Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

# 14.09.2012, 14:59

Ale podle mě bude zima mírná a sněhu taky moc nebude,bude spíše sucho a teploty se celou zimu nedostanou
pod -10, budou se pohybovat okolo -2-6 a sníh napadne tak 15x za celou zimu a to přeháním, to je můj názor no uvidíme jak to dopadne zima je ještě daleko.:led::snih:

0
# 16.09.2012, 12:11

Vždy to zo začiatku vyzerá dobre :D a potom sa to takmer vždy zmení :( ale zima je este dost daleko ale dufam že bude čo najviac :snih::led:

# 16.09.2012, 12:43

To taky doufám,a taky doufám že to nebude jako minulý rok kdy byl u nás v Mostě jenom 4x sněhové poprašky a 2x napadl 3 cm sněhu, a to bylo vše za celou zimu, což nepamatuji tak hroznu zimu co byla minulí rok doufám že se to nebude už nikdy opakovat, minulý rok to bylo většinou beze srážek a zima taky nebila velká bylo pořád okolo +2 až +13
a na na konci února sice mrzlo u nás bylo nemiň -12 ale beze srážek takže to bylo k ničemu doufám že to letos bude lepší.

0
# 17.09.2012, 14:41

u nás boli aj -25 a snehu tiež veľa tak dufam že tato zima bude podobna tej minulej teda z mojho pohladu :) zatial predpovedaju celkom velku zimu tak uvidime :snih:

# 17.09.2012, 22:45

No moc tomu nevěřím

54
# 18.09.2012, 14:07

Tak co já vím tak v loni byla lepší zima na Moravě a ve Slezsku než v Čechách takže na Slovensku to mohlo byt ještě lepší takže já by tomu i věřil.

86
# 19.09.2012, 16:52

Mark
To je často u teplých zim - na Moravě a ve Slezsku je v průměru o něco chladněji, protože se teplý oceánských vzduch nedostane tolik na východ (v Čechách ve středních polohách potom prší, na Moravě sněží).

0
# 20.09.2012, 21:53

Pavell ... nič len uplny suhlas ;-)

86
# 21.09.2012, 09:55

O rekordním tání ledu dnes vyšel další článek, spojitost s chladnou zimou ovšem zůstává otázkou:

Led v Arktidě rekordně taje, za měsíc se zmenšil o...

Teoreticky bychom mohli hledat spojitost mezi velmi teplým létem x extrémní zimou - když je léto rekordně teplé (Antarktida taje, protože teplejší vzduch se dostane i sem), zima by musela být výrazná. V historii se ovšem nic takového nepotvrdilo.

818
# 23.09.2012, 09:21

Barborka
Takovouto otázku by náštěvník tohoto webu neměl vůbec pokládat. ;-)Navíc "u nás" je hodně široký pojem, tady hrají hlavní roli hory, podhůří, střední polohy, nížiny. Zatím se ale zima předpovídat nedá, vůbec ne takto podrobně.

# 23.09.2012, 21:34

No nevím jak to dopadne,ale doufám že to bude lepší než minulý rok kdy se ochladilo až v únoru a to jen na 10 dní,jinak bylo celý prosinec i leden podzimní teploty než zimní,takže z té zimy jsem nic neměl zkrátka ta minulá zima nestála za nic
doufám že to tento rok bude lepší a bude hodně ledových dnů aspoň do -7 přes den a do -17 přes noc,a né jako minulý rok kdy bylo přes den od +14 do -6 a v noci od +10 do -12,a doufám že bude hodně sněhu a né jako minulý rok kdy byl jenom 5x poprašek a 3x napadl sníh za celou zimu což je opravdu hodně málo.:snih:

# 24.09.2012, 00:14

Pavell
Člověče kdo by to řekl, že když je někde hodně srážek a zima je chladná, že tam asi napadne hodně sněhu a naopak. :D
Nevím no, sníh může napadnout i bez kalamity, když bude týden velmi slabě sněžit, může ho napadnout více jak v kalamitě. :D

