se nevyskytla v mém místě pozorování, ji nemohu zaevidovat. Kdyby tato bouřka prošla brněnským Jundrovem, rozhodně by byla na příčce nejvyšší. :blesk:

EDIT č. 2, 30.7.: Dnes se tu vyskytla jedna okrajová bouřka, takže po dnešku máme už 47 bouřek ve 29 bouřkových dnech. :) :blesk:

54
# 31.07.2014, 11:45

Letošní sezona není nejlepší, ale není ani nejhorší, když si vzpomenu na rok 2012 a 2013 co to bylo za bídu.

116
# 31.07.2014, 19:09

Díky dnešním dvěma bouřkám (vzdálená po půlnoci a přímá po obědě) jsme si dnes na konto připsali další bouřkový den. Po dnešku tu tedy máme prozatím 49 bouřek ve 30 bouřkových dnech. :blesk:

EDIT, 1.8.: Dnes se vyskytla jedna vzdálená bouřka, díky ní jsme se letos dostali na magickou hranici 50 bouřek. Ty se vyskytly ve 31 bouřkových dnech.

EDIT č. 2, 4.8.: Včera se v Brně objevily dvě dlouhé, ale spíše okrajové bouřky. Proto tu po včerejšku máme už 52 bouřek ve 32 bouřkových dnech. :blesk:

EDIT č. 3, 4.8.: I dnes zde byly dvě okrajové bouřky, po dnešku už tedy platí stav 54 bouřek ve 33 bouřkových dnech.

EDIT č. 4, 9.8.: Dnes se v Brně vyskytla jedna okrajová bouřka, letošní stav tedy vzrostl na 55 bouřek ve 34 bouřkových dnech.

41
# 13.08.2014, 15:30

Letošní bouřková sezona co se týče počtu bouřek sice rekordní, ale jejich intenzita je velmi bídná, loni, se sice vyskytlo méně bouřek , ale přešly přes naše území 3 derecha, a to dokonce během 1 týdne!Letos ani jedno, a už se ani s největší pravděpodobností nevyskytne, pokud ne do konce srpna, tak potom už vůbec ne:)

116
# 15.08.2014, 21:35

Dozvěděl jsem se o dnešních dvou bouřkách (nejprve okrajová a pak přímá) v Brně, máme už tím pádem 57 bouřek ve 35 bouřkových dnech. Letošní sezóna je prostě parádní, doufám, že tohle nebyl definitivní konec, v dalších dnech jsou předpovídány bouřky pouze ojediněle. To ale konec konců pro dnešek byly předpovídány taky. :) :blesk:

EDIT, 16.8.: Dnes se tu vyskytla jedna krátká, ale poměrně slušná přímá bouřka. Stav je tedy po dnešku 58 bouřek ve 36 bouřkových dnech. :blesk:

EDIT č. 2, 19.8.: Včera se vyskytly další dvě bouřky, jedna okrajová a další přímá, proto jsme se už dostali na jubilejních 60 bouřek ve 37 bouřkových dnech.

EDIT č. 3, 21.8.: Dnes jsem zaznamenal další přímou bouřku, díky ní stav bouřek za letošní rok vzrostl na 61 ve 38 bouřkových dnech. :) :blesk:

EDIT č. 4, 30.8.: Ačkoliv jsem dnes bouřky vůbec neočekával, jedna okrajová sem opravdu přišla. Stav bouřek tedy opět vzrostl, a to na 62 bouřek ve 39 bouřkových dnech. :blesk:

EDIT č. 5, 31.8.: Dnes se zde v brněnském Jundrově objevila druhá nejsilnější bouřka letošního roku (pochopitelně přímá). Na prvním místě se tedy stále drží bouřka z 28. července, na druhé místo se posunula dnešní bouřka (ze 31. srpna) a na třetí místo v pořadí nejsilnějších bouřek klesla první bouřka z 11. července. Opakuji, že do statistik nepočítám bouřku z 21. července, která by za normálních podmínek byla suverénně nejsilnější bouřkou roku, ale zaznamenal jsem ji na Vysočině, tím pádem by byly statistiky ovlivněny. A letos se dostáváme už na jubilejních 40 bouřkových dnů, v nichž jsme už zaznamenali celkem 63 bouřek. :) :blesk:

EDIT č. 6, 10.9.: Včera se vyskytla poměrně silná přímá bouřka, po včerejšku tedy platí stav 64 bouřek ve 41 bouřkových dnech.

EDIT č. 7, 16.9.: Dnes se vyskytla naprosto nečekaná přímá bouřka, ani bych se nedivil, kdyby to byla už poslední bouřka letošního roku. Letošní stav vzrostl na 65 bouřek ve 42 bouřkových dnech. :) :blesk:

EDIT č. 8, 20.9.: Tak poslední ta úterní bouřka ještě nebyla, protože dnes se vyskytla jedna okrajová bouřka. Letošní stav tak už je 66 bouřek ve 43 bouřkových dnech.

