Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Konec zim Evropě

# 02.01.2018, 19:55

Vzhledem k tomu co nám počasí předvádí od roku 2000, kdy v nížinách kde vždy bývalo 10 cm sněhu a vydrželo to celou zimu jen z malými oblevami, jsme se dostali do stádia ve, které sníh napadá a vydrží jeden den nebo někdy jen pár hodin, a lidí na tomto diskuzním webu potom, vytvoří diskuzi o počasí jakmile se na GFS objeví jen náznak ochlazení, který se stejně občas změní na teplo. Proto se ptám směřuje počasí v Evropě k tomu (jak to vidí lidé věřící na globální oteplovaní), že prostě už sníh neuvidíme a když ano tak možná na horách?A za kolik let nejspíš k této změně dojde?

42
# 02.01.2018, 20:17

Skvělé téma! Ono těžko říct, čím to přesně je. Je to souhra různých faktorů, známých i neznámých. Třeba je dost divný, že převládá JZ, Z proudění už 5. zimu po sobě. Člověk by čekal, že přijde změna, ale když už 5. zima po sobě je teplá je to prostě trochu moc. Těžko věřit, že příští zimy budou studené. Mě by zajímalo co tak udržuje nízký tlak na severu a vysoký na jihu, který se drží zuby nehty a způsobuje to JZ, Z proudění.

# 02.01.2018, 20:18

Já si myslím že to má za následek ne jen globální oteplování ale i změny proudění. Země se vždy měnila. V Americe zase mají zimy které tam tak silné nebývali.U nás v zimě převládalo severozápadní proudění a teď převládá jihozápadní

# 02.01.2018, 20:30

Tento trend , také nějakou dobu sleduji a vůbec se mi to nelíbí. Ale těžko soudit jestli to bude krátkodobý trend , nebo něco dlouhodobého.Třeba se začíná stávat pomalu , ale jistě ze střední Evropy subtropická oblast :D

# 02.01.2018, 22:42

Dobré téma, osobně jsem už dříve zkoumal historické změny ve vývoji počasí, myslím si že jsou to zkrátka jen dočasné výkyvy, od roku 2005 spíše teplejší dekáda, pokud se podíváte na historii vývoje teplot, jsou staletí teplejší a staletí studenější...potom také je zde tzv. ,,Malá doba ledová" která nastala ve středověku, myslím že ted je to tak trochu naopak a těžko říct jak dlouho to bude trvat...globální oteplování ? To už v historii jednou nastalo ale nikdo to tak nenazýval, pak přišli chladnější zimy, myslím že je to jakýsi koloběh, určitě má vliv vesmír, nálada a nervozita naší centrální hvězdy Slunce, počtem erupcí na jejím povrchu, tento rok zažívá Amerika celkem studenou zimu, ale příští rok to může být naopak, pro Evropu...jisté je že vymyšlený jev ,,globální oteplování" nebude trvat věčně, jednou se to celé otočí na nějakou dobu

46
# 03.01.2018, 01:10

Také považuji tento trend teplejších zim za spíše přechodné období. Letošní zima však není pro horské polohy vůbec špatná. Vytvořila se poměrně silná sněhová pokrývka, která bude na jaře tát. Ale zpět k tématu, trend jz proudění pozoruji také delší dobu. Evropa má také kvůli stále teplejším létům teplejší vody moří, což má na počasí také výrazný vliv. Letošní zima v severní Americe je důkazem toho, jak se věci mohou rychle změnit. Během začátku prosince nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo k dlouhodobějšímu vpádu extrémně studeného vzduchu dojít. Amerika má však kvůli svému pevninskému spojení s extrémně chladnými oblastmi daleko větší náchylnost k takovýmto extrémům, respektive extrémním výkyvům teplot. Troufám si říci, že to, co se v současné době děje v severní Americe se v Evropě nemůže stát, ať už kvůli Golfskému proudu nebo kvůli Norskému moři, které nás dělí od Norska a v němž se taktéž projevuje Golfský proud. Každopádně vylévání studeného vzduchu do Ameriky zcela jistě skončí a pak se může kvůli nestabilním vzduchovým hmotám dočkat studenější zimy i Evropa. Celkový trend zim je však stále otázkou. Pravděpodobně by měly být chladnější kvůli počínajícímu jevu La Nina a nebo nižší sluneční aktivitě. Každopádně velmi dobré téma!