8
# 24.09.2012, 15:57

Jestli se tomu dá věřit to nevím ale po měsíci tepla či sucha se to často následující měsíc obrátí. Už se tady párkrát řeklo, že listí žloutne a opadává brzy (což známkou pěkné zimy bývá) někdo to ale hned obrátil, protože je sucho. O to třeba jde, tohle léto jsem moc nevnímal, obzvlášť červenec mi nějak utekl, vím jen že morava a slezsko zažilo méně srážek, než čechy. Tohle září se vůbec nepodobá rokům 2oo7, 2oo8 a 2o1o, naopak hodně se podobá rokům 2oo5, 2oo9, ale i 2o11 (což nebyla nejlepší zima). Zima by se tedy mohla podobat těm lepším a to nejen kvůli téhle "statistice". Jsem zvědavý, jestli tímhle směrem ukážou i jiné přírodní situace

818
# 24.09.2012, 23:56

werty
Srážkový deficit na některých místech trvá již měsíce. Určitě bych na to nespoléhal. Určitě přijde někdy srážkově významnější období, ale kdy, to je vždy tou velkou otázkou. ;-)

536
# 25.09.2012, 19:55

Tak zde na Karlovarsku byla lońská zima bohatá na sníh od nadmořské výšky 500- 600mnm.Sněhu bylo dost a mrazových dnů také.Nestěžuji si.Sníh nám zde přináší zejména chladné SZ proudění.V polohách nad 700-800mnm ležel sníh prakticky po celou zimu.
Pokud tomu bude tak i letos budu spokojen.Lyže,běžky atd.

Sněhová nadílka Leden 2012
0
# 27.09.2012, 08:37

Už by mohlo skončit teplé počasí a pomalinku se prodírat zima :) ...

# 27.09.2012, 11:00

Predpokladám, že zima bude premenlivá, nestabilná, s dostatkom snehu hlavne v severozápadných regiónoch (u nás Kysuce a Orava). V posledných rokoch je dosť výrazný trend zasahovania teplejších más od J/JZ, čo sa prejavuje hlavne v Podunajskej nížine - často sa aj pri chladnejšom prúdení studený vzduch sem nedostáva, pretože je blokovaný teplejším J/JZ prúdením - nastávajú dosť výrazné rozdiely: napríklad pri dennom maxime -5 st na severe tu bývajú niekedy aj +3 nad nulou a kým sneží na väčšine územia, tu to je už skoro vždy tekuté

117
# 27.09.2012, 13:18

Rok zimy 2011/12 se vydařil na horách,kde byl dostatek sněhu.Bohužel díky sz proudění,tedy sníh ležel od výšky 500mm,čím výše tím lépe.Další smůla,že nepřišla žádná výrazná kalamita od jihu jak to bylo v roce 2010/2011!(níže od jihu bylo nespočet dost)
Mrazivá zima 2011/12 byla jen na konci ledna a začátkem února(myslím že trvala 14 dní,s teplotou kolem -10 ve dne,-20 v noci)
Pak přišel teplotní zlom za dva dny skoro +18!
Myslím si,že letos období zimy 2012/13 pokud nepříjde níže od jihu(středozemí moře)či od jv,na sníh bude určitě chudá do poloh 500m a také dobré obnovování sv proudění.

# 27.09.2012, 15:13

To je práve ten problém, že níže od juhu, o tie núdza nebola, ale:
1. buď sa ich dráhy väčšinou odklonili cez Maďarsko na Ukrajinu
2. alebo prenikali do slabo vychladenej zóny - a to je problém, keďže stredozemné níže sa potrebujú dôkladne prechladiť S/SV prúdením, aby bolo bielo aj v nížinách
Obávam sa, že lepšie to nebude, vzhľadom na nízku zásobu arktického vzduchu očakávam v nížinách ďalšiu slabú zimu s jedným, dvoma krátkodobými vpádmi silnejších mrazov

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.