EDIT č. 9, 21.9.: Bouřková sezóna se nevzdává! Dnes další okrajová bouřka, díky níž stav vzrostl na 67 bouřek ve 44 bouřkových dnech.

116
# 01.01.2015, 13:01

Při příležitosti prvního dne roku 2015 bych rád zrekapituloval loňskou bouřkovou sezónu, tedy tu z roku 2014.

Jak si můžete všimnout o editovaný příspěvek výše, bouřková sezóna nám loni nadělila celkem 67 bouřek ve 44 bouřkových dnech. Taková čísla v životě nepamatuji, jedná se o nejlepší bouřkovou sezónu minimálně od roku 2008, co bouřky sleduji podrobněji. Druhá nejlepší bouřková sezóna, ta z roku 2010, nám pro srovnání přinesla jenom zhruba dvě třetiny bouřek a bouřkových dnů, co sezóna 2014. Jsem tedy s bouřkovou sezónou 2014 maximálně spokojen, byla naprosto suverénní, něco podobného nepamatuji.

Jak je vidět v příspěvku výše, poslední bouřka loňského roku se u nás vyskytla 21. září. První přišla už 8. dubna, ten den se dokonce vyskytly bouřky dvě.

Kdybych měl zhodnotit každý měsíc, ve kterém se vyskytla alespoň jedna bouřka (duben-září), jednoznačně nejlépe by si vedl červenec. V něm se tady v Brně ukázalo neuvěřitelných 26 bouřek v 16 bouřkových dnech. Velmi obstojně si vedl i srpen, kdy k nám přišlo 14 bouřek, a to v 10 bouřkových dnech. Třetí místo obsadil poněkud překvapivě duben, ten přinesl 12 bouřek v 6 bouřkových dnech. Dále pak tu máme květen, jenž přišel s 6 bouřkami v 5 bouřkových dnech. Jediný měsíc, který mě v letošní bouřkové sezóně zklamal, byl červen, v němž se vyskytlo pouhých 5 bouřek ve 3 bouřkových dnech, to je na červen opravdu málo. Září se sice v této ,,ministatistice" umístilo na posledním místě se 4 bouřkami ve 4 bouřkových dnech, i tak jsem s ním však spokojen, už se tu objevily i roky, kdy září nepřineslo žádnou bouřku.

Ještě tu mám statistiku nejsilnějších bouřek. Ta je o trochu komplikovanější. S přehledem nejsilnější bouřku jsem totiž zažil na Vysočině 21. července, kdy se vyskytly kroupy, přívalové srážky, silná elektrická aktivita i extrémně silný nárazový vítr, dokonce se dalo uvažovat i o downburstu. Byla to asi nejsilnější bouřka, kterou jsem kdy v životě viděl. Tuhle bouřku ovšem do svých statistik vůbec nepočítám, neboť se neukázala v místě mého pozorování, tedy v brněnském Jundrově. První místo tedy obsadila velmi silná bouřka z 28. července, ta k nám přinesla velmi silný přívalový déšť s intenzitou až 1 mm za 1 minutu a taky extrémní nárazový vítr, při němž pršelo vodorovně. Ten nám dokonce polámal větev na zahradě. Pravděpodobně se ukázal microburst, menší škody totiž byly k vidění po celém Jundrově. Kroupy při bouřce nepadaly a elektrická aktivita byla jenom slabá, bouřka však i tak stála za to. Mnoho silnějších bouřek, než byla tato, jsem opravdu nezažil. Na druhém místě se umístila bouřka ze 31. srpna, ta sice až tak nebezpečná nebyla, přinesla však přívalový déšť, nárazový vítr i silnou elektrickou aktivitu. Velmi zajímavým dnem byl 11. červenec, kdy šly srážky díky takzvanému train effectu přímo brněnským Jundrovem. Pršelo tu celkem šestkrát, z toho třikrát se jednalo o bouřku. A hned ta první z tří bouřek byla i třetí nejsilnější bouřkou bouřkové sezóny 2014. Padaly při ní drobné kroupy a vyskytly se i přívalové srážky.

To je asi tak vše, doufejme, že se vydaří i bouřková sezóna 2015. Ještě dodám, že letos už do tématu o bouřkové sezóně nebudu psát příspěvek po příspěvku a ještě jej několikrát editovat. Je to zbytečné a našel jsem si lepší způsob pro zaznamenávání bouřek. Doufám, že jsem vám neublížil tím, že jsem na nový rok zavzpomínal na bouřkovou sezónu 2014. :) :blesk:

28
# 01.01.2015, 15:09

Marek 2
Já při té příležitosti nemůžu zrekapitulovat bohužel nic, poněvadž u nás se vyskytlo velký H..., jako vždy. No možná nás pár bouřek obešlo, nějaký ten hrom zazněl, ale Olomouc je na tom prostě zle a o Uničovu už ani nemluvím. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.