Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Kdy přijde zima do Česka?

# 04.01.2014, 13:28

Koukám co je tady zemědělců. Co se týče sucha, byl bych opatrný. Na zahrádce mi teče potok a vody neubývá, naopak. Pro zemědělce je nejdůležitější povrchová voda a ta se díky častým mlhám a sem tam přeháňce nevypařuje do pryč, něco jiného je to asi na SV Moravě (kvůli fénům), ale my tady ve východních Čechách máme stále stejné kaluže na polích jako před vánoci. Něco jiného jsou podzemní prameny, ale vzhledem k loňskému celkem slušnému přísunu srážek se zatím žádná katastrofa nekoná . Ale je pravda, že na horách by trochu sněhu být mělo, právě kvůli spodním vodám, to je fakt – ne kvůli nějakým podnikatelským aktivitám a pobavení jedinců.
Zásadní průšvih by byly velké mrazy, pokud by po tomto teplém období přišly např. na konci ledna a najednou, to by byl průser jako řemen. Většina plodin je geneticky upravena, to není ozim jako dříve, před 50 lety ….. přečtěte si o tom. A klíšťata, ty přežijí všechno i velké mrazy, s tím neoperujte. Každá má jiné argumenty.

Na konkurenčním webu jsem četl celkem zajímavé srovnání se zimou 1973/1974 jejíž průběh je zatím obdobný. Otázka zní a to by mě zajímalo, zda skutečně má vliv na průběh zimy slabá – skoro žádná hurikánová sezóna ……. Ale nějak ano. Jsem přesvědčen, že ve 3 dekádě ledna dojde je kratšímu ochlazení, ale spíše „do sucha“ ….

# 04.01.2014, 14:16

Tato zima mi velice připomíná rok
2006/2007 začátek ledna byl velice nadprůměrný a 18 ledna přišla TN Kyrill,přivádí mě to na myšlenku jestli se nebude situace opakovat.

293
# 04.01.2014, 17:20

No na Ostravsku jsou zvyklí na 700 mm ročne. To my si tu musíme vystačit některý rok s méně než 400 mm, takže cca 550 mm to taková tragédie není. A co se týče sněhu, tak tam některé zimy spadne i 40 cm za den, o čemž si tu můžeme nechat taky jen zdát a to jsme ve stejné výšce. V létě tam je větší teplo (o den i více déle). Já tam žít, tak bych si asi moc nestěžoval. Ta zima mě štve taky, i když kvůli inverzi tu jsou teploty vlastně v normálu kolem nuly a mokro taky pořád.

54
# 04.01.2014, 17:54

Sokurka
Ano na konci zimy můžeme porovnat tuhle zimu ze zimou 2006/07.
Milan
Tak v Ostravě je to hlavně díky TN od jihu, a dále východ republiky bývá v zimě obecně chladnější než západ v létě je to zase naopak jak už zmínujete.

0
# 04.01.2014, 20:39

Pár modelů na ochlazení dává naději po 10.1.Uvidíme zda se tv prosadí k přerušení proudění z atlantiku.;-)

6
# 04.01.2014, 22:30

Vypadá to, že by druhá polovina ledna mohla být akčnější, ale na nějaký stabilní zimní ráz počasí to nevypadá. Spíš se možná na chvíli "proběhnou" tlakové útvary, ale aby se pak nevrátily na stejné místo, na kterém v podstatě dřepí už od 9. prosince.

Jak by řekl Rockefeller; Počasí bude Váš nejmenší problém. :)

# 04.01.2014, 22:33

Tak už opět na SV fénujeme-teploty jdou k +10°C.

ČHMÚ s drobných ochlazením počítá koncem ledna,pak to zase oddálí a je březen.

41
# 04.01.2014, 23:06

Sokurka
Situace z 18 ledna 2007 se opakovat" bohužel" nebude, počasí je sice velmi podobné, ale hluboké tlakové níže chodí již od začátku prosince neustále jedním směrem a to přes Británii hlavně Skotsko, je to způsobeno hlavně tím, že studený arktický vzduch se neustále vylévá do severní Kanady a od tud putuje až na sv a v spojených států od tud se potom prohlubují hluboké tn, které jsou neustálím přísunem arktického vzduchu tlačeny ostře na sz to znamená přes sever britských ostrovů částečně jsou zasaženy i země Beneluxu, sz Francie a okrajově Západ a sz Německo a sem už se nedostane vůbec nic, díky tomu právě u nás panuje takto nadprůměrné počasí, dokonce i v Rusku je velmi nadprůměrné, dále co blokuje příchod tn do čr je , že se neustále tvoří na jihu Evropy jiné frontální systémy a tn a ty potom více na východ hluboké tn nepustí, zatím to vypadá, že situace bude nadále obdobná.

