Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Sněžení 11.1. až 16.1.2017

ota
Avatar
2132
# 12.01.2017, 16:55

Tak jak to tady čtu, tak jsme na střední Moravě dnes dopadli velmi dobře. V noci napadlo cca 7 cm sněhu, ráno se vyskytly ještě sněhové přeháňky, ale už nic nepřibylo. Mráz se držel až do téměř 13 hodiny, kdy se teplota dostala nad nulu. Pak kolísavě stoupala, ale max. na 3,5°C, díky promrzlé půdě však prakticky netálo. Nyní je ve 2 metrech 1,3°C, přízemní teplota je však výrazně pod nulou a sníh tak samozřejmě netaje. Otázka je, jaké počasí zde bude zítra, z toho mám větší obavy.

293
# 12.01.2017, 17:52

podřipan II
Vím, že zimu přímo nesnášíte, ale uvědomte si, že ta letošní je pro republiku přímo záchrana. A to hlavně proto, že podzemní vody již tři roky nebyly doplněny a kdyby to takhle bylo dál, tak by v případě teplého léta všichni remcali, že mají sucho. Takže tato zima se jen vrátila mezi normální. V pondělí jsem byl na jedné konferenci na ČZU pro zemědělce a tam nám jeden profesor vedl přednášku na téma výskytů škůdců a vlivy teplých zim a říkal, že máme být rádi, že zase po pár letech je vše v normálu.
Mimochodem, pod Řípem je to dost široký pojem. Já jsem také pod Řípem 10 km, takže vlastně nevím, z které strany. Počítám, že někde těsně u Roudnice nebo na okraji.

No a předpověď rozhodně nebude taková, že v noci nasněží to, co dnes odtálo. Srážky budou s větrem návětrné pro hory (podobně jako minulou středu) a dole moc nespadne. Navíc teploty pod nulu podle mě nepůjdou vůbec (vítr to nepustí) a zítra bude znovu +5°C, takže roztaje i ten zbytek, co tu zatím zůstal. Polovina sněhu ale zmizela od rána určitě, ten čerstvý z noci už všechen. Pak už sněžit nebude (max slabé přeháňky) a budou to spíše holomrazy a ty rozhodně přírodě zase nesvědčí.

157
# 12.01.2017, 19:03

Sice bylo tepleji oproti předpovědím, někde 3 až 5 st, ale ve dvou metrech, při zemi díky několikadenním mrazům a nočním -15 st. sníh tolik netál. To co teď jde od západu, ta TN s větrem a srážkami, je docela zajímavý... Někde (SZ) dost nasněží, řekl bych, že bude těsně nad nulou a ve výšce je chladno!

272
# 12.01.2017, 20:06

Milane s tím mrazem a škůdci je to jistě pravda, ale těch 5cm v nížinách mnoho vody opravdu neznamená,hory a přehrady dobrý,ale když sleduji teplotu půdy,tak je zamrzlá zvláště v nížinách do pořádných hloubek a žádnou vodu ze sněhu do spodních vod nepustí,proto bych raději viděl aspoň 20cm na konci února nebo nejlépe v březnu,teď je to užitečné spíše jen jako ochrana ozimu před holomrazy a hlavně ať to narůstá.

157
# 12.01.2017, 20:18

Tak z Německa se to sem valí... Radar z 12.1.2017 v 19:45 SEČ. Snad to spadne ve formě sněhu.

Srážkový radar v 19:45 SEČ Zdroj : Meteox.de
293
# 12.01.2017, 20:22

Yurri
Samozřejmě, podzemní vody spíše ve vyšších polohách a v nížinách jako izolant.
Nicméně po dnešku a asi i zítřku už srážky téměř u nás nebudou a mrazy budou až od soboty. Takže srážky k ničemu nebudou. Bohužel je to takové to prokletí naší kotliny, že srážky jsou většinou, když je tepleji a bez front z jihu se do nížin nikdy moc srážek nedostane a ve sněhu už vůbec ne.
Podobá se to tak trochu zimě 2011/2012, kdy na horách nevěděli, co se sněhem, ale v nížinách nepřekročilo mnohdy ani 10 cm. U nás dokonce za celou zimu sněžilo jen jednou a sníh vydržel jen jeden den. A to jen proto, že všechny srážky šly od SZ.
Naopak zima 2009/2010, 2010/2011 a 2012/2013 byly bohaté na sníh, protože se sešla shoda náhod, že bylo chladno při a po srážkách a pokaždé to přišlo z jihu.

# 12.01.2017, 21:14

Milan
Tak pro představu o tom nesnášení sněhu. Představ si člověka ve věku Vaška tzn. 50 let, jak se musí od Vás od rohu když napadne sníh proházet kolem rybníka řekněme někam k Procházkům (v horším terénu) A to nikoli protože ho to baví, ale protože musí. Asi by se nestal sněhofilem :D

55
# 13.01.2017, 05:55

V Praze po nočním dešti dostal sníh další dardu a v centru už jen zbytky. Na okrajích kolem 5 cm a teplota stoupá. Vypadá to, že dílo skázy bude dnes dokonáno a následovat budou už jen holomrazy, jelikož zítra toho už moc nenapadne.

