Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Ochlazení na přelomu nového roku 2016

293
# 26.12.2015, 14:41

Tome,
mrazy a i ty holé tu byly i v minulosti a nikdy nic přírodě závažného nezpůsobily. Příroda je na ně zvyklá a když nebudou dlouhé (čekám je tak na 4-5 dnů, než se zase oteplí okolo nebo i nad nulu), tak mohou zapůsobit i jako taková desinfekce. Rozhodně je to lepší, než to teplo a vlhko, díky kterému se mohou šířit choroby (třeba i chřipka). Půda umrzne a sníh, který by pak napadl by netál tak rychle. I pro hlodavce to chce trochu dávku mrazu. Když totiž napadne sníh, tak to zaizoluje, ale to všechny zachrání.
A jak jsem říkal, mráz tu určitě nebude dlouho, letošní jz je silný, takže se dříve nebo později stejně zase prosadí. Pokud by proudilo od severu, tak to může přinést srážky, ale mám pocit, že buďto letos bude jeden extrém a nebo ten druhý.

# 26.12.2015, 18:17

Milan
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Myslím, že to, že k zimě patří sníh a mráz, je mýtus. Navíc relativně teplá a mírná zima se tady v minulosti taky vyskytovala. A s tou desinfekcí to je taky jenom relativní. A mrazivé SV proudění má celou řadu nepříznivých dopadů - řada oblastí (hlavně SV) se bude dusit ve smogu, mrazivé počasí ohrožuje starší a nemocné lidi. A chřipky budou stejně... A to nemluvím o tom, že se více protopí, na silnicích bude více nehod, v nemocnicích budou ošetřovat více zlomenin po pádu na náledí atd. Takže mráz = rozhodně více negativ, než pozitiv...

5
# 26.12.2015, 18:33

Dneska bylo venku krásně. Tričko, svetřík rozepnutej a lehký kaťata. Na sluníčku jsem si ho i sundal.
A vy tu strašíte se zimou. I s těma chorobama je to divný blud, copak v 10-15 stupních v dubnu při slunečném počasí jsou epidemie? Zdráv celé roky jak řípa.

A ta úspora za topení... Loni přeplatek 15, předloni 10, letos to vypadá opět nadějně.

33
# 26.12.2015, 18:39

Blátomil
Ach bože zase ty, a ty tvoje bláboly o tom, že v zimě do střední Evropy sníh a mráz nepatří. Odjakživa k nám do střední Evropy patří v zimě sníh a mráz. To nám hezky dokazuje i Josef Lada a Jeho obrázky, jak to dříve bývalo.
A potom že mrazy neničí viry a bakterie,je taky pěkná ******** vědecky je dokázáno, že velký mráz zpomaluje množení virů a bakterií. Jinak při SV až V většinou nebývá inverze, mluvím za moje místo pozorování, kor ne při velkých mrazech.
Jinak příliš horké počasí taky zabíjí starší a nemocné obyvatele, a to i v mnohem větším množství. Já nevím jak ty ale já slyším sanitku spíše při vlně veder, než při vlně arktického vzduchu.
Takže asi tak Blátomile, je nám líto, ale asi nám ztuhneš. :D :snih:
A nebo se přestěhuj do Španělska, tam budeš mít v zimě takové počasí jaké si přeješ ;-)

74
# 26.12.2015, 20:37

do naších poloh zima patří. To že už pár let zima nebyla je už znatelné. Je přemnoženo mnoho škůdců kteří by vymrzli. Opravdu hodně jsou přemnožení divočáci. Přežívají i slabé kusy a znám pár myslivců a říkali že už ani neplatí reprodukční cykly. Nevím přesně kdy mívaly selata, ale mívali je jednou za rok. teď díky teplým zimám mají selata pořád. Také plodiny pořád rostou což je opravdu velký problém a růst se musí zpomalovat chemicky. A o suchu se ani bavit nebudeme že když nebude dost sněhu tak jsme v pr...

54
# 27.12.2015, 13:35

Pokud to vezmu dále třeba s pohledu domácích mazlíčku, tak i pro ně je nízká teplota lepší než vysoká mluvím z vlastní zkušenosti. Dále dodám, že letos v letě to furt na těch cestách houkalo v nejčetnějších případech sanitní a hasičské vozy.