54
# 04.01.2014, 23:25

No já už mám zas 11°C noc teplejší než den.

54
# 05.01.2014, 17:07

V zimní sezoně 2011/12 se zima významnějším způsobem ozvala 13. ledna, kdy se hlavně 14. ledna objevovaly i docela silné sněhové přehanky, v dalších dnech se pak vyskytovalo docela silné sněžení a postupně napadlo nějakých 20 cm. Pak přišlo asi týdenní oteplení, většina sněhu roztálá a v závěru ledna přišly tuhé mrazy.

6
# 05.01.2014, 17:13

Letos to myslím bude vypadat tak, že přijde několikadenní ochlazení, ale převážně beze srážek, a pak se počasí vrátí do kolejí, v kterých už jede od 9. prosince..

117
# 05.01.2014, 19:50

Vypadá to opět bohužel,že po krátkodobém mírném ochlazení 10.1 obnova jz expresu!
Aspoň severně od nás to bude už pěkně prochlazené.Takže otázkou bude,kdy konečně zafouká vánek od severu až sv,možná stačilo i od sz?
Je to hnus,ty inverze pokud není hezky se sluncem. :-)

818
# 05.01.2014, 20:19

space
Současný GFS tam ani ochlazení nedává. Od SZ by bylo chladnější, ale ne přímo mrazivé proudění. Pro hory by to ale stačilo. ;-)

6
# 05.01.2014, 20:21

Už měsíc je to vlastně severozápad vs. jihovýchod, resp. tlaková níže na SZ vs. tlaková výše na JV. Zatím to na žádnou výraznou změnu nečeká, žádná TN od jihu či severu, žádné delší severní až severovýchodní proudění.. kdyby aspoň svítilo sluníčko, byla jasná obloha a kolem těch 10°C, by se alespoň mohlo posedět na zahrádce.. :)

# 05.01.2014, 21:20

sokycz
Zato u nás můžeme už od Vánoc poletovat po zahrádkách,lesích a hájích dokonce v krátkých rukávech. Díky povětrnostní situaci a fénu oplýváme často sluncem a teplotami vysoko nad +10°C.:D

8
# 06.01.2014, 14:35

Vypadá to na teploty kolem 0.

Brno
117
# 06.01.2014, 18:25

Tak dnešní GFS dává chladnější varientu kolem 10.1(hlavně sever a východ),ecák ji viděl dříveji.
Stejně je tam náznak mírného oteplení,rozkolísané na více hodin na GFS.
Pravděpodobnější bude opět jz,jelikož na Island se blíží další extra vulkán níže s tlakem 915Pha!

6
# 06.01.2014, 19:50

Tak zatím je jisté, že k nám po pátku vnikne nějaký ten chladnější vzduch ze severozápadu až severu, ale na zimní počasí to zatím rozhodně nevypadá. Teploty v nižších nadmořských výškách budou nadále nad bodem mrazu a horské oblasti ochlazení bez vydatného sněžení nezachrání. Pak by se měl ke slovu opět dostat slavný jihozápad a tlakové níže se severozápadní Evropy, resp. Atlantiku, asi jen tak nevzdají. Zatím to se zimou vypadá prachbídně, ale aby pak nepřišla a nevydržela tu až do května. Je sice nadprůměrné teplo, ale jinak je počasí dost klidné. Alespoň zatím.

# 06.01.2014, 20:32

space
Ano ta tlaková níže blízko Islandu vypadá opravdu hrozivě. GFS se stejně ještě několikrát změní ale jak to tuto zimu bývá tak je těch TN a orkánů opravdu hodně. Kdyby se ta TN opravdu vyplnila tak to bude znamenat pro Island a zápádní státy střední Evropy opravdu velkou hrozbu a možní i pro Česko. Dejme tomu ještě ale čas a nedělějme ukvapené závěry :)))

6
# 06.01.2014, 20:42

Modely zatím vlastně nedávají zimnímu počasí moc šancí ani v lednu.. aby to takhle nebylo pořád dokola a najednou nebyl březen.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.