16
# 03.01.2018, 07:37

Podle mě to přechodné bohužel není. Led a sníh vám na Antarktidu nic nevrátí a když už tak za hodně dlouho. Bohužel pro nás je tání ledu na Antakrtidě daleko větší problém než pro Severní Ameriku, páč Evropa je vyjma východu obklopena mořem a tudíž jsme na tohle více náchylní. Jediné, co bych viděl jako záchranu by byla změna proudění v oceánech nebo snížení sluneční aktivity na delší dobu (popř. gigantický výbuch sopky nebo pád vetšího meteoritu na planetu). Bez toho jsou zimy v nížinách minulostí:pozor:.

36
# 03.01.2018, 08:42

Vyborne tema. Podle me je to jen prechodne ty teple zimy, ikdyz to trva uz peknych par let, ale to porad z nejakeho historickeho meritka neni zadna doba...planeta se otepluje a ochlazuje v cele sve historii (buh vi, jak moc velky vliv na to ma v soucasnosti aktivita cloveka), vime, ze se stridaji doby ledove, male doby ledove a kdo vi, kdy prijde dalsi...staci nizsi slunecni aktivita, vybuch sopky, meteorit nebo zbrzdeni Golfskeho proudu sladkou vodou z tajicich ledovcu a za par let tu muzem mit zimy, ze nepochopime...

Naprosto souhlasim s Ondrou77, ze tim, ze je S Amerika pevninsky spojena s nejchladnejsimi castmi, je pro studene vpady mnohem nachylnejsi, pro studeny vzduch je mnohem jednodussi propadout daleko na jih...Tohle v Evrope nehrozi...sem se dostava velmi studeny vzduch jen od Ruska,ale zatim to letos na to moc nevypada...Prijit ale nejaka mala doba ledova, mohl by polarni led sahat treba az po Francii a meli bychom desitky spis stovky let tak drsne zimy (a mizerna leta), ze bychom si rychle prali zpet to, co je ted...:D A ona ta doba ledova nebo mala doba ledova zase dorazi, ale to zas nechci (miluju tepla jara a leta:D) Stacilo by mi klima jako ted, jen mit proste poradny zimy...:D Osobne si ale myslim, ze to bez pomoci "neceho" nehrozi...
Pravdepodobnost, ze to v tomto stoleti zavini meteorit, ktery bude tak velky, aby razne zmenil klima je velmi velmi nizka. Pak je vybuch supervulkanu, ale i to muze trvat tisice ci desetitisice let nez nejakej krapne. Ten pokles slunecni aktivity mi prijde jako nejpravdepodobnejsi varianta, protoze to muze prijit klidne uz za par let...Nechame se prekvapit, co se stane driv a zmeni to klima...:D

268
# 03.01.2018, 10:55

Nejlépe to shrnul Ondra77,Casipo asi myslel Arktidu,zimy budou v Z Evropě deštivější a větrnější,Golfský proud půjde trochu jižněji,o jeho sílu nemám vůbec obavy,co zbyde na ČR bude vždy ruleta, nějaké 7-10leté cykly tady vysledovat asi půjde,ale řešil bych spíše to brutální sucho na částech jižní Moravy v létě a přilehlém okolí než z toho bude polopoušt,tzn. zalesnit a zatravnit.

16
# 03.01.2018, 11:15

Omlouvám se, myslel jsem Arktidu.
Sucho na jižní Moravě je zas jiné téma:D
To zase přijde na jaře v diskuzích, už se těším.

# 04.01.2018, 10:03

Narazil jsem na zajímavý experimentální web.
Doporučuji prohlédnout je tam spousta zajímavých dat atp.
http://www.kl...m=200&f=2&e=b

42
# 04.01.2018, 15:53

Zimy před rokem 2000 byly častěji studenější a bohatší na sníh, než od roku 2000. Ale nutno dodat, že i od roku 2000 se vyskytlo několik výborných zim například 2005/2006 a 2009/2010. Ta série teplých zim s převládajícím JZ prouděním naplno začala zimou 2013/2014 a pokračuje bez přerušení dodnes.

77
# 04.01.2018, 17:06

Tak u nás super zima(kterou už tady na 100% v životě nezažiju) byla památná zima 2005/2006.To v Těšíně jsme měli 3 měsíce v kuse dá se říci sníh a až na vyjímky i hluboko pod nulou,a toho sněhu co tu bylo,paráda.Pamatuji si jak koncem roku 2005 jsem přijel vlakem z Prahy domů do Těšína a jak jsem vylezl z vlaku tak jsem byl skoro po pás ve sněhu,no prostě paráda!Od té doby další zimy stojí za houby a poslední 2 zimy včetně této,to je total fiasko!!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.