Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Vydatné srážky 11. až 14.9.2014

6
# 14.09.2014, 13:41

Kdo jste nesledoval radar, tak včera v podvečer v Dolních Věstonicích pomohlo tomuto extrémnímu úhrnu bílé jádro, které se tedy 13.9. vytvořilo ještě na jednom z nejsušších míst v ČR. Situace se dala dobře sledovat i pouze z radaru, protože oblast pak celý večer lynčovali další silné deště, žluto-oranžové odrazy, které se obnovovaly na jednom místě. Meteorologicky to byla hodně zajímavá situace- pro místní obyvatele už asi tolik ne.

74
# 14.09.2014, 13:50

Situace Jevišovce bude ještě zajímavá. Řeka stále stoupá je na 3 S.P.A. Povodňová vlna bude postupovat dále. A ktomu v té oblasti znovu vydatně prší.

7
# 14.09.2014, 22:16

Za dnes máme 12,2 mm, od 11.9 máme 102,1 mm a za september až 142,3 mm!!! Čo je asi 4 násobok zrážok ako je dlhodobý priemer(55mm). Potok, ktorý cez nás preteká sa chvalabohu nevylial z koryta.

116
# 14.09.2014, 22:21

Do Brna už dnes žádné srážky nepřijdou, proto je čas na to, abych zrekapituloval tyto 4 dny, kdy jsme byli pod vlivem tlakové níže.

Začalo pršet ve čtvrtek v 10:45 dopoledne a nepřestalo až do 12:45 v pátek po obědě (pršelo 26 hodin v kuse). V pátek odpoledne nás zasáhlo ještě několik dalších přeháněk, možná by se to spíše dalo charakterizovat jako občasný déšť. Čtvrtek a pátek tedy překvapily, protože v obou dnech napršelo kolem 30 mm, během oněch dvou dnů jsme tu měli lehce přes 60 mm srážek.

Naopak sobota a neděle srážkově spíše zklamaly, včera pršelo akorát dopoledne a navíc se jednalo pouze o déšť občasný. Úhrn srážek za sobotu byl 4,2 mm. Ještě hůře to dopadlo dnes, kdy zrána trochu poprchalo, ale tak málo, že byl úhrn srážek neměřitelný. Dlouho to vypadalo, že dnes opravdu měřitelný úhrn srážek nespadne. Zachránil to až odpolední, asi dvou a půl hodinový slabší déšť, díky kterému tu spadlo 1,8 mm srážek.

Celkově tu tedy za ony 4 srážkově významné dny napršelo přes 65 mm srážek (za sobotu a neděli to bylo však pouze 6 mm, za čtvrtek a pátek tedy napršelo zhruba 10x více než za sobotu a neděli!). Ač jsem doufal, že alespoň v jednom z těchto dnů přijde bouřka, tak nepřišla. Šance ale je i zítra, malá ještě i v úterý (pokud by se bouřka skutečně vyskytla, napsal bych příspěvek do tématu o aktuálních bouřkách). Jinak, omlouvám se, že srážkové úhrny nejsou přesné, byl jsem nemocný, a tak jsem nemohl analogový srážkoměr vylít a co se meteostanice týče, tak pršelo ze čtvrtka na pátek i přes půlnoc, a tak jsou opět úhrny jenom přibližné. Celkově jsem s touto tlakovou níží spokojený, napršelo několik desítek milimetrů srážek a i když to mohlo dopadnout i lépe, tak si nemůžu stěžovat. :) :prsi: :prsi:

619
# 15.09.2014, 07:03

V Dolních Věstonicích napršelo za ty 3 dny 198 mm:prsi::prsi::pozor:,to se mě ani nechce věřit,ale bylo to včera na počasí ČT,tak to tak asi bude.
Rozjel se dokonce i svah jak byl promáčen.
U nás to byly celkem normální srážky asi 32 mm.

41
# 15.09.2014, 10:47

U nás ve Hřebči na Kladensku popršelo tentokrát hodně celkem od čtvrtka do ted spadlo 59mm srážek nejvíce čtvrtek přes 40mm dnes je šance na ojedinělou bouřku

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.