238
# 13.01.2017, 07:59

Ondris
Nevim teda jak moc pršelo, ale šel jsem spát ve 2 v noci a ještě pořád tady sněžilo. Každopádně Zličín pořád cca 7-8cm, nicméně úbytek za noc je znát. Počítám, že do neděle s tím co zůstane a případně napadne budem kolem těch 7cm. No aspoň, aby bylo bílo....:)

55
# 13.01.2017, 08:46

Prady
Já šel ráno v půl 6 a venku byla ledovka a sněhu hodně ubylo, tak jsem si vydedukoval, že asi pršelo. :) Teď snad už máme maxima a začne se konečně ochlazovat.

# 13.01.2017, 09:00

tohle je zklamání já se ráno probudil a nasněžilo pouze 2cm které už dávno stačily roztát:( z 28cm máme už jen 15cm počítám s tím že ještě polovina odtaje potom se začne ochlazovat a padat sníh a to v sobotu a v neděli ;-) když to sečtu,tak do neděle tu budeme mít kolem 15cm. A kde je jako ten vítr zatím pouze kolem 20k/h:pozor:

16
# 13.01.2017, 09:03

Tak to jste dopadl velmi dobře... tady v noci pršelo, vítr, teplota +3, skoro vše roztálo. Horší ale je, že modely každým dnem ubírají na srážkách pro následující dny. Takže vše se kazí jak jen může...

293
# 13.01.2017, 10:25

Tak dopadlo to přesně tak, jak jsem vám říkal. Takže pro rekapitulaci: Říkal jsem, že noční mráz určitě nebude, protože to vítr nedovolí. Také se nakonec neochladilo.
Pokud srážky jdou s větrem, tak pro nížiny v Čechách to nic nebude, protože vše zachytí hory. To se také potvrdilo.
A pro příští dny jsem říkal, že už srážky nebudou. A budou holomrazy.
Vím, že jsem byl dost pesimistický, ale už se toto nestalo poprvé. Když je obleva, tak pořádná.
Samozřejmě ČHMÚ píše zataženo se sněžením i pro zítra nebo s občasným sněžením. Ale to znamená v překladu pro nížiny spíš oblačno, občas sněhové přeháňky.
No a oblačno s přeháňkami znamená polojasno.

Alespoň třeba u nás půjde bruslit.

Podřipan II

Pokud jste od nás z vesnice, tak nevím, proč jsou všichni klamáni s popiskem dole. Tady platí (a to se jistě i s ostatními shodnu), že se zde mají psát pravdivé údaje o místu pozorování. Pod Řípem si představuji Krabčice, Rovné, Kostomlaty, Ctiněves, Vražkov,.... A nadmořská výška mě také teda celou dobu klame, když zde je min. 248 m.n.m. právě u strouhy z vesnice. A ne 204,6. Viz diskuze o profilech

238
# 13.01.2017, 10:51

Ondris
No já myslim, že srážky přešli ve sněhu, ale na prdel nám daly ty 3°C a silnej vítr. No jako...v závětrných místech jsem koukal, že je pořád pěkných 10cm takže mimo vyfoukaný místa bude asi bílo jestli něco maloučko připadne do pondělí.

# 13.01.2017, 11:19

V Ově teď slušně lilo, sice jak v Mošnově na webce ČHMÚ nebo Poruby to u mě nevypadá, máme tady ještě dost sněhu ve Slezské, tráva není vůbec vidět, ale ubyla toho hromada po tom dešti. Snad něco vydrží aspoň na té trávě, ať je pořád bílo. Ale vypadá to, že tu ještě může napršet, i když ČHMÚ píše, že by už se to mohlo později změnit ve sníh.

# 13.01.2017, 12:20

Za chvilku už se začne ochlazovat.
Trochu jsem byl zklamaný , čekal jsem menší teploty a myslel jsem si , že ta tlaková níže sem přeci jenom přinese víc srážek.

55
# 13.01.2017, 14:28

Tak na České Sibiři kolem 600 m se žádná obleva nekonala, naopak připadlo dost sněhu a na silnici I/3 na Tábor u Miličína závěje a bílá tma.:)

238
# 13.01.2017, 15:12

Ondris
Jo koukal jsem na naší vlastní webkameru v Borotíně, že je tam asi 20 čísel prašánku :D Každopádně, teď se na Zličíne prudce ochladilo na 0,5°C a chumelí takže oblevě už je konec a můžu říct, že jdeme pořád se vztyčenou hlavou. Na vyfoukaných místech sice kouká tráva nebo na polích trochu hlína, ale jinak zůstala všude souvislá vrstva sněhu od 7 do 10cm takže jestli se přidá do konce týdne aspoň 2cm nového tak máme dalších 14 dní hezky bílo a dětem zůstali na bobování i bíle kopce :) Obrovskou výhodou je, že do toho vůbec nezapršelo co jsem koukal na radar. Jen přechodný teplo a vítr.:led:

238
# 13.01.2017, 15:17

Jinak teda musim říct, že zrovna nám na Zličíně zbylo z celý Prahy suveréně nejvíc sněhu. Všude jinde se jedná spíš o zbytky a nesouvislou vrstvu. Projezdil jsem dnes celou Prahu a dokonce i okraje na opačném konci Prahy jako Černý most nebo Běchovice jsou skoro bez sněhu.:!!:

# 13.01.2017, 18:49

právě u nás hustě sněží :) sněhová pokrývka je 13cm:) což jsem nečekal,že toho sněhu tolik vzdrží:snih: ted už bude sníh pouze přibývat

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.