Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Mýty Climategate a souvislosti v ČR

# 29.11.2010, 15:16

Ahoj či Dobrý den přátelé ,
dnes ráno jsem na svém oblíbeném portálu reformy.cz narazil na zajímavý článek, týkající se především aféry Climategate a to i u nás v ČR . Myslím, že není lepšího obecenstva, než jste Vy tady na portálu In-počasí :cool: . Vím, že mnoho z Vás provozuje u sebe doma meteorologické stanice a údaje předává dále - jsem proto velmi zvědav na Vaše názory - já jakožto pouhý amatér a zvědavec ve věcech týkajících se počasí se zdržím komentářů k této věci ;-) .

odkaz na článek zde : http://www.reformy.cz/zpravy/tecka-za-climategate-...

Hezký den a mnoho zajímavého při sledování počasí Vám přeje CrusadeR, Brno ( :snih: )

# 08.01.2016, 16:43

Všiml si někdo , nějakých výrazných změn v ČR v důsledku GO ?:slunce::pozor:;-)

0
# 09.01.2016, 13:01

Krásný den,
tento server si prohlížím již delší dobu, ale jelikož jsem nebyl zaregistrován, nemohl jsem přidávat své poznatky o počasí. Nyní jsem se již zaregistroval a velice mě zaujala tato diskuze.
Já jakožto meteorolog amatér, si již od roku 1990 vedu pravidelné záznamy o počasí. Musím říci, že se mohu leda smát poznatkům věděckým, které vesměs říkají, že klima je čím dál teplejší a jestli s tím něco neuděláme, bude do pár let již pozdě. Tohleto se říká už dobrých 25 let a zřejmě se stále nic nedělá. Já mohu říci toliko to, že od roku 1990 je počasí zhruba stále stejné. Neotepluje se a ani se neochlazuje. V některých letech je tepleji, v jiných zase chladněji. Od roku 2010 se zde objevuje výrazně suchá epizoda. I teplota je vyšší. Ovšem nikde není psáno, že sucho a teplo bude pokračovat. Jsem dokonce přesvědčen, že v dalších rocích se to opět změní.
Nezapomínejme na to, že holocén, doba meziledová, už končí. Pomalu ale jistě se přibližuje další věk ledový. Možná že přijde za nějakých 5000 let, ale možná že se objeví už za nějakých 100 let. On ale určitě příjde! Klima v holocénu bylo velice klidné. Střídaly se sice chladnější a teplejší období, ale výkyvy to byly zhruba na úrovni 1-2°C. Podívejte se třeba do období starého a mladého dryasu na konci poslední doby ledové. Tam se teploty střídaly doslova v pár letech o více jak 10°C! Proto bych raději, než strašit lidi o oteplování planety o pár stupňů celsia, vedl diskuze co budeme dělat, až se o slovo přihlásí nová doba ledová.

86
# 09.01.2016, 13:13

Corvus
Vyhodnocovat 25 let je pro klima zcela zbytečné. Aby se dal sledovat nějaký trend je třeba hodnotit alespoň 50 let. Takhle krátké řady nemají žádnou vypovídací schopnost. Navíc největší oteplení tuším proběhlo mezi lety 1950 až 2000. Mezi lety 2000 až 2015 se situace spíše stabilizovala (roste mírněji). Takže je zcela samozřejmé, že ve Vaší krátké řadě žádné znatelné oteplení nepozorujete. Navíc globální oteplení nelze hodnotit z jedné lokální stanice.

33
# 09.01.2016, 14:43

Corvus
Tak to už spíš přijde tzv. malá doba ledová, kterou "vědci očekávají" že přijde kolem roku 2030 a budou panovat tzv roky bez léta, očekávají to kvůli oslabení sluneční aktivity až o polovinu kvůli Mauderovu minimu. Já fakt nevím co je na tom pravdy. Ale přidávám nějaký článek,co jsem našel na netu na toto téma. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/330818/...
Vím že zdroj je nějaký "podezřelý":D ale našel jsem to i na jiných serverech.

Luk
Avatar
2
# 09.01.2016, 16:13

Myslím si , že co se týče třeba té malé doby ledové tak je to zase jen taková ta novinářská bublina , neříkám , že se nemusí ochladit ,ale určitě to nemusí být tak jak to říkají.Senzace se totiž dobře prodávají .

# 12.01.2016, 01:22

Jelikož země se skutečně otepluje ledy tají ať už v horách , severní pol nebo Antarktida.Jaké si myslíte , že by toto ,,nové,, velké množství mohlo mít vliv na podnebí a počasí do blízké budoucnosti (10-20 let) ať už globálně , tak v ČR ?

# 25.01.2016, 10:04

Vliv globálního oteplování? Samozřejmě se projevuje, máme tady sucho a to v létě i v zimě. Loňský rok byl celosvětově nejteplejší (viz https://www.f...ef=ts&fref=ts) a podle většiny studií se to jen tak zastaví. V ČR je situace výrazně horší než jinde v Evropě, protože skoro všechnu vodu získáváme z dešťových srážek a velké řeky u nás pramenící odtékají do zahraničí. Jedinou možností je zadržovat lépe vodu, kterou máme...

86
# 25.01.2016, 17:59

Martina Malá
Neřekl bych, že je u nás situace nejhorší v Evropě, naopak je možná nejlepší (minimálně srovnatelná). Máme tu přímo zdroj - horní toky řek. Když tu vodu nepošleme dále do Německa, tak mají smůlu především oni. Můžeme ji alespoň zadržovat v přehradách. Zlepšit zachytávání vody v naší přírodě je ovšem nutné.

# 25.01.2016, 23:30

Někde jsem dokonce četl , že taková studie je v přípravách.
Pokusím se ji najít.
Každopádně je to velká výhoda , že tu spousta řek pramení.
Teď už jen tu masu vody správně ,,zorganizovat,, :D
Můj osobní názor je , že trend suchého léta a zimy bude pokračovat.

947
# 29.01.2016, 09:25

Stavění přehrad má ovšem, jako každá věc své negativní dopady. Mám na mysli migraci některých druhů ryb, některé druhy už jsou díky přehradám kriticky ohrožené a některé nenávratně pryč.

# 29.01.2016, 23:13

Souhlas , vše má své + ale i - .
Pak jde čistě o otázku priorit.

Není to sice o ČR , ale taková menší zajímavost co jsem četl dnes.
V Anglii se také připravují na budoucnost a vznikli tam rozsáhle pokusy.Vymezili si tam velké prostranství na kterém zkouší pěstovat stromy z jižních částí Evropy a Ameriky + severní část Afriky.

31
# 30.01.2016, 00:52

Biochemik
Mohl byste dát odkaz prosím? Docela by mě to zajímalo. :)

31
# 30.01.2016, 15:37

Biochemik
To nevím, ale díky. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.