Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Přesnost digit. srážkoměrů

0
# 03.05.2013, 12:34

Údaje naměřené meteostanicí, nebo digitátním srážkoměrem jsou odlišné od hodnot,které naměřím v klasickém kalibrovaném ombrometru. U stanice VH 1080 se rozdíly zvyšují s délkou padajících srážek.Malé, nebo kratší srážky žadných větších rozdílů nevykazují. Zatím jsem nepřišel na příčinu proč se tak děje,neboť dlouhodobých a vydatných srážek je málo. Pokud má někdo podobné zkušenosti a zná vysvětlení, rád se s ním seznámím

818
# 03.05.2013, 14:06

A jaké přesně jsou ty rozdíly, ombrometr naměří více? Předpokládám, že umístění přístrojů je v souladu s doporučeními pro přesné měření. ;-)

0
# 03.05.2013, 17:00

Na velké rozdíly jsem narazil 12a13.září 2012, kdy srážky byly rozděleny do dvou delších časových úseků klasicky jsem naměřil 48,4 mm a stanice jen 39,3.Tehdy jsem nebyl doma a následnou kontrolou čidla jsem nenašel žádnou technickou překážku jako spadlý list,ptačí trus.Další vydatné srážky nás navštívily včera a při přechodu tří po sobě jdoucích bouřek jsem sledoval jak se postupně zpomaluje nárůst srážek.Když jsem ráno změřil vodu z ombrometru 45,1mm byl rozdíl vuči stanici VH 1080 12,7mm, přitom srážkoměr stanice Nexus vykázal stejnou hodnotu 45mm.

7
# 26.08.2014, 22:43

Teofil
WH stanica nemá dobre vyvýšené steny zrážkomera, a má nevhodný tvar. Pri silnom daždi sa kvapky odrážajú preč, pri silnom vetre sa zase vyfúkajú. Dosť amatérov si spravilo vyvýšenie tej steny nejakým plastom. Ja som to osobne skúsil a medzi analógovým zrážkomerom a stanicou WH bol rozdiel max 0,6 mm. Preto odporúčam si navýšiť steny zrážkomera, ako je napríklad na fotke.

Napríklad:
9
# 27.08.2014, 09:35

U vydatnějších srážek to je dle mého názoru rozptylem při dopadu. Proto by bylo určitě lepší zvýšit strany srážkoměru, jak je v příspěvku výše.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.