Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Kdy přijde pořádná zima do nížin?

# 21.12.2017, 07:15

Prostě zimy už zdaleka nejsou jak bývali.Jako dítě jsem koncem listopadu vytáhl sáňky a v březnu jsem je dal zase do stodoly.

42
# 21.12.2017, 09:50

Co se týče prosinců, tak bych připomněl prosinec 2010, který byl mimořádně bohatý na sníh a zároveň teplotně velmi podprůměrný, což je málo častá kombinace. Teď si nejsem jist, ale byl myslím o 4 stupňe chladnější, než průměr? Tehdy první sníh napadl už koncem listopadu a začátkem prosince ho připadlo ještě více a sněhu bylo hodně snad v každém koutu Česka a dlouho vydržel. Byly krátké oblevy a potom situace, kdy znovu všude sněžilo Nejsem si teď úplně jistý, ale myslím, že to mělo souvislost s intenzivním jevem el nino, které v roce 2010 bylo. Prosinec 2011 jak už tu někdo psal bylo sněhu hodně na jen na horách, stejně jako je to letos. Prosinec 2012 byl takový průměrný podle mého názoru, co se týče zimního počasí. Sněhu bylo docela dost pro nížiny hlavně 1/2 měsíce. Prosinec 2013, 2014, 2015, 2016 byli už dost nezimní, sněhu bylo v nížinách málo a jen na několik málo dnů. Nejhorší z jmenovaných byl určitě prosinec 2015, kdy byly teploty podobné dubnu a sníh nebyl snad ani na horách. To byl opačný extrém k prosinci 2010.

142
# 21.12.2017, 09:53

aura333
Ano prosince 2015 byl šílený. Pamatuji si, jak jsme 30.12 byli v Jeseníkách, a tam zářilo slunce a Praděd byl bez sněhu, to byla katastrofa doslova...

# 21.12.2017, 13:13

aura333
Souviselo to s jevem la nina, tedy jevu opačném k el nino. La nina podporuje tvorbu hurikánů v Atlantiku, tvorbu nížì ve Středomoří a oslabuje Islandskou níži. El nino tvoří silnou Islandskou níži a Silnou Azorskou výši. Mezi nimi se potom dostává atlantický vzduch do Evropy. Samozřejmě to nemusí být pravidlem, ale prokázáno to je. Vrchol el nina byl právě v roce 2015, nyní se v pacifiku začíná objevovat la nina, tak uvidíme, jak se to na téhle zimě podepíše.

# 21.12.2017, 18:19

Biochemik
ať už raději žádná zima není. Je to stejně nastartovaný úplně nejhůř jak může být, a aby se synoptická situace překopala od základu aby byla na delší dobu zima a sníh i v nížinách by k tomu nepomohli ani antičtí bohové. Prostě je to v čudu jak nejvíc může být.

# 21.12.2017, 18:34

aura333
Fakt? Tak vám garantuji, že 2. února roku 2017 v žádném případě v Brně nebylo 22 cm sněhu :D Bylo zde za celou minulou zimu nejvyšší pokrývka asi 11 cm jedno dopoledne.
Někdo kdo tyhle statistiky dělá by se nad sebou měl zamyslet a buď to dělat pořádně, nebo vůbec.

http://www.in...brno&typ=snih

ota
Avatar
2119
# 21.12.2017, 18:39

zimník.
Obavám se, že ČHMÚ je poněkud důvěryhodnější zdroj než vy. :D Ale co se zimy týče souhlasím, i klimatické modely to vidí jasně, určitě nějaký vpád bude, ale nic velkého. Prostě jsme si to vybrali v minulé zimě, která se povedla, teď to bude zjevně slabší.
Jinak u nás odpoledne napadlo 6cm sněhu, tak je aspoň na chvíli pěkná zimní atmosféra, ale zítra to zmizí,. Každopádně je to voda a ta je potřeba. :)

42
# 21.12.2017, 20:19

zimník.
To, že zima špatně začala ještě neznamená, že bude celá špatná. V minulosti bylo hodně případů, kdy začátek zimy byl nebývale teplý a pak někdy během ledna se to zlomilo a přišly kruté mrazy. Většinou přichází ty extrémnější výkyvy počasí, když je nikdo nečeká, protože to není tak často. Ale proč by letos nemohla přijít pořádná zima? Někdo tu psal, že ty dlouhodobé předpovědi o tom jak zima bude teplotně nadprůměrná vychází z toho - když bylo z posledních 10-ti zim více těch teplotně nadprůměrných, tak je velká šance, že bude i ta další. Ale pokud jich je hodně rok po sobě teplotně nadprůměrných, tak je otázka času, kdy přijde ta chladnější. Letos by se to dalo očekávat. Poslední 4 zimy nebyly zrovna nejstudenější a nebylo hodně sněhu jako celek.

# 21.12.2017, 21:10

ota
A já se obávám, že soudruzi z CHMU udělali chybu. Říkám, že 2.2. 2017 v Brně 22 cm sněhu nebylo a ani ne za celou zimu. Tečka.

