Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Deštivější týden 9.9. až 15.9.2013

41
# 07.09.2013, 10:30

Zdravím všechny. Vypadá to, že od pondělka nás čekají velmi deštivé dny, zatím to vykazují téměř všechny modely. Za týden tedy do 14.9. by mohlo spadnout podle aktualní situace okolo 100mm srážek a to na jihu Moravy a ve středních Čechách přes 80mm, Šumava též kolem 100mm. Uvidíme situace se bude ještě upřesňovat.

EDIT: Měním název tématu, aby nevypadalo tak děsivě, protože situace také nijak zvláštní nebude podle současných nejnovějších podkladů. Vydatným deštěm bych srážky v tomto týdnu vzhledem k aktuální situaci nenazýval, jedná se přeci jen o týdenní srážky, minimálně o úhrny za 5 dnů, (120h) tom-791

818
# 07.09.2013, 13:23

Jeden výstup modelů deštivější a už tu opět někdo plaší s vydatným deštěm. Rozhodně bych si netroufl vymezovat období, v němž bude vydatný déšť hrozit. Spíše to ovšem vypadá, že více srážek přijde až během týdne a to je ještě dosti daleko. ;-)

818
# 07.09.2013, 14:28

Alejandro.Marquéz
A není? ;-) Změna v počasí se příští týden očekávala, nicméně později než se očekává nyní. A mimochodem již od čtvrtečního rána je jisté, že změna přijde hned na počátku týdne a nikoli po polovině a že bude ve vztahu k současnému mírnému a velmi teplému počasí výrazná.

41
# 07.09.2013, 15:42

Pavell
No jo u nás ale spadlo za červenec 97 mm což je lehký nadprůměr a za srpen opět skoro zase bez mála 200 mm, takže jak kde tady v Čechách bylo moc deštivo, kvůli tomu mi letos prvně hnijí rajčata. :-( takže bych klidně uvítal aby měsíc nespadla ani kapka, květen tu spadlo opět extrémní množství okolo 190 mm a nejhorší byl červen to bylo nad 220 mm takže hrůza. U vás je pravda, že bylo spíš sušší léto.

117
# 07.09.2013, 17:52

http://www.me...e-zabery.html
Nezdá se mi to nějak až rozsáhlé,dlouhé oblačnost studené fronty?
Jinak pokud má za týden napršet 100mm,tak bych nepsal jako vydatný déšt.Ale jen to,že se čeká deštivý týden s přechodně se silným deštěm.
Dále dle zkušeností při povodních,které se předpovídalo jen 70mm a nakonec to bylo rekordní 140mm za krátkou dobu na určitých míst ještě někde jinde.
Závěrem nikdy nevíš kde?A jakou silou?

# 07.09.2013, 17:59

tom-791:
Já to spíš myslel jako na příští týden. :) Původně to vypadalo, že v pondělí a v úterý bude přechodně zvětšená oblačnost a ojedinělé přeháňky v Čechách a pak se zase mělo vyjasňovat. Součásná předpověď je úplně odlišná.

86
# 07.09.2013, 18:29

Tak současný výstup modelu GFS vypadá nepříznivě pro druhou polovinu týdne (od pátku) na severu Čech - konvektivní srážky na stále stejném místě (tzv train effect) by zde vyvolaly povodně. Snad tahle předpověď nevyjde - mění se to každým výstupem (je to velmi složitá situace a určit přesnou polohu tlakové níže je nemožné).

642
# 08.09.2013, 08:41

je dobře,že bude pršet:prsi:.Předpověď to slibovala.Porostou houby.Od 16. má být zase líp a sluníčko:slunce:.Co si víc přát...........snad jen,aby nenapadl sníh už v říjnu;-)taková zima je tu pak nesnesitelně dlouhá.

818
# 08.09.2013, 15:09

alka
Věříte předpovědi na více než týden, kdy není jistá prognóza ani na konec týdne, který nás teď čeká? Zkuste sledovat model GFS nebo jiný či souhrnné mapy GFS na wx.maps a uvidíte, že je to skutečně jen orientační.

Jinak, sočasný GFS dává max. 80mm na Šumavu, na sever srážky v normě, ty nasytí akorát území a hydrologicky se projeví v mezích normálu. Jak píše výše Pavell, území se musí nejprve nasytit po suchém období, které kromě Jizerských hor převažuje všude, a pak by i tyto současně předpovídané srážky mohly být hydrologicky hodnotné a znamenat tedy hrozbu, jednoduše být vydatné a více zvyšovat průtoky v tocích. Za současné situace nikoli, během nového týdne uvidíme kolik "toho" spadne nakonec. ;-)

Aktualizace: GFS z 12 UTC opět velká změna, přeje Vysočině a Jeseníkám. Čísla zatím není radno řešit konkrétně, pokud by úhrny vyšly rozvodnily by toky.

ota
Avatar
2119
# 10.09.2013, 12:38

Koncem pracovního týdne (čtvrtek a zejména pátek)to vypadá stále pravděpodobněji na velmi intenzivní srážky. Tyto srážky by mohly zasáhnout zejména východ a severovýchod republiky. Vzhledem k situaci a silnému větru by mohly být srážky zesílené na návětří hor. Je to zatím ještě poměrně daleko, ale pokud by se aktuální předpoklady naplnily, rozhodně by došlo k určitým vzestupům hladin řek. No uvidíme.

