Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Počasí na Vánoce 2013

Luk
Avatar
2
# 09.12.2013, 19:45

Tak zatím se potvrzuje to , že sledovat modely více jak na 5 dnů nemá žádný význam . Uvidíme tak za 10 dnů jaká bude předpověď na Vánoce , ta by měla už být mnohem přesnější . Jsem hodně zvědav jak dopadne prosinec jako celek ,ale zatím to vypadá že nevybouřený Atlantik má dost velkou sílu .

6
# 09.12.2013, 20:42

Tak ve střední Evropě nelze očekávat od 1.12. do 28.-29.2. mráz a sníh. Přeci jen u nás převažuje oceánské proudění a to prostě ladovskou zimu nepřinese. Mě by třeba zima s 10°C nevadila, jen na to Vánoční období bych ale sníh rád :D Chtěl bych bejt meteorolog na Islandu, tam mají jeden den -10°C a druhý den +5°C. Tohle anticyklonální počas je trochu nuda, ale i ta mlha má něco do sebe.. léto začalo tropama (polovina června), zima si asi z letního období příklad nebere :D

# 09.12.2013, 21:38

sokycz
Jak můžete říct že nelze očekávát v daném období sníh a mráz? Trochu ukvapené závěry nezdá se vám ? ;-)

6
# 09.12.2013, 21:44

matous160

To bylo myšleno jako v kuse, tj. že 1.12. začne mrznout a napadne sníh a obleva přijde až 1.3.

293
# 09.12.2013, 23:55

Zajímavé je, jak píše Pavel, že u nich na Moravě byly o 180° opačné svátky než v Čechách a to za poslední 4 roky pokaždé. 2009 silná obleva na Vánoce - Ostrava 16°C, 2010 taktéž v Čechách okolo nuly a sníh a u nich 10°C, 2011 u nich sníh a Čechy teplo a 2012 taky 13°C a na Moravě mráz. Tak trochu se vymyká moje bydliště, jelikož jak jsem už několikrát psal, tak 2009 a 2012 nebyla inverze jen na Moravě, ale i u nás na SZ a už o pár km dál na jih bylo o 10°C tepleji a bez sněhu.

6
# 10.12.2013, 09:48

Když ne sníh, tak bych rád jiný extrém, a to +15°C a vymetenou oblohu. Je teda pravda, že stále nosím tříčtvrťáky, ale vytáhnou v prosinci trencle by se mi páčilo, když už neni ten sníh. Ale to chci asi moc :D
Aktuální výstup GFS podporuje inverzi i na Štědrý den. Já tam prostě žádnej sníh nevidím a v tomhle jsem realista..

ota
Avatar
2126
# 10.12.2013, 11:42

sokycz

A například podle aktuální GFS by kolem 20. prosince byla TN od jihu a sněhová kalamita, tyto předpovědi se mění neustále a dělat z nich nějaký závěr je blbost. Každý opravdový meteorolog vám řekne, že prostě 10. prosince jak bude na Vánoce ještě nikdo neví.

9
# 10.12.2013, 12:22

Poslední výstup je snový, kéž by vyšel.

# 10.12.2013, 14:07

napiste odkaz na to gfs...myslite ze ta TN by mohla vvjit?to by byla nadhera...:snih:

Moderátor: Zkuste si najít příslušné téma, kde mezi hydrometeorologickými odkazy najdete i odkaz na několik prezentací modelových map globálního modelu neboť sem odkazy nepatří, tom-791

6
# 10.12.2013, 15:24

Tak jsou 3 možnosti; a) bude teplo/inverze, b) nízké teploty a sníh i v nižších oblastech nebo c) přijde něco naprosto nečekaného, co zazdí i modely. Letošní rok je zatím pravý opak toho loňského - konec října 2012 sníh, konec října 2013 téměř léto. Na jih od nás by se stále měla zdržovat oblast vysokého tlaku vzduchu, jedině, že by to zachránila cyklona od severu.. no nevim. Aby to neskončilo tak, že budem všichni čumět :!!::D

