Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Krátké ochlazení 6-7.11.

1003
# 06.11.2017, 20:10

schindl01
Jen pro info:1) není to Hojsova Stráž, ale Kvilda
2)je to ve výšce asi 1050 m.n.m.
A takhle to tam vypadalo ráno

Mapa Kvildy, mapy.cz
Skiareál Kvilda dnes ráno, sumava.net
25
# 06.11.2017, 21:13

schindl01
No vidiš, ani nevíš odkud je webkamera:) Jsem psal, že sníh se držel až od 1000 m.n.m. :)
Chce to prostě si příště víc ověřit informace:):)

1003
# 06.11.2017, 22:04

schindl01
Co jsem provedl, že musíte použít sprosté slovo? Já jen uvedl věci na pravou míru. Jelikož rozdíl 200 m je docela velký a obce by se plést neměly. (To je stejné jako by v televizi by neměla znít špatná výslovnost "policisti" ve slavné veřejnoprávní ČT.:D)
Nemyslel jsem to vůbec ve zlém.

271
# 07.11.2017, 20:31

Co mam zkusenisti z pozorovani, tak snezit muze az do teploty +4C. Jak moc dole pod nulovou isotermou je to, tot otazka, ale mohlo by to byt okolo 600 m. V primade Cb a snehove krupice je pri prehance, nebo i zimni bource, rychla zmena teploty, tak se nejvyssi teplota pri snezeni tezko urci.

Oficialne to neni sledovany parametr a v ruznych mistnich podminkach bude i ruzna hodnota nejvyssi mozne teploty pri snezeni. Na Wikipedii jsem nasel nejvyssi hodnotu neco jako +8 stupnu.

Naopak nejnizsi teplota pri kapalnem desti z mych zkusenosti je -2C, ale podle diskuze zde to bylo -5C nebo dokonce i -7C. To dost zavisi, kde je inverzni vrstva a jak velky je teplotni skok.

Nicmene v listopadu se bezne muze vyskytnout snezeni kdekoliv v CR, neni to nic extremniho. Teplota v 850 hPa se i v prvni pulce v listopadu muze vyskytnout i pod -10C a nulova izoterma muze spadnout i do nizin v noci, dokonce se muze i v Praze vyskytnout ledovy den, to je ale uz velmi vyjimecna situace v prvni pulce listopadu.

268
# 07.11.2017, 21:03

Pamatuju si sněhové vločky při +6st., krupky jsou jiná kategorie, ty mohou být i při vyšších teplotách, ledovku při -5st si vybavuji též, při -6 ještě padaly zmrzlé kapičky, většinou se jednalo o teplou frontu nad inverzí a za chvíli se oteplilo.

271
# 08.11.2017, 00:11

+6 je docela dost, me se nikdy nepodarilo chytit snezeni nad +4C. Padaly vzdy velke vlocky, copak presli na dest. Krypky jsem take sledoval, a s prehankou byla vzdy rychla znema tepoty a vitr. Mohlo byt 6-8C pred prehankou, pri prehance se docela odchladilo, takze dost tezke urcit. Ted mam namysli snehovou krupici (grubel), neprihledna zrnka. Pak se jeste v arktickem vzduchu na jare duben-kveten-(cerven) vyskytyji CB bez bourky s malymi kroupami 3-6 mm, pruhlednymi. To muze byt 7-12stupnu pritom, kroupy maji docela vydrz nez roztajou. Tyto kroupy nejsou nebezpecne. Nesouvisi to s intenzivni konvekci, bourkami, kroupami v teplem instabilnim vzduchu, jedna se o instabilni chladny vzduch.

33
# 10.11.2017, 16:19

Já sem zažil jednu sněžení při +8 ale, to sem byl ještě malý a byla to dost zajímavá situace u které ani nevím jak vnikla. jen vím že sníh už ležel ve vrstvě asi 30 cm. Zem byla promrzlá a že sníh držel i na zemi a připadával, podíval jsem se na teploměr a na něm bylo plus 8, ale pocitově bylo kolem 0. Nevím jak je to možné, ale bylo to zajímavé.

268
# 10.11.2017, 16:50

Dramyku:Nerozporuju,ale kdysi byla okna hodně netěsná a málokdo dodržoval neoslunění teploměrů apod.,ale třeba jseš mladší:D

33
# 10.11.2017, 17:32

Nene právě že teploměr byl umístěný na kovové tyčce ze 3 severní jižní a západní je chráněný tůjkami. Nevím no, říkám že to bylo zajímavé :D

# 10.11.2017, 19:00

dramyku
Velmi neobvyklá situace, ale možné to je. Muselo to být způsobeno obrovským kontrastem teplot při přechodu studené fronty, klidně i o 4 stupně na 100 m. Určitě se ale po tom muselo prudce ochladit. Druhá možnost je porouchaný teploměr:).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.