293
# 10.09.2013, 15:25

No to nikdo neví, kolik vlastně naprší tento týden, protože se modely opravdu s každým dalším výstupem mění. Jinak bych se chtěl zeptat kolegy ze Hřebče u Kladna, jaký má dešťoměr, protože se mi značně ty srážkové úhrny nezdají. Trošku jsem se nad tím pozastavil a porovnal jsem jeho měsíční úhrn spolu s těmi meteostanicemi na Kladně a v Ruzyni, protože přesně mezi těmito stanicemi Hřebeč leží a i jsem prošel archiv radaru na radar.meteopress, kde jsou rok dozadu uložené. A byl jsem překvapen. Viz výsledky:

měsíc...úhrn Kladno...úhrn Ruzyně...úhrn Hřebeč
duben..............9,5................27,8................- - -
květen.............110,6..............131,1...............190
červen.............104,2..............127,5...............220
červenec...........49,0...............52,0................97
srpen..............128,6..............147,0...............200
září(9.9.).........10,2................9,8...................21
____________________________________________________________ ∑..................412..................495..........(bez dubna)727

Ještě přidám data od nás (cca 20 km severně od Kladna)
duben 21 mm, květen 117 mm, červen 132 mm, červenec 25 mm, srpen 121 mm, září (včera 9.9.) 17 mm od začátku roku (tedy i se zimou cca 530 mm) tu spadlo. Nechci se hádat, jen je mi to divné, aby byla pouze ve Hřebči návětrnná strana přitahující srážky, když pár km okolo spadlo na meteostanicích 0 40% méně srážek. My tu vždy porovnáváme více dešťoměrů, po obci je jich několik a i se sousedními obcemi. Omlouvám se za malé vybočení z tématu, ale už mě to nedalo. Díky

41
# 10.09.2013, 16:08

Milan
Nevím jak je to možný, ale fakt nekecám, srážky měřím v kbelíku a to vždy po každym dešti pravítkem přesně na mm a potom vodu celou vyleju,tak že by to mělo být v pořádku, letos tu bylo i dost lokálních přívalových deštů, můžu se ještě zeptat nějakých sousedů z obce kteří tu mají meteostanice

818
# 10.09.2013, 18:12

ota
Na východě ČR jsou mezi námi srážky hodně potřebné, (viz nízké průtoky, chcete-li stavy sucha, na tamních tocích) pokud by nebyly prudké jako před týdnem v Jizerkách, tak by nijak zvláštní vzestupy toků nezpůsobily, nebudou totiž setrvávat zas tak dlouho (podle nynějších modelů) na místě. Jen by nasytily území a zlepšily, místy i výrazně, průtoky vodních toků. Navíc se bude prognóza upřesňovat a modely myslím čísla trochu do té doby sníží. ;-)

tom.f
Milan
Srážkové úhrny mohou být zejména v konvektivní sezóně (leto začala poněkud déle) i na malém území hodně rozdílné, mám na mysli i například rozdíl mezi jednou a druhou stranou většího města.

tom.f Srážky měříte ve velkém kbelíku? Tam je potom jasný rozdíl, protože se jedná o velkou plochu na kterou (resp. do které) srážky dopadají.

Budeme-li na stejném místě měřit srážky v klasickém srážkoměru, do něhož spadne menší množství vody a v kbelíku, do něhož má možnost napršet mnohem více, (
pokrývá větší plochu) je rozdíl jasný. To je potom nutno přepočítat úhrn na plochu měřidla. Spad srážkového úhrnu se měří na m2. Dalším problémem by mohl být vítr, který zesiluje množství spadlých srážek do nádoby.

41
# 10.09.2013, 18:21

tom-791
ano ve velkém, ale je zase širší, takže je to podle mého naprosto stejné množství

86
# 10.09.2013, 18:39

tom.f
Problém v tvém měření srážek spočívá v tom, že ti tam steče spousta srážek ze stěn kbelíku. Srážky je nutné měřit srážkoměrem, klidně jednoduchým, ale v žádném případě to nemůže být kbelík.

Nový výstup GFS je opět dosti odlišný. Už dlouho jsem neviděl, aby takhle skákal se srážkovými úhrny (jednou 100 mm, potom 10 mm). Patrně to bude někde mezi - pršet bude, ale ne nijak vydatně.

41
# 10.09.2013, 19:21

petr12
no nevim, zkusím schválně dát jenom takový kelímek a porovnám to, nebo co mam teda dát, když nemám normální srážkoměr a jak teď mám spočítat skutečnou hodnotu srážek, jestli je to tedy nepřesné? :(

120
# 10.09.2013, 20:10

Jak vidím tak se na čele srážkového pásma tvoří bouřky i když na to nebyly dnes podmínky.Uvidíme jestli to přeroste v něco většího.Škoda že se bouřky netvořily už v Čechách.:(

41
# 10.09.2013, 21:45

petr12
tak podle kbelíku za dnešek napršelo 10mm ale asi to opět nebude přesné i když ale pršelo dost tak nevim, třeba v červenci 2011 spadlo opravdu skoro 200 mm to jsem měl normální stanici se srážkoměrem, jinak jsem umístil ven abych to porovnal a na 100% se přesvědčil, ještě jeden poloviční kbelík a 2 zavařovací sklenice 1 s užším hrdlem a druhou s širším a ted porovnám kolik kde bude srážek, jinak se omlouvám asi za mylné údaje, nyní bych chtěl zjistit kolik u mě teda zkutečně napršelo, pokud to bude rozdílné,jinak kbelík v čem to nyní měřím je oválného tvaru 21,5cm vysoký, dno je 30cm dlouhé a 22,3cm široké

293
# 11.09.2013, 02:14

Kladno má 4,8 mm a za včera 10,2 mm. Ty jsi měl včera 20 mm a dnes 10 mm, takže to vypadá tak, že rovnice bude: Kbelík X : 2 = skutečný úhrn Je to samozřejmě žert, ale celkem to vychází. Jinak u nás taky kolem 5 mm.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.