818
# 27.12.2015, 14:00

Myslím, že není nutné hovořit zde o přínosnosti mrazu. Je všeobecně známo, že ničí viry, příroda při něm odpočívá a je na něho zvyklá, je podmínkou pro tvorbu sněhové pokrývky která má mnoho dalších výhod atd. Stejné je to když mráz jednoduše není, příroda se s tou skutečností vypořádá, lidé, tam je přizpůsobování už horší.

Nicméně zajímavé bude sledovat vývoj přílivu studeného vzduchu od SV, neboť bude záležet na jeho intenzitě kam až pronikne. Více se při těchto situacích projevuje mrazy logicky na SV/V území, v ČR často vzniká teplotní rozdíl. Ten slibují modely i na příští týden. Otázkou bude také jak dlouho se udrží toto proudění než se zjednodušeně řečeno onen "jazyk mrazivého vzduchu stáhne zpět". Faktem také je, že bude tato cirkulace tradičně suchá.

Předpověď teploty v hladině 850hPa na 30.12.2015 dle GFS, zdroj: Modellzentrale.de
6
# 28.12.2015, 09:47

Uvidime jak to s tim ochlazenim dopadne modely to ochlazeni zmirnuji . ja osobne typuju ze teploty se nakonec dostanou jen kolem nuly s tim ze na zapade bude tepleji nez na vychode s tim ze na vychode je vetsi sance na - teploty i pres den . Navic po vikendu to vypada na navrat JZ :)

54
# 28.12.2015, 11:20

radek1
U vás zase bude na Nový rok možná sněžit.

293
# 28.12.2015, 12:45

Již od začátku si myslím, že celodenní mrazy budou maximálně 4-5 dní a proti tomu, jak to vypadalo, tak z toho zbyde jen málo. Prostě ochlazení stejně jako vloni na přelomu roku (o 4 dny posunuté), což třeba vloni byl vrchol celé zimy v nížinách v Čechách. Ten jz je letos asi opravdu silný a studený vzduch ho nepřetlačí, maximálně na okraj ČR. Od 5.1. už zase bude teplo, ale na horách už budou sněhové srážky více, ale nížiny už budou mít po mrazech.

6
# 28.12.2015, 12:51

Ten JZ je už silný několik let po sobě v tomto období...

Luk
Avatar
2
# 28.12.2015, 18:18

Já bych to SV proudění zase tak nepodceňoval , může se držet a zesílit jeho příliv chladného vzduchu ,ale také nemusí . uvidíme jak se to celkově vyvine .

818
# 28.12.2015, 19:04

Blateňák
To může napsat jedině někdo, kdo vidí modelové výstupy úplně poprvé. :D

# 28.12.2015, 19:05

To fakt nevyjde :D oni neví ani co bude po 4 lednu :D

293
# 28.12.2015, 19:13

Co bude příští týden je nejisté, každý výstup to mění. Jeden ukazuje pěknou oblevu, jeden udržení současného rázu. Je mi i divné, že ten studený vzduch má nasměrováno přímo sem a najednou u Slovenska udělá vpravo v bok a obejde nás. No a po tom 4.1. mi připadá pravděpodobnější teplejší ráz než ten chladnější, i když je pravda, že bych byl raději na nějakou dobu za mráz už z těch důvodů, jak jsem již psal.

33
# 28.12.2015, 19:35

Milan
Pěknou oblevu?
Promiňte, ale z současné situace kdy jme si téměř celý Listopad a Prosinec užívali velmi teplý až extrémní JZ netroufal takhle napsat. Za současné situace není obleva na místě.
Co se týče výhledu, tak myslím, že je téměř vše možné. Však není to tak dávno kdy ještě před 10 dny některé výhledy vyhlížely změnu a nikdo v to nevěřil, takže asi tak.
Ale byla by to opravdu velmi pěkná a stabilizovaná situace, kdy by jsme do slova a do písmene naprosto odřízli Atlantik
a užívali si chladné kontinentální počasí s občasnou TN vygenerovanou nad Středozemním mořem. No naprostá zimní pohádka.

1003
# 28.12.2015, 19:41

tom-791
Mně je jasné, že to nevyjde:D

# 29.12.2015, 00:51

By me zajimalo..kde porad vydite to otepleni.Jsem asi slepy.

6
# 29.12.2015, 09:35

Ochlazeni se v cechach posouva az na vikend , na morave bude mrznout mnohem drive :) . Po vikendu to bude velkej boj mezi jz a sv. Myslim ze bude velkej teplotni rozdil mezi JZ , J , Jv - a SZ , S SV :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.