Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Radiační štít

# 09.07.2013, 23:46

Nedávno mi jeden kamarád, taky je amatérský meteorolog, poslal tento odkaz: http://www.meteoservis.cz/60-PRISLUSENSTVI . A uvažuji o jeho koupi, protože já mám momentálně na čidle spíše kryt než radiační štít a vždy, když mi na něj zasvítí slunce, tak teplota je vyšší, než ve skutečnosti je. Naštěstí mám ještě teploměr, který je pořád ve stínu a mohu tak posoudit skutečnou teplotu. Navíc nemám moc času na výrobu radiačního štítu.

A tak bych se od vás rád dozvěděl nějaké zkušenosti s radiačními štíty, tipy, výhody, nevýhody... Případně i vaše obrázky. :)

642
# 10.07.2013, 06:58

nemůžu hodnotit,neznám to,ale nic není nikdy stoprocentní.Ta teplota,kdy na snímač bude svítit:slunce:, bude vždy o nějakou desetinku větší.

9
# 10.07.2013, 11:17

Tento radiační štít používá i pan Rolčík ve Volarech na své druhé stanici. Kryt mi tenkrát psal, že stál 3300kč. Z emailu vyplynulo, že je s krytem spokojen. Takže případný dotaz směrovat k němu. Ale vzhledem k tomu, že ta firma dodává štíty i pro ČHMÚ, tak by měly být velmi kvalitní.

ota
Avatar
2125
# 18.06.2014, 20:52

Dobrý den, přemýšlím o změně v měření teploty. Zatím měřím teplotu na severní straně zdi. Ale přes léto je zde ukazovaná teplota asi o 2 stupně vyšší, než ne profesionální stanici nedaleko. Zajímalo by mě jestli někdo víte, zda je lepší měřit takto zdi nebo si pořídit pasivní radiační štít. Nejsem si totiž jistý, zda by teplota, kterou by pak stanice ukazovala nebyla zejména v bezvětrných dnech na slunci úplný nesmysl. Aktivní radiační štíty bohužel u nás na trhu nejsou, no a sám nejsem tak šikovný, abych jej dokázal vyrobit.

157
# 22.06.2014, 13:51

tento štít od meteoservisu Vodňany používá na automatických stanicích od stejné firmy ČHMÚ, takže by naměřené teploty podle přesnosti čidla měly odpovídat tomu co je udáváno ze stanic čhmú. Ve srovnání s meteorologickou budkou je v těchto štítech dle mé zkušenosti chladněji o několik desetin, podobného názoru je ještě jeden člověk nebudu jmenovat, čhmú se spíše přiklání k opačnému názoru. Já mám zkušenosti s pasivním štítem od firmy davis pouze s 5 "žaluziemi" ale podobnost měření za slunečních dní je velice blízká krytu od meteoservisu dle porovnávání s 0,5 km vzdálenou automatkou čhmú. Pravidelně vyšší teplotu zhruba o 0,7 °C vykazuje meteorologická budka. Otázkou je přesnost přístrojů. Na základním štítu od davis mam umístěný srážkoměr což tento radiační štít do značné míry také zastíní což má určitě vliv na zahřívání vzduchu uvnitř štítu. Záleží také na síle větru. Firma Davis vyrábí aktivní radiační štíty, možná jsou prodejné i samostatně ale nevím zda li dokážou běžet bez vnější jednotky davis pro vantage 2. Obecně je ale přesnost měření v amatérské meteorologii problém (slunce, budovy), jelikož málo kdo má na investice do kvalitních přístrojů, reprezentativní místo k měření (což i čhmú často postrádá) a v neposlední řadě finance ke kalibraci přístrojů. Např. Klementinum je příkladem nevhodné lokality pro měření ale jeho délka a stále stejná metodika a místo měření z něj dělá výjimečnou stanici.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.