46
# 10.12.2013, 16:02

Ano zatím to tak vypadá, ale počkejme si minimálně do příštího týdne abychom mohli řešit nějakou TN od jihu, která by měla přijít příští sobotu. To se ještě 100x změní. Počkejme si tedy alespoň na dnešní výstup ze 12UTC a podle mě ta TN zmizí a nebo tam bude teplá varianta :D no necháme se překvapit. Vánoce jsou opravdu nejisté období a myslím že budeme něco víc vědět možná tak příští úterý, ale dřív to nemá význam řešit.;-)

293
# 10.12.2013, 18:07

Pokud by měla jižní fronta přijít, tak by o tom diskutoval tak 48 hodin dopředu. Uvidíte, že ji může třeba do středy ukazovat a ve čtvrtek ji najednou zruší. Už se to párkrát stalo.

# 10.12.2013, 18:18

Prosím vás a jak by ta středomořská TN asi vznikla? Celé Středomoří a střední Evropa má vysoký tlak! Podnítit by ji musel příliv chladného vzduchu z vysokých zeměpisných šířek až daleko na jih. A kde tak.
Po celou následující dobu to k nám bude valit pomalu až z Brazílie (JZ) a GFS v posledním výstupu roztahaný vysoký tlak jen potvrzuje!
Do konce prosince je nutno si na TN z jihu nechat zajít chuť.

54
# 10.12.2013, 18:28

Ano dokud nedojde ke střetu studeného vzduchu po přední straně nějaké TV. s teplým středozemním vzduchem, tak TN. se asi v oblasti Středozemního moře tvořit nebudou.

# 10.12.2013, 19:23

Žádná tlaková níže z jihu nepřijde. Podle nejnovějšího výstupu bude nadále i přes Vánoce úřadovat tlaková výše :(

818
# 10.12.2013, 19:46

Dá se očekávat, když výstupy značící nějakou výraznou změnu synoptické situace, jak je též výše správně poznamenáno, bez alespoň trochu logického vysvětlení jejího vzniku, že se bude jednat o zjednodušeně řečeno "úlet". Opět opakuji, že je nutno sledovat výstupy modelů (když už chceme sledovat vyhlídku na Vánoce teď) a hodnotit je podle převládající synoptické situace, kterou modely předpokládají.

Tato výše vypadá dost stabilně a jen tak do střední Evropy nepustí žádnou níži, maximálně nastane krátká přestávka, nevýznamná pro celkový ráz počasí.

6
# 10.12.2013, 20:07

Nevím co je lepší, jestli TN od severozápadu a s ní spojené frontální systémy nebo stabilní TV a inverze. Každopádně pokud se nepletu, takhle masivní anticyklona tu během letních měsíců nebyla. I když je každý výstup trochu jiný, jednu věc mají společnou - stále převládá anticyklonální situace. Aby to neskončilo tak, že až na úvod bude celý prosinec pod taktovkou anticyklony.

293
# 10.12.2013, 20:30

No letos v červenci taky bylo po několika letech velmi stabilní a slunečné počasí. Až na konci přišla trochu změna. No letos o Vánocích čekám inverzi a teploty mezi 0-5 °C. Jsem zvědav, zda se můj typ vyplní.

86
# 11.12.2013, 21:05

Změna v charakteru proudění kolem 20. prosince se zdá stále pravděpodobnější. Model GFS právě v té době očekává konec inverze. Na Vánoce by pak mohlo být chladněji a na horách sněžit. Zpravidla po teplém období přichází chladnější a první dvě dekády prosince budou zcela jistě teplotně nadprůměrné.

46
# 11.12.2013, 23:17

Petr12
Ano souhlasím, otázka je do jaké míry se ochladí a to GFS stále střídá, protože sem tam se vyskytne varianta, která naznačuje, že by mohlo sněžit i v nížinách.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.