Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Vpád chladného vzduchu od 15.3.2016

86
# 07.03.2016, 15:38

Ano, připomíná to březen 2013, ale některé modely dávají spíše západní proudění. Velké šance na vpád arktického vzduchu tak zatím nevidím. Model GFS dává dokonce v příštím týdnu celodenní mrazy i v nížinách :)

238
# 07.03.2016, 15:48

Já mám teda sníh rád, ale než tohle tak to mě radši střelte. Aby tady koncem března bylo přes den -2°C a k tomu 30cm sněhu, to už fakt neni normální. Proč to nemůže být o vánocích kruci. V době kdy to lidem nevadí a hlavně kdy to má být.

55
# 07.03.2016, 17:36

Prady
Mě to v půlce března nevadí, lepší pozdě, než vůbec. A v dubnu ať začne opravdové jaro. ;)

238
# 07.03.2016, 17:54

Ondris
Já už mám úplně rozmáčenou půlku zahrady a potřebuju na ní dělat, ať se tam dá od půlky dubna normálně fungovat. Opravdu, zatim je tady vody víc než dost. Už se nic nevsakuje...:)

86
# 07.03.2016, 19:30

GFS už to smazal, takže pohoda.

818
# 07.03.2016, 20:32

Zde se bude prát ono zmíněné řekněme spíše studené severovýchodní proudění s teplým západem (Atlantikem) a modely budou vymýšlet v různých výstupech různá čísla, která se budou zásadně lišit. Na více než týden dopředu to nemá cenu vůbec řešit. Je to sice diskuze, ale prakticky o neexistujícím, přesněji nejsou to věrohodné podklady zatím.

Jednak bych nepřisuzoval výstupu globálního modelu z 6UTC moc velkou váhu, dále bych bral každý výstup s větší rezervou a přikláněl se k převažujícímu trendu, který modely hlásají a to je právě teplá varianta - ale než se "usadí" prognózy nelze se ničeho "chytat". Ve výsledku to bude pravděpodobně něco mezi, kdy se prosadí příliv studeného vzduchu jen částečně a bude to takové tradiční ochlazení v počátku jarního období.

# 12.03.2016, 15:23

No tak očividně to bude severovýchod, ale původem spíš V-JV.
A protože to tedy po stránce zajímavého počasí vypadá na okurkovou sezónu :zz:, asi nezbývá než žít z archivu a připomenout si, že před třemi lety, po zdánlivě neodvratném nástupu jara zazněl na wetteronline.de zlověstný výraz "beeindruckendes Kaltluftreservoir über Skandinavien", načež 11.3. to vše teprve začínalo. I na wetteronline si vzpomněli - Německo mělo ten vpád i se sněhem hned na začátku, 27cm v Hamburku. Brno si tenkrát muselo ještě týden počkat :led:

272
# 12.03.2016, 18:35

Tady na Vysočině dnes dopol. sněžilo,i v dalších dnech jaro nehrozí,v úterý to vypadá naopak na sněžení na celém území ve stř. polohách s následným docela solidním mrazem o nocích až do víkendu,slunce má ale už solidní energii,která z pátku udělá již předjarní den-škoda toho větru,je to síla bejt vděčnej za +10st. v půlce března,to už o Vánocích bylo tepleji.

238
# 13.03.2016, 13:44

Krucinál nechutný počasí...když má bejt zima, je teplo. KDyž má bejt teplo tak je nechutný počasí. Co to je zase za předpověď? Kolem 22.3. přes den 3-5°C, v noci mráz a sněžení. Už, aby bylo aspoň těch 15-20°C přes den.....

55
# 13.03.2016, 15:36

Prady
Asi máte trochu liché představy o tom, jak má vypadat březen, protože tohle je úplně normální březen. :)

238
# 13.03.2016, 18:13

Ondris
No to si úplně nemyslim...dlouhodobý průměr teploty pro celý březen je v Praze nějakých 4.5-5°C, přičemž v poslední dekádě měsíce je průměr kolem 7°C. V současné předpovědi by se, ale teplota v tomto období měla pohybovat průměrně kolem 2°C a teda pro mě už je sakra rozdíl pokud je přes den 4°C zataženo nebo 10°C se sluníčkem. Pro období poslední dekády března už prostě teploty přes den v rozpětí 0-5°C nejsou v normálu :)

55
# 13.03.2016, 18:59

Prady
To určitě ne, otázka je, jestli tak opravdu bude. Ale myslel jsem březen jako celek, že by mohl bý konečně po dlouhé době průměrným měsícem. Po extrémě teplé zimě se to může někomu zdát jako že je zima. :) CFS dáva další měsí také do průměru, mohlo by to tak vydržet až do další zimy. :)

272
# 13.03.2016, 20:21

Spíše než teploty mě ale trápí,že kromě úterka bude období do Velikonoc beze srážek,tenhle SV nemám rád-vysušující studený nárazový vítr-loni to byl na jaře otřes,důležitější bude ale duben-rád vzpomínám na ten z.r.2009-celý měsíc kolem 20st.,o dost lepší než loňský červenec a srpen s 35st.

# 14.03.2016, 06:52

35 bylo u nas v 10dopoledne...to byla jeste zima :D
Zitra bude zase snih...:D

54
# 14.03.2016, 07:57

Vzhledem k tomu jak vypadají modely tak už se docela těším na dnešní noční směnu. Od severovýchodu okluzní fronta která by to mohla vzít docela poctivě. Nám tam navíc nestojí v cestě žádná horská překážka. Fronta by přejít měla jen intenzita srážek se možná bude ještě upravovat, tak uvidíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.