# 21.12.2017, 21:15

aura333
Ano, bylo hodně případů, kdy bylo teplo a v lednu se to zlomilo. Ale tuhle zimu se to nemá odkud zlomit, pač SV Evropy není prochlazený a studený vzduch sem ani při příhodném postavení tlakových útvarů není odkud fouknout.Až bude SV hodně prochlazený, šance tu je. No do poloviny ledna máme vystaraný o výživný JZ a pak co bude je ve hvězdách. Ale zatím se to vyvíjí hodně špatně a změna k zimě v nedohlednu.

ota
Avatar
2119
# 21.12.2017, 22:37

zimník.
No joo, když člověk lže, tak se na to obvykle přijde.;-) Tou dobou bylo hodně sněhu na celé Moravě a byla to situace, kdy sněžilo relativně rovnoměrně. U nás bylo taky přes 20 cm.
Jiná věc je tahle zima a tam to vidím stejně. Skutečně silný vpád nemá přijít odkud. SV Evropa má teplo. Takže i když se určitě ochladí, nic velkého bych si, a to i vzhledem k dlouhodobým výhledům, od této zimy opravdu nesliboval.

42
# 21.12.2017, 23:05

zimník.
ota

Oba dva píšete, že nemá odkud přijít ochlazení, ale uběhne týden, 14 dní a všechny ty vzduchový masy se všelijak promíchají, přesunu a vymění a situace bude úplně jiná. Aktuálně to opravdu nevypadá na příchod zimy, ale časem uvidíme.

182
# 21.12.2017, 23:09

Nevím no ... :D To je velký oříšek. Možná něco příjde v Lednu či na rozhraní Leden-Únor. To je jediný co se dá asi tak typovat.

ota
Avatar
2119
# 22.12.2017, 09:59

zimník.
Nemám potřebu se tady s váma hádat, já prostě věřím ČHMÚ. Chodím si sem popovídat o počasí, ne se rozčilovat. :)
To aura 333 určitě máte pravdu, ale obávám se, že takové ochlazení nebude mít dlouhého trvání. Na mnoha místech na SV Evropy ani není sníh. Samozřejmě se ještě může vyskytnout opravdu velmi chladné období, ale nevidím to moc pravděpodobně.

642
# 22.12.2017, 11:33

chce to klídek pánové :) Nikdo neví jak bude.Vše jsou jenom dohady a ODHADY .Dnes se můžem podívat max. jak bude zítra a ono to možná na 50% vyjde.Hádat se kvůli kapce sněhu nemá smysl :)
Byl tu taky lojza co chtěl fotku z Jablonce.Nezdálo se mu ,že ve městě s 45000 obyvateli ( asi záleží na počtu obyvatel) může být ve vžšce 621m n. m. 32cm sněhu :) Co na takovou hovadinu odpovědět ? :))) Vysvětlím jak to tu je ,ale hádat se nemá smysl.Lojzoj to steně nevysvětlím.

142
# 22.12.2017, 11:55

zimník.
Nemám potřebu se s Váma hádat, ale mám otázku, už zas. Našel jsem z loňska v diskuzi od jednoho uživatele z Brna, co sem pravidelně přispívá skutečně normálními informacemi, celkem podrobně popsané (což se o Vás říct nedá) a psal, že v Brně bylo 22,5 cm. Otázkou tedy zní, kdo z Vás má pravdu, komu věřit a komu ne? když vy píšete, že nebylo víc jak 11 cm, což je podle mého opravdu blbost, vzhledem k intenzitě sněžení, jaká byla počátkem února a taky k tomu, že i v Hodoníně, který je daleko chudobnější na sníh, než Brno, bylo skoro 20 čísel... :) přeji hezký den a Vánoce.

# 22.12.2017, 13:01

Věřte si čemu chcete.Bohunice jsou 230 m.n.m a bylo tady maximálně 11cm sněhu. Nebudu se s Vámi přít. Hezký Vánoce všem.

46
# 22.12.2017, 14:22

zimník.
Sám jsem z Brna a souhlasím s měřením ČHMÚ. V Brně bylo minulou zimu maximum přes 20 cm. Méně bylo možná jen v úplném centru města, kde sníh kvůli tepelnému ostrovu více tál. Přidávám fotografii z konce ledna. Doufám, že po shlédnutí této fotografie už nebudete tvrdit, že v Brně bylo maximálně 11 cm, je to nesmysl. V Bohunicích jsem přímo 31.1.2017 byl a rozhodně tam bylo více než 11 cm sněhu.

Mimo téma: Osobně nechápu, proč máte potřebu zde neustále někoho napadat a poměrně často i vulgárně oslovovat. Tato diskuse byla vždycky klidným místem, kde se zkrátka lidi, zajímající se o počasí, potkávali předávali si informace. Já sám jsem se zde díky některým uživatelům dozvěděl spoustu zajímavostí a získal jsem přehled o základních meteorologických pojmech, modelech... Hodnota většiny Vašich příspěvků je ale takřka nulová.

Sníh v Brně 31.1.2017
# 22.12.2017, 14:39

Ondra77
V které části je focena ta fotografie? Třeba Kohoutovice i více částí Brna mají nadmořskou výšku třeba cca kolem 380.m.n.m tak tam mohlo být o nějaký centimetr víc.Já psal v Bohunicích bylo max 11cm sněhu maximálně a za tím si stojím. Bydlím tady. Jinak popelnici můžu vyfotit aji na vysočině.
Mimo téma: Já tady nikoho vulgárně nenapadám, nikdy jsem nenapadal a ani to nemám v plánu. Jen jsem se bránil určitému uživateli který mě neprávem označil lhářem.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.